مرحله ی بعدی برای تبدیل شدن به برنامه نویس جاوااسکریپت در سمت بک اند چیه ؟

سلام. من توی برنامه نویسی اینا رو تا حالا یاد گرفتم . به نظرتون مرحله ی بعدی چیه ؟ میخوام برنامه نویس بک اند بشم و در واقع جاوااسکریپت دولوپر بشم. 

+ HTML

+ CSS

+ Javascript

+ JQuery

+ Bootstrap

حالا به نظرتون مرحله ی بعدی چیه ؟ 

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش

سلام. از زبان‌ها و لایبرری هایی که شما یادگرفتید به نظر میرسه که میخواید فرانت‌اند دولوپر بشید تا اینکه بخواید بک‌اند رو یادبگیرید.

ببینید زبان های بک‌اند در ابتدا از Php و asp.net شروع شد و بعد ruby, node.js, python و چندین زبان (و فریمورک) دیگه به اونها اضافه شدند.

بنابر این برای تبدیل شدن به یک دولوپر بک‌اند, شما باید حداقل یکی از این زبان‌ها رو یادبگیرید و درکنار اون دانش کلی و کافی از پایه وب داشته باشید. (مثل همین css, html و JS)

بعد از اینکه بصورت اصولی و پایه یکی از این زبان‌های بک‌اند رو یادگرفتید, باید برید سراغ فریمورک های مرتبط با اون. مثلا اگر php رو به عنوان زبانتون انتخاب کردید, باید بعدش laravel یا yii یا zend رو یادبگیرید. یا مثلا اگر پایتون رو انتخاب کردید بعد باید flask یا django رو یادبگیرید.

و در انتها اضافه کنم که لزوما هر توسعه‌دهنده جاوااسکریپتی, بک‌اند کد نمیزنه و در اصل در ابتدا جاوااسکریپت برای فرانت‌اند ارائه شد و بعد به مرور زمان به حوزه بک‌اند هم وارد شد.

موفق باشید.

sokanacademy forum

ببخشید من اصلاً عنوان تاپیک رو نخوندم و یک‌راست رفتم سراغ محتوا. عذر میخوام از شما.

الان بدون شک شما باید برید سمت nodeJS و بصورت پایه اون رو یادبگیرید.

در گام بعدی همونطور که گفتم باید در nodeJS عمیق تر بشید و Angular, Vue یا React رو یادبگیرید.

البته قبل از شروع nodeJS بهتون توصیه میکنم با استاندارد ها و سینتکس‌های جدید JS به‌خصوص ES6 آشنا بشید و بعد یادگیری nodeJS رو آغاز کنید.

sokanacademy forum

ممنون از لطف شما. 

sokanacademy forum

مرحله بعد باید یه زبون برنامه نویسی سمت سرور رو یاد بگیرین

تو ایران معروفاش و به قولی پر استفاده هاش به ترتیب(تقریبا به ترتیب):
PHP, ASP.NET, Node.js, Python
درصورتی که با زبون های خانواده C آشنا هستین، پیشنهاد من به شما Asp.Net Core هست
اگر با زبون javascript خیلی حال میکنین قطعا Node.js
اگر با زبون های ساده و راحت و باحال، حال میکنین Python
اگرم میخواین همرنگ جماعت باشین(به شوخی) خب...PHP  :)))

sokanacademy forum

سلام . با javascript بیشتر حال میکنم ولی منابع به روز برای یادگیری node js یکم کم هست هنوز. انگار یکم جدیدتره. اگه منبع خوبی برای node js میشناسین خوشحال میشم بهم معرفی کنین. الان دارم ویدئوهای TheNewBoston رو توی YouTube میبینم که برای شروع خوبه . 

sokanacademy forum

تو سایت git.ir میتونی آموزش های درجه ۱ ای برای هر زبونی پیدا کنی

این اواخر چون ES6 اومد و یکم چیزای جدید به سینتکس جاوا اسکریپت اضافه شد، خب یکم برای شروع ممکنه همچین حسی دست بده که منابع آموزشی قدیمیه

sokanacademy forum

این کورس هم, کورس کاملی به نظر میاد:

https://pirple.thinkific.com/courses/the-nodejs-master-class?campaignid=1452925668&adgroupid=56871204872&adid=278075144327&gclid=Cj0KCQjwpcLZBRCnARIsAMPBgF3TSaM2PJg7aXWkB6ajcD444eIEcrz7L2k0-vLxQatuzWIPfzJ9r5IaAq7dEALw_wcB

sokanacademy forum

با کدوم میشه زودتر پول درآورد؟

sokanacademy forum

بنظر من با php میشه سریع تر پول در آورد(دلیلش نیاز زیاد به برنامه نویس php).

البته سرعت به پول رسیدن معیار خوبی برای انتخاب زبون نیست.

بنظرم مهم ترین معیار اینه که چقدر اون زبون با شخصیت شما سازگار تره. ینی چقدر دوسش دارین و باهاش حال میکنین. اینجوری شما یه فرد قوی در اون زبون میشین و قطعا به پول های خوبی دست پیدا میکنین. وگرنه جز دلسردی یا از این شاخه به اون شاخه حالت دیگه ای پیش نمیاد...

sokanacademy forum

وقتی نشه پول درآورد حرفه ای هم نمیشیم 

sokanacademy forum

سلام

این لیست رو هم نگاه کن از سراسر وب جمع‌آوری شده:

https://goo.gl/As1FJB

sokanacademy forum

ممنون

sokanacademy forum

درکنار مواردی که دوستان گفتن دانش این موارد هم توصیه میشه :

- http 

- پیکربندی سرور ( بخصوص سرور های لینوکسی )

-پیکربندی و عیب یابی وب سرور ها  ( آپاچی )

- rest API و نحوه ی API call

- آشنایی با کوئری زدن در SQL

online-support-icon