چرا زبان های برنامه نویسی زیادی در دنیا وجود دارد؟


در پاسخ به این سؤال که چرا زبان‌های برنامه نویسی زیادی وجود دارد؟ بایستی گفت که این زبان‌های برنامه نویسی بسته به نیاز بازار آی تی طراحی و توسعه داده شده اند. به طور مثال، فرض کنیم که یک برنامه نویس تمایل به انجام دادن یکسری دستورات خاص در برنامه اش دارد اما زبان‌های برنامه نویسی موجود از عهده ی انجام آن کار بر نمی آیند. لذا وی مجبور می‌شود تا زبان برنامه نویسی اختصاصی خود را طراحی کند و اگر آن زبان به معنای واقعی کلمه زبان خوبی باشد، سایر برنامه نویسان هم شروع به استفاده از آن زبان برنامه نویسی کرده و آن زبان شهرت جهانی پیدا می کند.

به عنوان نمونه، زبان برنامه نویسی Java را می توان مد نظر قرار داد که آقای جیمز گوسلینگ پس از ناتوانی زبان های سی و سی پلاس پلاس در برآورده کردن نیازهای ایشان در توسعه ی نرم افزار، اقدام به نوشتن زبان برنامه نویسی خاص خود کرد که در حال حاضر این زبان جزو یکی از محبوب ترین و پر درآمد ترین زبان های برنامه نویسی دنیا است و طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است.

ما زبان‌های برنامه نویسی بسیاری داریم که از آن جمله می‌توان به زبان‌های سی پلاس پلاس، جاوا، فورتران و … اشاره کرد. به عنوان مثال، زبان سی پلاس پلاس زمانی مد نظر قرار داده می‌شود که سرعت و عملکرد برنامه مد نظر باشد. مرورگرهای کروم، فایرفاکس، سافاری اپل و … با استفاده از این زبان نوشته شده اند. برخی بازی‌ها هم که خیلی حرفه‌ای هستند -مثل Call of Duty- با این زبان توسعه داده شده اند.

به عنوان مثالی دیگر، از زبان برنامه نویسی جاوا برای طراحی اپلیکیشن های اندرویدی و همچنین نرم افزارهای تجاری خیلی بزرگ استفاده می‌شود اما این در حالی است که زبان فورتران خیلی شهرت زیادی ندارد اما برای کارهایی که نیاز به محاسبات دقیق ریاضیاتی و محاسبات علمی باشد، از این زبان می بایست استفاده کرد.

سایتی تحت عنوان Tiobe به صورت ماهیانه اقدام به ارزیابی میزان محبوبیت زبان های برنامه نویسی مختلف کرده و این زبان ها را در قالب لیستی -از محبوب ترین به نامحبوب ترین- در اختیار کاربرانش قرار می دهد که ایشان خواهند توانست بر اساس آمار این سایت، به پیش بینی آینده ی یک زبان برنامه نویسی خاص و میزان نیاز جامعه ی آی تی به آن زبان پی ببرند. 


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سینامن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
برنامه‌نویسی هم سخته ها مثلا تا دیروز فلان زبان کاربردی بود الان نیست مجبوری ی زبان جدید یاد بگیری
مثل اینکه زبان ها فقط ابزار هستند تا برنامه‌ها ساخته شن
کاربر میهمان
سینامن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
سؤالی که پیش میاد اینه که چه‌طوری زبان بر نامه نویسی طراحی می کنن؟
ی توضیح مختصر هم کافیه
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۳/۰۲
سلام برای اجرای اولیه و شروع برنامه نویسی سی چه ابزارها و نرم افزارهایی را باید در ویندوز نصب کنم؟
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۲۰
یک دلیل مهم برای ایجاد زبان های برنامه نویسی جدید رفع ایرادات زبان های گذشته و کاملتر کردنشون هست
که البته در این صورت در خیلی از موارد زبان جدید به اون معنی خلق نمیشه بلکه انشعاباتی از یک زبان قدیمی تر تولید میشه،این موضوع به شدت در زبان هایی که ساختار مشابه زبان C دارن وجود داره
یک موضوع دیگه اما این هست که اون زبان پاسخگوی نیارهای جدید کاربران هست یا نه مثلا خیلی از زبان ها توانایی زیادی در مفاهیم روز مثل:
IOT
Bigdata
Machine Learning
و... ندارن،به همین دلیل زبان های جدید به وجود میان
نیاز بخصصی در حوزه ای خاص هم می تونه یک دلیل دیگه برای پیدایش یک زبان جدید باشه مثلا زبانی که برای datamiming طراحی میشه
درباره زبان های برنامه نویسی به نظرم مطالب زیر برای تکمیل موضوع مطرح شده خیلی خوب هستن

لیستی از ۱۵ زبان برنامه‌نویسی نامحبوب‌ بر اساس آمار استک اورفلو
https://sokanacademy.com/blog/5058/post

نتایج نظرسنجی از دولوپرها توسط استک اورفلو در سال ۲۰۱۸
https://sokanacademy.com/blog/5894/post

Stack Overflow Trends: امکانی جدید و رایگان برای ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی
https://sokanacademy.com/blog/1947/post
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۲۰
یکی از بحث و جدل هایی که معمولا بین برنامه نویسان دنیا و به خصوص برنامه نویسان ایرانی وجود داره، درباره‌ی زبان های انتخابی اونهاست. این برنامه نویسان خودشون رو در دسته های جدا قرار میدن، با هم رقابت میکنن و به دسته ی مقابل و ابزار اونها بعضا توهین میکنن. در این باره چند نکته رو عرض میکنم:
- اگر یک زبان یا ابزار واقعا نامناسب باشه، خود به خود محو میشه و زنده نخواهد موند پس مواردی که هنوز طرفدار دارن و مورداستفاده هستن، حرف هایی برای گفتن دارن.
- بارها گفته شده که این موارد فقط قراره ما رو به هدف برسونن پس این که از چه ابزاری استفاده کنیم، بستگی به کاربرد ابزار و علاقه ی طرف مقابل داره.
- اینگونه بحث ها هیچ فایده ی علمی ندارن. بطور کلی اگه وقت روی بهبود روند توسعه ی نرم افزار گذاشته بشه بهتره و یا اگه این بحث خیلی برای شما جذابه، با معیارهای دقیق و احترام کامل، ابزارهای همدیگه رو مقایسه کنید.(نتیجه هم اغلب اینه که یک ابزار در چند پارامتر برتره و در بقیه موارد ضعیفتر!)
webkurdian
webkurdian
۱۳۹۶/۰۸/۰۹
یک سوال.چه جوری میتوان در ساخت یک برنامه هم زمان از چند زبان استفاده کرد؟
f_hkn
f_hkn
۱۳۹۶/۰۴/۲۰
واقعا از زحماتتون خیلی خیلی ممنونم و از خداوند براتون بهترین ها رو میخوام
fighter
fighter
۱۳۹۶/۰۴/۰۷
در ماژول ویکی :: دانشنامه ی برنامه نویسی سکان آکادمی :لیست ها کامل نیست !
soldier
soldier
۱۳۹۶/۰۳/۰۵
در ماژول ویکی لیست ها کامل نیست .
javad
javad
۱۳۹۵/۰۱/۲۱
من به نوبه ی خودم زحمات شما عزیزان رو قابل ستایش میدونم،ممنون از وجودتون