آشنایی با وب سرور و نحوه ی عملکرد آن


برای آن که شما بتوانید به طور مثال وب سایت سکان آکادمی را مشاهده کنید، مجموعه ای از نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف به طور هماهنگ با یکدیگر کار می کنند تا این سایت به درستی در مرورگر کامپیوترتان مشاهده گردد. یک وب سایت یا بهتر بگوییم یک وب اپلیکیشن روی یک سرور -یا مجموعه ای از سرورها- قرار گرفته است اما در میان همه نرم افزارهایی که روی این سرور قرار دارند یک نرم افزار کلیدی وجود دارد که بقیه نرم افزارها معمولا سرویس دهی خودشان را با محوریت آن انجام می دهند و به نوعی دروازه ورود و خروج همه چیز به شمار می آید که این نرم افزار کلیدی Web Server نام دارد.

به خاطر داشته باشید
البته به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات به کل مجموعه ی سخت افزاری سرور میزبانی سایت هم وب سرور گفته می شود. اما در این سری از آموزش ها منظور، خود نرم افزار وب سرور است.

به طور خلاصه می توان گفت وب سرور برنامه ای است که مابین مرورگر کاربر و سایر نرم افزارهای نصب شده روی سرور ارتباط برقرار می سازد تا از طریق این ارتباط بتواند درخواست کاربر را عملی سازد. برای درک بهتر این موضوع، مجدد به مثال سایت سکان آکادمی باز می گردیم.

فرض کنیم که می خواهیم صفحه اول سایت سکان آکادمی را باز کنیم. برای این منظور، آدرس www.sokanacademy.com را وارد مرورگر می کنیم. اکنون پس از زدن دکمه ی اینتر، آدرس صفحه درخواستی ما در قالب درخواستی از جنس HTTP به دست نرم افزاری تحت عنوان وب سرور می رسد (HTTP مخفف واژگان Hypertext Transfer Protocol به معنی "پروتوکل انتقال داده فرامتنی" بوده و وظیفه ی برقراری ارتباط مابین شبکه های کامپیوتری را دارا است.) کاری که نرم افزار وب سرور می بایست انجام دهد این است که دستور ما به منظور ارسال صفحه نخست سکان آکادمی را عملی سازد.

برای این منظور، نرم افزار وب سرور دستور ما را گرفته و آن را برای مفسر PHP ارسال می کند و این مفسر شروع به گشت زنی در پایگاه داده سایت سکان آکادمی -که MySQL نام دارد- می کند. سپس هر آنچه که با درخواست ما ارتباط داشته باشد را گرفته و مجدد تحویل وب سرور می دهد تا وب سرور آن ها را برای مرورگر ما ارسال نماید که در نهایت ما خواهیم توانست صفحه ی اول سکان آکادمی را مشاهده کنیم.

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمان
۱۳۹۵/۱۱/۱۹
می خواستم از سایت شما تشکر کنم بابت آموزش های آنلاین فقط اگر این امکان رو بتوانید ایجاد کنید که فیلم های آموزشی مربوط به هر بخش در سایت در اختیار کاربران قرار بگیرد به جهت درک بهتر مطالب خیلی بهتر خواهد بود. با تشکر
امیر احمدی
امیر احمدی
۱۳۹۵/۰۶/۱۱
برای رفتن به آموزش بعدی باید خیلی اسکرول کنیم. اگه دکمه بعدی داشت خیلی بهتر بود.
ادمین سایت
ادمین سایت
۱۳۹۵/۰۷/۳۰
با سلام
احتراما به استحضار می رساند که باتوجه به درخواست شما کاربر فرهیخته و برخی از دیگر کاربران سکان آکادمی، این قابلیت جهت ایجاد UX بهتر ایجاد شد.

با تشکر از پیشنهاد شما
تیم سکان آکادمی

در پاسخ به

عرفان
عرفان
۱۳۹۵/۰۷/۳۰
داره که، هم به صفحه بعد و هم صفحه قبل،
ولی فک کنم تازه گذاشتن.

در پاسخ به

payam6054
payam6054
۱۳۹۵/۰۲/۳۱
الحق بچه های کرج همیشه کارشون درسته!!!!!!!!!
پرچم کرجی ها بالاااااااااااااااااست
smr64cm
smr64cm
۱۳۹۷/۰۲/۰۳
همه جای ایران سرای من است

در پاسخ به

کاربر میهمان
کاربر میهمان
۱۳۹۵/۰۱/۲۰
سلام و با عرض خسته نباشید .کسی تعریفی برای ابرمتن نداره؟
رضا بختیاری
رضا بختیاری
۱۳۹۴/۱۱/۳۰
عالي بود سكان جون
کاربر میهمان
کاربر میهمان
۱۳۹۴/۱۰/۲۱
ممنون از مطالب مفیدتون فقط ایکاش آخر هر درس لینکی میذاشتید برای رفتن به درس بعدی . اینطوری خیلی اسون تر میشه .
حمید نکوئی
حمید نکوئی
۱۳۹۴/۰۹/۲۰
چرا اینقدر مطالب کوتاه است، برای خواندن چند سطر مطلب باید یک بار همه این صفحه بلند بالا و پر لینک را از بالا تا پایین دید و دنبال لینک بعدی گشت! (روی موبایل که دیگه بدتر)
saman.azad
saman.azad
۱۳۹۷/۰۲/۲۵
بنظر من این خوبی و حسن آموزشه. مطالب اگه خیلی بلند باشن حوصله سربر و سنگین میشن.

در پاسخ به