شروع کار با حالت اسکریپتی مفسر زبان برنامه نویسی پایتون


در فصل گذشته دیدیم که چه طور می توان مفسر پایتون را روی سیستم عامل های ویندوز، گنو/لینوکس و مکینتاش نصب کنیم. در این آموزش، خواهیم دید که چه طور می توانیم کدهای خود را به مفسر تحویل داده تا آن ها را برای زبان پایتون تفسیر کرده و پس از آن، کامپیوتر کدها را اجرا کند و نتیجه را در معرض دید ما قرار دهد. در واقع،‌ پس از نصب موفقیت آمیز پکیج پایتون می توانیم از مفسر آن به عنوان یک نرم افزار قابل اجرا استفاده کرده و برنامه های نوشته شده به زبان پایتون را اجرا نماییم. برای توسعه و اجرای برنامه های نوشته شده به زبان پایتون به دو صورت می توان با مفسر پایتون ارتباط برقرار کرد: حالت اسکریپتی و حالت تعاملی که حالت اول را در این آموزش به تفصیل مورد بررسی قرار داده و در آموزش بعد، به بررسی حالت تعاملی خواهیم پرداخت.

حالت اسکریپتی کدنویسی با زبان پایتون
برای برنامه نویسی به زبان پایتون شما می توانید کدهای برنامه را در هر جایی بنویسید، از یک صفحه کاغذ گرفته تا ویرایشگرهای متن و IDE ها یا محیط های توسعه ی یکپارچه ی نرم افزار. با این وجود، آن چه کامپیوتر شما آن را به عنوان یک برنامه ی پایتون می شناسد چیزی جز یک فایل متنی نیست که با پسوند py. در حافظه ی کامپیوتر ذخیره می شود. این فایل Module (ماژول) نامیده می شود که گاهی به آن اسکریپت نیز گفته می شود؛ در حقیقت اسکریپت ها فایل های ماژولی هستند که به طور مستقیم اجرا می شوند. بنابراین در صورتی که پایتون را به درستی روی سیستم خود نصب کرده باشید، با ایجاد چنین فایلی و نوشتن کدها در آن می توانید به سادگی برنامه ی خود را اجرا کنید. در ادامه خواهید دید که چگونه می توانیم با هم اولین برنامه ی پایتون خود را ایجاد کرده و اجرا کنیم.

نکته
استفاده از پسوند py. تنها برای فایل های ایمپورت شده -که بعداً در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد- الزامی است، با این حال برای سازگاری بیش تر برنامه ها، تمامی فایل های پایتون را با این پسوند ذخیره می کنیم.

برای شروع کار ابتدا فولدری را با نام SokanAcademy در یکی از درایوهای کامپیوتر خود ایجاد می کنیم تا تمام ماژول های خود را در آن ذخیره می کنیم، این کار دسترسی ما را به مسیر برنامه های ذخیره شده راحت تر خواهد کرد. در ادامه کافی است یک ویرایشگر متن مانند Notepad را باز کنید (در صورتی که از سیستم عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو استفاده می کنید، ویرایشگر متن پیش فرض روی این سیستم عامل gedit و ویرایشگر متن پیش فرض روی سیستم عامل مکینتاش TextEdit نام دارد.) البته دقت کنید که از ویرایشگرهایی هم چون Wordpad یا Microsoft Word استفاده نکنید چون این برنامه ها برای فرمت بندی از کاراکترهای اضافی استفاده می کنند که مفسر پایتون آن ها را نفهمیده و در اجرا دچار مشکل خواهد شد. در پنجره ی باز شده ی ویرایشگر خود، کد زیر را وارد کنید:

print("Hello SokanAcademy.com!")

در مورد ساختار این کد بعداً توضیح خواهیم داد، اما با توجه به صراحت زبان پایتون حتماً متوجه می شوید که انتظار داریم این کد عبارت !Hello SokanAcademy.com را در خروجی چاپ کند. حال فایل متنی خود را به شکل file_name.py مثلاً با نام hello.py در کامپیوتر خود در دایرکتوری از پیش ساخته شده ذخیره می کنیم. ساده ترین راه اجرای ماژول استفاده از آیکون فایل برنامه و کلیک کردن روی آن است. بنابراین، برای اجرای برنامه کافی است به محل ذخیره ی فایل خود بروید و روی آن دوبار کلیک کنید. اگر پایتون به درستی نصب شده باشد یک صفحه ی سیاه رنگ باز خواهد شد که عبارت !Hello SokanAcademy.com را نمایش می دهد و بلافاصله بسته می شود که در این صورت، ما موفق شده ایم اولین برنامه ی خود را به زبان پایتون بنویسیم و اجرا کنیم!

در حقیقت با نصب پکیج پایتون روی سیستم عامل ویندوز، دستگاه برای اجرای فایل هایی با پسوند py. و pyw. که نشان دهنده ی ماژول های پایتون هستند به سراغ برنامه های py.exe و pyw.exe که لانچرهای ویندوز هستند می رود و با استفاده از آن ها ماژول برنامه را اجرا می کند.

در سیستم عامل های دیگر نظیر مکینتاش و لینوکس نیز با اندکی تفاوت روال کار همین خواهد بود. برای مثال در سیستم عامل مک از Python Launcher برای اجرای ماژول ها استفاده می کنیم. به این صورت که از فولدر Applications فولدر MacPython یا Python N.M را باز می کنیم و Finder را در آن می یابیم و روی آن کلیک می کنیم تا اجرا شود. در این حالت دو راه وجود دارد:

- اسکریپت مد نظر را بکشیم و داخل PythonLauncher (پایتون لانچر) بیندازیم تا اجرا شود.
- با کلیک روی پایتون لانچر آن را به عنوان اپلیکیشن پیش فرض برای باز کردن اسکریپت هایی با پسوند py. انتخاب کنیم.

روش دیگری که برای اجرای اسکریپت های پایتون بکار می رود استفاده از سیستم پرامپت و باز کردن پنجره ی کامند لاین یا «خط فرمان» است که دسترسی به آن در سیستم عامل های مختلف متفاوت است:

- در ویندوز از طریق پنجره ی کنسول داس که برنامه ای است با نام cmd.exe. ساده ترین راه باز کردن این پنجره فشردن هم زمان کلیدهای Windows+R است و کافی است در پنجره ی باز شده عبارت cmd را تایپ کنید و دکمه ی OK را بزنید تا کامند پرامپت باز شود.
- در مک او اس از طریق دنبال کردن مسیر Applications→Utilities→Terminal و باز کردن پنجره ی ترمینال.
- در لینوکس از طریق یک پنجره ی ترمینال یا شل.

برای مثال تصویر زیر پنجره ی کامند لاین را در سیستم عامل ویندوز نشان می دهد:

دقت داشته باشید بخشی که در تصویر با قرار گرفتن درون دایره ی قرمز رنگ مشخص شده است در همه ی سیستم ها یکسان نیست و به طور مثال در این جا مسیر دایرکتوری پیش فرض سیستم را که در آن قرار داریم مشخص کرده است. بنابراین بدون در نظر گرفتن این تفاوت، کافی است دستور اجرای ماژول را به این فرم زیر وارد کنیم:

python Location\script_name.py

برای مثال برای اجرای اسکریپت hello.py کد زیر را وارد می کنیم:

python D:\SokanAcademy\hello.py

در این دستور عبارت python مفسر پایتون را فرا می خواند، Location نشانی محل ذخیره ی اسکریپت را روی حافظه ی دستگاه نشان می دهد که در این مثال D:\SokanAcademy است، و script_name.py نام و پسوند فایل اسکریپت برنامه را نشان می دهد که در مثال ما hello.py است. در تصویر زیر، اجرای این دستور را از طریق کامند لاین ویندوز می بینیم:

همان طور که می بینید خروجی اسکریپت نوشته شده در پنجره کامند لاین چاپ می شود. اجازه دهید ببینیم هم زمان با اجرای یک اسکریپت پایتون، در پشت صحنه چه اتفاقی می افتد.

فرایند تبدیل اسکریپت های پایتون به بایت کد
پس از این که ما کدهای پایتون را در فایل اسکریپتی نوشتیم، برای اجرای آن مفسر پایتون را صدا می زنیم و فایل شامل دستورات برنامه را در اختیار آن قرار می دهیم. مفسر پایتون پیش از اجرای برنامه باید کارهایی را انجام دهد. در حقیقت ابتدا این دستورات تبدیل به چیزی به نام Byte Code (بایت کد) شده سپس وارد چیزی به نام Python Virtual Machine به اختصار PVM (پی وی ام) یا معادل فارسی آن «ماشین مجازی پایتون» می شوند. تصویر زیر نشان دهنده ی فرآیند اجرای کدهای یک برنامه ی پایتون است:

کامپایل یا تبدیل سورس کد یا همان دستورات تایپ شده در فایل های اسکریپت برنامه ها به بایت کد کاملاً در پشت صحنه و به دور از چشم برنامه نویسان اتفاق می افتد و پس از کامپایل بایت کدها در فایلی با همان نام اسکریپت اولیه و این بار با پسوند pyc. ذخیره می شوند که حرف c در آن نشان دهنده ی صفت Compiled یا «کامپایل شده» است (توجه داشته باشید که از نسخه ی 3.2 پایتون به بعد این فایل ها درون پوشه ای با نام __pycache__ قرار می گیرند.) عملیات کامپایل کدها سرعت اجرای برنامه ها را بالاتر می برد، چرا که سرعت اجرای بایت کدها به مراتب بسیار بیش تر از دستورات سورس کد اصلی است که در فایل متنی نوشته شده اند.

پس از کامپایل دستورات پایتون به بایت کد، این کدها برای اجرا به ماشین مجازی پایتون یا پی وی ام فرستاده می شوند. پی وی ام یک برنامه ی مجزا که نیاز به نصب داشته باشد نیست بلکه بخشی از پکیج برنامه ی پایتون است که همراه آن نصب شده است. در حقیقت پی وی ام یک سری کد است که به صورت تکراری روی تک تک دستورات بایت کد برنامه اعمال می شود و باعث می شود آن دستورات اجرا شوند؛ درست مثل یک ماشین مجازی که بایت کدها یک به یک به صورت ورودی داخل آن می شوند، روی آن ها اعمالی صورت می گیرد، و در نهایت یک خروجی از ماشین بیرون می آید. می توان گفت پی وی ام آخرین مرحله از اقداماتی است که مفسر پایتون روی سورس کد برنامه های پایتون انجام می دهد.

به خاطر داشته باشید
چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر شما در مراحل مقدماتی یادگیری زبان پایتون هستید نیازی نیست که خود را درگیر فکر کردن در مورد نحوه ی اجرای برنامه ها کنید. اجازه دهید همان طور که مفسر پایتون این عملیات را از دید شما پنهان می کند، اجرای آن را در پشت پرده به عهده داشته باشد.
لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
خسنه نباشید
من با توجه به مسیر ذخیرم این کد رو میزنم
python f:\python\works\hello
و این ارور رو میده
invalid syntax
میخواستم ببینم کجای کارم اشتباهه؟
amirjavadazadi
amirjavadazadi
سلام
وقتی روش اجرای برنامه رو تو کامند لاین میرم مینویسه:
python: can't open file 'C:\Python': [Errno 2] No such file or directory
ali38644233
ali38644233
ببخشید میشه راجب پسوند .py توضیح بدید.
این پسوند با چه نرم افزاری درست میشه؟
puriaamini1999
puriaamini1999
سلام خسته نباشید
python D:SokanAcademyhello.py
من این کد رو مطابق اطلاعات خودم تو cmd مینویسم اما این ارور رو میده
'python' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.
چه کنم؟
محمدعلی بحرینی
محمدعلی بحرینی
سلام خدمت شما کاربر گرامی.
این خطا به این خاطر هست که شما نسخه نصب شده از پایتون روی سیستم خودتون رو به متغیر محیطی ویندوز که به اختصار بهش PATH هم میگن، معرفی نکردید.
وقتی دارید پایتون رو نصب می کنید، یک چک باکس با این عنوان هست که باید تیک اون رو فعال کنید:
Add Python 3.x to PATH
خب احتمالا شما موقع نصب اینکار رو انجام ندادید. بنابراین حالا دو راه دارید :
1 - پایتون رو حذف کنید و دوباره نصب کنید و اینبار این تیک رو بزنید.
2 - به صورت دستی، پایتون رو به PATH معرفی کنید.
برای روش ، با فرض اینکه شما در محیط ویندوز کار میکنید، منو استارت رو باز کنید و عبار زیر رو سرچ کنید:
Edit Environment Variables
آیتم سرچ شده رو باز کنید و در پنجره باز شده ، از پایین صفحه، گزینه Environment Variables رو کلیک کنید.
حالا گزینه PATH رو انتخاب کنید و دکمه Edit رو بزنید
حالا انتهای خط موجود، یک سمیکالن بذارید ;
حالا باید آدرس کامل فایل اجرایی پایتون رو کپی و در این قسمت قرار بدید.
مراحل گفته شده برای ویندوز 7 بود، برای ویندوز 10 کمی کار راحتتره.
پیشنهاد میکنم اگر کمی گیج شدید یا براتون سخت هست، از همون روش اول اقدام کنید.

در پاسخ به

soldier
soldier
خیلی ممنون از مطالبتون خیلی با حاله
کاربر میهمان
کاربر میهمان
من یه برنامه نوشتم فایل اصلی main هست یه ایل دیگه دارم که اسمش reg هست (پسوند py ) داخل فایل reg یه تابع هست و داخل فایل main فایل reg رو import کردم وقتی برنامه main رو اجرا میکنم یه پوشه __pycashe__ ایجاد میکنه و فایل reg رو کامپایل میکنه من میخوام main کامپایل بشه چیکار کنم ؟؟؟؟
milad
milad
سلام و خسته نباشید خدمت شما، ببخشید من در فراخوانی فایل مشکل دارم چطوری باید این کار رو بکنم.
RESTART:D:1.py
SyntaxError: invalid syntax این خطا رو میده.
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام
بالاخره پایتون تفسیری هست یا کامپایلی
کاربر میهمان
کاربر میهمان
با سلام و عرض ادب،آموزشاتون همه رایگانن؟؟؟
ادمین سایت
ادمین سایت
با سلام
احتراما به استحضار می رساند که کلیه آموزش ها رایگان هستند

با تشکر
ارادتمند
تیم سکان آکادمی

در پاسخ به

Meysam
Meysam
سلام من وقتی داخل نوت پد یا یا آیدل کدهای گفته شده رو مینویسم وبا پسونده دات پی وای در فایل مورد نظر ذخیره میکنم رو اون فایل وقتی دوبار کلیک میکنم اجرا نمیشه برنامه فقط یک صفحه خالی و سیاه باز میشه خیلیم سریع میره در حالی که با استفاده از روش دوم یعنی سیستم پرامپت بعد از دادن آدرس فایل خروجی فابل به درستی قابل مشاهدس .خوشحال میشم راهنماییم کنین با تشکر از سایت خوبتون.
کاربر میهمان
کاربر میهمان
برای من ارور
[errno 2]
no such file or directory
میشه یکم بیشتر توضیح بدین
alinasryw
alinasryw
ادرسو اشتباه دادی

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
با سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون راستیش ی سوال داشتم من تو نت پد ی کدیو مینوسیم و بعد سیو میکنم و بازش میکنم و صفحه سیاه میادو سریع میره چیکار کنم ک اون صفحه از بین نره ممنون میشم اگه بازم کمکم کنین
AminHunter
AminHunter
ثابت شد اگه یکم تمرین کنم همه چیو یاد میگریم الان فهمیدم واقعا ممنون ایشالا ک همیشه موفق باشین

در پاسخ به

ham
ham
سلام و خسته نباشید. واقعا ممنون از این آموزش روان و سلیس. اقایون عزیز من مشکلی دارم. الان از پایتون نسخه ۳.۵.۲ در سیستم عامل مکینتاش استفاده کردم. نصب کردم از سایتش بعد طبق آموزش اینجا عبارت print("Hello SokanAcademy!") رو در ویرایشگر متن مکینتاش تایپ کردم یعنی TextEdit بعد میخوام ذخیره کنم حالت py نداره. و من اول ذخیره میکنم بعد با اضافه کردن .py به اسم فایلم اونو تبدیل کردم به فایل پایتون. حالا بعد از اینکه روش دبل کلیک میکنم پنچره سیاه برام باز نمیشه و بجاش بلافاصله پایتون لانچر و ترمینال باهم باز و ارور
Last login: Sun Aug 28 03:01:32 on ttys000
hers-MacBook-Pro:~ herhamedhojati$ cd '/Users/herhamedhojati/Desktop/' && '/usr/bin/pythonw' '/Users/herhamedhojati/Desktop/hello_hamed.py' && echo Exit status: $? && exit 1
File "/Users/herhamedhojati/Desktop/hello_hamed.py", line 1
{rtf1ansiansicpg1252cocoartf1404cocoasubrtf470
^
SyntaxError: unexpected character after line continuation character
hers-MacBook-Pro:Desktop herhamedhojati$

نشون میده!!!!! لطفا توجیه ام کنید کجتی کارم اشتباهست.
پیشاپیش ممنون
farzad.80
farzad.80
سلام چجور میتونم به متغیر system path اضافه کنم؟
Hani
Hani
ببخشید من توی cmd این دستور رو نوشتم python E:SokanAcademyhello.py ولی این پیغام رو میده ..pythin :can,t open file E:sokan: [Errno2]no such file or directory
soldier
soldier
باید با توجه به جایی که ذخیره کرده ای در cmd فرا خوانی کنی

در پاسخ به

نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
ظاهراً برنامه ی شما در مسیری که وارد کردید وجود نداره. یکبار دیگه با دقت مسیر ذخیره ی برنامه و نام برنامه ی خودتون رو چک کنید.

در پاسخ به

هیراد
هیراد
با عرض سلام و خسته نباشید در مورد اموزش های خوبتون که واقعا ما رو راهنمایی میکنه..
من فقط یه مشکلی داشتم ، موقع نصب پایتون هیچ اروری نمیده و همینجوری که شما عکسشو گذاشتیده ( بدون مشکل نصب میشه )
ولی وقتی من Note Pad رو باز میکنم و کد رو توش مینویسم و Save میکنمش توی فولدری ، وقتی Rename رو روش میزنم . مثلا مینویسم hello.py ، برنامه به همون حالت نوت پد میمونه و تغییری نمیکنه ( حتی با CMD هم نتونستم اون فایلو باز کنم ) درصورتی که وقتی به صورت جداگانه برنامه پایتون رو باز میکنم ( یه صفحه ای سیاه باز میشه شبیه CMD ) راحت همون کد رو میتونم بزنم..
فک کنم مشکل شناخته نشدن پایتون توسط سیستمه که باید به System Variables اضافه کنم..
مشکلم اینه که من قبلا پوشه PATCH توش ساختم و jdk رو بهش اضافه کردم ، الان میخوام پایتون هم بهش اضافه کنم به صورتی که jdk حذف نشه....
لطفا به صورت کامل توضیع بدین واقعا ممنون از سایت عالیتون ایشالله که هیچ وقت بسته نشه گرفتار شیم :)
نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
دوست عزیز زمانی که در نوتپد کد می زنید لازمه پسوند فایلتون رو به py. تغییر بدید. ظاهراً شما پسوند py. را طوری وارد می کنید که سیستم به عنوان نام فایل تشخیص می ده، چون زمانی که گزینه ی Rename رو می زنید فقط اسم فایل عوض میشه و نه فرمت فایل.
در مورد PATCH هم منظورتون رو نفهمیدم ولی اگر منظور شما PATH هست می تونید بدون هیچ مشکلی هر دو رو اضافه کنید.

در پاسخ به

هیراد
هیراد
البته یه توضیحی رو اضافه کنم ، وقتی با IDLE یه کدی رو مینویسم و توی یه جایی از کامپیوتر سیو میکنم ، سیستم اون فایلو میشناسه ( قشنگ آیکون پایتون رو نشون میده ) ..

در پاسخ به

هیراد
هیراد
ایمیل من hiradarshadi9@gmail.com هست میتونید به ایمیلم هم پاسخ رو بفرستید پون ضروریه ممنون :)

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام. من کد python D:SokanAcademyhello.py رو توی cmd وارد کردم اما این خطا رو میده python is not recognized az an internal or externa command
نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
به این دلیل که یا پایتون روی سیستم شما نصب نیست یا آن را به متغیر system path اضافه نکردید.

در پاسخ به

soldier
soldier
خانم اسدی با توجه به اینکه من فایل متنی را در درایو e ذخیره کرده ام این مسیرر را نوشتم درست جواب داد :
python e:\\sokanacademy\\hello.py

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام من تو 3هفته تا ماژول یاد گرفتم خوبه ؟؟
نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
دوست عزیز هیچ چیز در این دنیا بهتر و لذتبخش تر از یادگرفتن چیزهای جدید نیست،مهم نیست که شما با چه سرعتی مسیر یادگیری خودتونو طی می کنید مهم اینه که جسارت داشته باشید که حرکت کنید. ان شاءالله هر روز چیزهای بیش تری یادبگیرید.
اما توصیه می کنم به بخش "نود و هفت چیز که هر برنامه نویس باید بداند" مراجعه کنید و مقاله ی مربوط به تمرین آگاهانه رو مطالعه کنید. شما علاوه بر یادگیری موضوعات جدید باید تمرین کدنویسی هم داشته باشید. موفق باشید.

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
سلام من دوست دارم پایتون رو یادبگیرم و برنامه های زیادی باهاش بسازم ولی اول میخوام باهاش برای اندروید اپ بسازم به نظرتون آموزش های شما رو یاد بگیرم دیگه چی نیاز دارم؟
نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
دوست عزیز آموزش هایی که در این سایت ارائه می شوند مربوط به هسته ی اصلی زبان برنامه نویسی پایتون است و تلاش می کنیم که این مباحث به طور کامل پوشش داده بشه. اما برای برنامه نویسی با پایتون برای اندروید لازمه با تکنولوژی های PySide,SL4Aو Py4A آشنا باشید.
ان شاءالله مسیر موفقیت را با شتاب طی کنید.

در پاسخ به

saeedx4
saeedx4
فریم ورک kivy برای توسعه اپ های اندرویدی و آی او اس بهترین گزینه است البته ایرادش اینه که native دولوپ نمیکنه

در پاسخ به

3unFlower
3unFlower
سلام استاد
ممنون از پاسخ به نظر قبلی بنده هم شما هم ادمین گرامی.
بعد احرا پایتوم 3.5 با ارور مواجه شدم.که بعد نصب 2.7 برطرف شد(ویندوز لپ ناپم XP یه)
در ادامه آموزشا که با مشکل روبرو نمیشم با این ورژن(لپ تاپم ناز میاره برا سیستم عامل غیر XP و اجراشون نمیکنه)
البته لینوکس جواب میده.
انشاءالله بعد این دوره فول بشم برنامه بنویسم با پولش لپ تاپی بخرم.
ممنون از اموزشتون
بدرود
alinasryw
alinasryw
طبق اعلامیه خود سایتش دیگه از نسخه 3.5 و به بالا دیگه رو ویندوز xp قابل نصب نیست.

در پاسخ به

soldier
soldier
نسخه 3.6.1 را نصب کنید

در پاسخ به

نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
دوست عزیز حتماً در آموزش های قبل در مورد وجود تفاوت اساسی در ساختار و سینتکس دو نسخه ی 2 و 3 اطلاع پیدا کردید و گفتیم که آموزش های ما بر اساس نسخه ی 3 پیش خواهد رفت و شما هم برای دنبال کردن آموزش ها باید از این توزیع استفاده کنید.
بنابراین بفرمایید که در زمان نصب نسخه ی 3.5 با چه مشکلی مواجه شدید؟ معمولاً در صورت عدم موفقیت در نصب، برنامه فایلی را در اختیار شما قرار می ده که خطای ایجاد شده را به شما نشان می دهد. می توانید از این طریق پیگیری بفرمایید.

در پاسخ به

saeedx4
saeedx4
پایتون 3.5 به بعد روی ویندوز xp پشتیبانی نمی شوند.

در پاسخ به

CIna Deuxshiri
CIna Deuxshiri
سلام
ممنون خوب بود. فقط اگر امکانش هست فونت IDLE و افزایش بدین تا در عکس بهتر معلوم باشه. ممنون :)
نرگس اسدی
نرگس اسدی
سلام
حتماً در آموزش های بعدی این نکته را مدنظر قرار خواهیم داد.

در پاسخ به

3unFlower
3unFlower
موافقم

در پاسخ به