اساسا DBMS با FTP چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

سلام

من دقیقا مفهموم DBMS و نرم افزارهای FTP رو متوجه نشدم. شاید هیچ ربطی به هم نداشته باشن , ولی به نظر من تعریفشون شبیه به همه.

توی لینک زیر نرم افزار های FTP رو راهی برای انتقال فایل بین کامپیوتر ها معرفی کرده 

https://sokanacademy.com/courses/coding/1489/اف-تی-پی-چیست؟

و DBMS هم اپلیکیشنی برای ارتباط و مدیریت داده ها در دیتابیس هستش

https://sokanacademy.com/courses/coding/1486/آشنایی-با-مای-اس-کیو-ال

فرق این دو تا دقیقا چیه ؟ و آیا ربطی به هم دارند؟

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش

سلام وقت بخیر

FTP پروتکل برای انتقال فایل های در شبکه هست.

برای مثال شما با نرم افزار یک فایل رو به سرور انتقال میدین در حال استفاده از این پروتکل هستید. این نوع انتقال شامل هر نوع فایل با هر دسته بندی خواهد شد.

ولی DBMS  به سیستم های مدیریت دیتابیس تلقی میشه که یکسری اطلاعات با نظام مشخص داخلش وارد میشه و در زمان لزوم با استفاده از دستوراتی که برای هر نوع دیتابیسی ممکنه متفاوت باشه به اطلاعات دسترسی پیدا میکنیم و ازشون استفاده میکنیم.

sokanacademy forum

خیلی ممنون. تقریبا فهمیدم

sokanacademy forum

در کل فکر نمی‌کنم چندان ربطی به هم داشته باشن؛ مگر اینکه هر دو حول داده و محتوی هستن.

FTP مثل HTTP هست. یه پروتکل یا مجموعه ای از استاندارد ها برای انتقال فایل بین دو تا Peer یا نقطه یا همچین چیزی. پروتکل های دیگه ای هم هستند که استفاده می‌شن. مثل dns که دامین رو به ip ترجمه می‌کنه؛ یا imap و pop برای ایمیل. یا xmpp برای انتقال پیام. یه مجموعه بزرگ از تعهد نامه ها وقوانینه.

اما dbms یا database management system همونطور از اسمش برمیاد یه سیستم برای مدیریت دیتابیس ها هست. فرض کن شما یه دیتابیس داری و با یه dbms میتونی کنترلش کنی. در حقیقت کار اصلی dbms اینه که به کاربر های نهایی یا end user ها، اجازه اضافه، حذف و خلاصه دستکاری دیتابیس رو میده :)

ادیت:sql ای که نوشتی هم زبانی هست که برای ور رفتن با دیتابیس ها استفاده می‌شه. و mysql یه dbms که با sql کار می‌کنه. پس خلاصه اش میشه که:

mysql یه dbms هست، که به واسطه sql اجازه دستکاری دیتابیس رو بهمون می‌ده.

online-support-icon