نحوه رزومه نویسی برای تازه فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر

با سلام

بنده به تازگی از رشته مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل شدم. در دوران تحصیلم 3 زبان برنامه نویسی ،android python و c++ رو به صورت خودخوان یا در کلاس هایی که دانشگاه برگزار می کرد به صورت مقدماتی آموزش دیدم با html و css آشنایی دارم و زبان انگلیسی رو هم در حد قابل قبولی بلدم.

سوالم این هست که بنده با توجه به این که هیچ سابقه کاری ندارم چگونه می توانم یک رزومه قابل قبول بنویسم و با وجود اینکه این سه زبان رو به صورت مقدماتی بلدم آیا اصلا شانس دعوت شدن به همکاری رو دارم یا خیر. چون زمانی که رزومه ی برنامه نویسان رو سرچ می کنم با لیست بلند بالای پروژه های انجام شده و سوابق کاری شون مواجه میشم و احساس می کنم شانسی برای ورود به عرصه کار رو ندارم.

نکته ی دیگه این هست که من مدتی با نرم افزار فتوشاپ طراحی می کردم و در این زمینه چند مورد سابقه کار دارم، آیا ذکر این مسئله در رزومه ام کمکی میکنه یا غیر حرفه ای هست؟

در آخر اگر نکته ی دیگه ای برای راهنمایی به من میدونید خیلی ممنون میشم اگر بفرمایید. ببخشید که متنم طولانی شد.

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش

سلام

پیش از این بنده مقاله‌ای در این خصوص تحت عنوان چگونه یک روزمهٔ خوب به عنوان برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده بنویسیم؟ نوشته‌ام که شاید راه‌گشا باشد: 

https://sokanacademy.com/blog/1010/post

پیروز باشید

sokanacademy forum

این مقاله رو مطالعه کردم نکات خوبی داشت و حتما این نکات رو در آینده در رزومه ام رعایت می کنم ولی به نظرم بیشتر توضیحات برای افراد با تجربه و دارای سابقه کاری مناسب بود.

sokanacademy forum

چون فرمودید که ابتدای راه هستید، توصیه می‌کنم که مقاله‌ای تحت عنوان «درک تأثیر اولین شغل در شکل‌گیری DNA کاری شما» را هم مطالعه فرمایید:

https://sokanacademy.com/blog/597/post

sokanacademy forum

سلام دوست عزیز

چند نکته هست که امیدوارم براتون مفید باشه

۱. اصلاً لازم نیست لیستی بلند از سوابق‌کاری و زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف داشته باشید. (مهم این است که توانایی های مهم خود که در آن کار می‌تواند مفید باشد را ذکر کنید..)

۲. رزومه هرچقدر بیشتر کوتاه و مختصر باشد بهتر است، لازم نیست چند صفحه فایل PDF پر از اطلاعات مختلف و افتخارات خود را بنویسید (سعی کنید مواردی را بنویسید که بتوانید آن را هندل کنید)

۳. در کل بنده تجربهٔ زیادی ندارم ولی فکر می‌کنم ابزار novoresume، برای شما مناسب باشد...

sokanacademy forum

از نکاتی که فرمودید خیلی متشکرم

sokanacademy forum

?

sokanacademy forum

دوست عزیز سلام..... اولا اینکه واقعا خوبه که چندین زبان رو بلد هستین.... اما خودتون میگن که در حد مقدماتی بلدین. ثانیا اینکه سابقه کاری هم ندارین در نتیجه نباید انتظار داشته باشید که در یک شرکت حرفه ای یا در جایگاهی مهم بتونید مشغول به کار بشین.... در مرحله اول خودتون باید چندتا برنامه بنویسید و توی گیتهاب و یا کافه بازار و... بزارید. لزومی نداره ایده جدید باشه ولی دقیقا از برنامه های دیگه کپی نکنید و یکمی خلاقیت بخرج بدین. بعد مدتی میبینید که چندتایی برنامه نوشتین و کلی هم تجربه. این میشه رزومه شما. اگرهم نخواستین باید برین سراغ کارآموزی که احتمالا باید مدتی رایگان و یا با حقوق کم کار کنید که پیدا کردن جایی که کارآموز بخواد هم زیاد سخت نیست. یه راه دیگه اینکه سراغ سایتهایی مثل پونیشا برید و پروژه بگیرید و به رزومه تون اضافه کنید... و کلی راه های دیگه برای اضافه کردن پروژه به رزومه ولی مهم ترین چیز دست به کیبورد شدن و کد زدنه....

در مورد فوتوشاپ هم اگه مربوط به کار نمیشه و میگن مثلا برنامه نویس بک اند و شما بگین فوتوشاپ بلدم یکمی غیر حرفه ای هست ولی مثلا میگن html,css اینجا فوتوشاپ هم بلد باشی نکته مثبتیه و بگی بهتره....

امیدوارم حرفام به دردت بخوره و تو کارت موفق باشی... :)

sokanacademy forum

توضیحاتتون عالی و کاربردی بود.خیلی ممنونم

فقط یه سوالی برام پیش اومد، اگر از شرکت ها و یا سایت هایی مثل پونیشا پروژه ای رو قبول کنم و وسط کار بمونم و نتونم پروژه رو کامل کنم چه اتفاقی می افته؟

sokanacademy forum

خواهش میکنم :)

خودم دقیقا نمیدونم چون تا حالا از این سایت ها پروژه نگرفتم... ولی تو خود سایت باید قوانین مربوطه رو داشته باشه....

sokanacademy forum

بله درسته بازهم ممنون

sokanacademy forum

سلام اگر پاسخ این سوالتون را یافتید ممنون میشم در اینجا به اشتراک بگذارید 

sokanacademy forum

پیشنهاد می‌کنم که برای نوشتن رزومه، از قالب‌های آماده استفاده کن. مثلا نرم‌افزار word و یا گوگل داکس یکسری قالب‌های طراحی شده برای کار‌های مختلف از جمله رزومه نویسی دارند که بهتر از اون‌ها استفاده کنی. اینکار باعث میشه که رزومه‌ی شیک‌تری داشته باشی. موفق باشی :)

sokanacademy forum

خیلی ممنون از راهنماییتون

sokanacademy forum

سلام ممکنه اموزش رزومه نویسی یا فایلهای اماده ی رزومه رو در اینجا اپلود کنید  https://sokanacademy.com/forum/8186/%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DB%8C%C2%A0-word--%D8%AE%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%85%D9%87-%DB%8C-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%C2%A0-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF 

online-support-icon