پایان دورهٔ آموزش مقدماتی لینوکس


امروزه لینوکس در حدوداً ۹۴٪ از اَبَرکامپیوترهای دنیا، درصد قابل‌توجهی از سرورهایی که سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی روی آنها هاست می‌شوند، بیش از ۱ میلیارد دیوایس اندرویدی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، لینوکس همه‌جا وجود دارد! علاوه بر این، امروزه شاهد این روند هستیم که شرکت‌های نرم‌افزار بیشتر متمایل به جذب دولوپرهایی هستند که جدای از تخصص در زبان‌ برنامه‌نویسی مد نظرشان، با لینوکس هم آشنایی داشته باشند.

در این دورهٔ آموزشی، بسیاری از ابزارها و تکنیک‌هایی که ادمین‌های سیستم به علاوهٔ کاربران معمولی لینوکس به صورت روزمره با آنها سروکار دارند را مورد بررسی قرار دادیم و این در حالی بود که مبنا را بر آن گذاشتیم که مخاطبین این دورهٔ آموزشی هیچ‌گونه تجربهٔ کاری با لینوکس ندارند؛ لذا از هرگونه کلی‌گویی خودداری کردیم تا اثربخشی محتوای آموزشی برای کاربران مبتدی دوچندان گردد.

پس از پایان این دورهٔ آموزشی، در صورتی که از یک سو نکات آموزشی به دقت مطالعه شده باشد و از سوی دیگر آموزش‌ها به صورت تجربی توسط دانشجویان به کار گرفته شده باشند، این انتظار می‌رود که دانشجویان سکان آکادمی دانشی پایه‌ای هم در زمینهٔ کامندلاین و هم رابط گرافیکی توزیع‌های لینوکسی به‌خصوص اوبونتو پیدا کرده باشند.

خالق کِرنِل لینوکس،‌ لینوس توروالدز، ابراز داشته که «25 سال بعدی زندگیم را به جنگ با مایکروسافت در کارزار دسکتاپ خواهم گذراند!» و این بدان معنا است که لینوکس بیش از پیش وارد بازار کاربران معمولی/خانگی خواهد شد و به عنوان رقیبی جدی برای ویندوز مایکروسافت محسوب خواهد شد.

علاوه بر این، همان‌طور که در آموزش چرا باید به لینوکس مهاجرت کنیم؟ به تفصیل توضیح داده شد، بدون شک ویندوز در داخل ایران یکی از پرکاربردترین سیستم‌عامل‌ها است که دلیل اصلی این اقبال عمومی ویندوز در میان بخش‌های دولتی، خصوصی و کاربران عادی این است که با توجه به نبود قانون کپی‌رایت در داخل کشورمان، یک نسخهٔ چند صد دلاری ویندوز را می‌توان به صورت کاملاً رایگان، حتی بدون نیاز به پرداخت یک ریال، روی سیستم خود نصب کرد که چنین کاری از دید مؤلف این دورهٔ آموزشی، از لحاظ حقوقی غیرقانونی و از لحاظ شرعی حرام محسوب می‌گردد!

در واقع، یکی از اهداف تألیف این دورهٔ آموزشی این بوده تا سکان آکادمی گام کوچکی در جهت تسهیل فرایند مهاجرت از ویندوز به لینوکس برداشته باشد تا در نهایت کاربران ایرانی بیشتری ترغیب به استفاده از سیستم‌عامل گنو/لینوکس شوند.


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
arashمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۱۲/۱۵
salam bebakhshid fingilish minevisam
kole dore ro khondam mitonam begam binazir bod.
khastam tashakor konam va khaste nabashid begam.
payande bashid
حسین آقاتبار
حسین آقاتباربرنامه نویسی ارشد سمت کاربر
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
خیلی ممنون از دوره مفیدتون و امیدوارم دوره‌ای با موضوع "لینوکس برای برنامه‌نویسان" یا هرچیزی شبیه این به صورت پیشرفته به این مبحث بپردازید.
کاربر میهمان
مهدیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
عالی عالییی
vahid.kheiri
vahid.kheiri
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
ممنونم. من با خوندن این دوره مفاهیم جدیدی و راه جدیدی به روم باز شد. خوشحالم که شما هم مثل لینوکس او‍پن سورس هستید و براتون ارزوی موفقیت میکنم.
کاربر میهمان
saraمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۹/۲۳
سلام حرفتون درستا ولی در هرحال ما برای خرید ویندوز پول میدیم درضمن مشکلی ک لینوکس داره اینه ک هنوز هیچ کجای کشور ازش استفاده نمیکنن.من باهاش کار کردم میشه گفت بیشتر توزیع های لینوکس رو استفاده کردم ولی نسبت به ویندوز محدوده و در بیشتر موضوع ها ویندوز بهتره از جمله پاورپوینت ویندوز خیلی پیشرفته تره.از سایتتون خوشم اومد چون حلال حروم سرتون میشه ولی در مباحث کامپیوتر نمیشه درباره ی این موضوع قضاوت کرد.
alikaragah
alikaragah
۱۳۹۷/۰۵/۱۶
2 هفته طول کشید تا دوره لینوکس سایت آکادمی رو بخونم
با اینکه قبلا دوره های Essentials و LPIC1 رو گذرونده بودم
اما خیلی دوره آموزشی لینوکس تون عالی بود و نکات ریزی که هیج جا ندیده بودم بگن شما گفته بودید
واقعا ممنون و خسته نباشید
نواب پیرعباسی
نواب پیرعباسی
۱۳۹۷/۰۴/۳۰
درود
فوق العاده دقیق و خوبو عالی بود
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۲/۰۹
سلام
شما مرجع هستید حرام میکنید؟
دوستمون درست فرمودند. آمریکا کافر حربی است.
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۶/۱۰/۲۴
شما مگه فقه خوندید که فتوای حرام و حلال میدید ؟!!!
آمریکا کافر حربی است و اموالی که از ایشان بدست میاد در حکم غنیمت جنگی است و استفاده از اون کاملا حلاله. ویندوز و ماکروسافت هم که مال آمریکاست شامل همین حکمه.