الگوریتم چیست؟


پس از آن که ما متوجه شدیم نرم‌افزار ما قرار است چه کاری انجام دهد و چه مشکلی از مشکلات کاربران را رفع نماید، حال می بایست گام هایی را تعریف کنیم تا با اجرای آن‌ها یکی پس از دیگری، به سیستم دستور دهیم تا آن مشکل خاص را حل کند. این گام های دقیقی که مشخص می‌کنند نرم‌افزار ما چگونه می بایست کار کند را اصطلاحاً الگوریتم می گویند. به عبارت دیگر، الگوریتم راه کارهای حل یک مسأله در برنامه نویسی را می‌گویند (این واژه از روی نام دانشمند بزرگ ایرانی خوارزمی گرفته شده است.)

در‌ واقع برای داشتن یک الگوریتم خوب، پیش از هر چیز می بایست بدانیم که نرم‌افزار ما قرار است چه کاری انجام دهد. سپس بایستی به سیستم دستور دهیم که آن کار یا کارها را به چه شکلی انجام دهد که این بخش دشوار کار است. در حقیقت، هرچه کارهایی که ما می‌خواهیم سیستم برای ما انجام دهد بیشتر و پیچیده‌تر باشند، مسلماً تعداد خط‌های کد بیشتری باید نوشته و برنامه ی ما هم پیچیده‌تر خواهد شد و نیاز به الگوریتم پیچیده تری دارا است.

به خاطر داشته باشید
به نمود عینی یک الگوریتم که در آن کلیه ی مراحل انجام کار و دستوراتی که سیستم می بایست یکی پس از دیگری انجام دهد، فلوچارت گفته می شود.

برای روشن شدن این مسأله مثالی می زنیم. یک الگوریتم ساخت نرم‌افزار خیلی شبیه به دستور پخت غذا است. برای ساخت ماکارونی، ما خیلی دشواری نخواهیم داشت. ابتدا آب را جوش می آوریم، سپس بسته ی ماکارونی را داخل آن می‌ریزیم و پس از چند دقیقه مایع ماکارونی را روی آن ریخته و غذا را سرو می‌کنیم اما در عین حال، برای ساخت خورشت قیمه ما کارهای به مراتب بیشتری باید انجام دهیم!


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سجادمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
سلام شما اول دوره تون ذکر کردید که از هرگونه کلی گویی پرهیز می‌کنید ولی انصافا اگر این متن رو یک فرد آماتور که هیچ اطلاعات قبلی نداره مطالعه کنه میتونه فرق بین الگوریتم و فلوشارت رو درک کنه آیا؟؟
محمدعلی سراسکانی
محمدعلی سراسکانیکارآموز برنامه نویسی
۱۳۹۸/۰۴/۲۳
درود بر شما بابت این آموزش‌های کاربردی، البته الگوریتمها در برنامه‌ نویسی چندین دسته مختلف تبدیل میشن. الگوریتمهای شرطی، حلقه و... همچنین همونطوری که اینجا هم قید شده بعد از این که الگوریتم نویسی رو یاد گرفتید دوستان باید بتونید اون رو به فلوچارت تبدیل کنید.
اینجا هم توضیحات جامع و کاملی در خصوص الگوریتمها داده بود:
https://www.hamyarit.com/5482/algorithm/
دوستانی که علاقه دارند میتونن مطالعه کنن و اطلاعات خودشون رو افزایش بدند.
amir
amir
۱۳۹۷/۰۶/۱۵
آیا درست است که بگوییم الگریتم در واقع مراحل را از آخر به اول مرتب میکند و ما برای بیان مسئله آن را از اول به آخر می خوانیم ؟
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با سلام
الگوریتم عبارت است از یکسری دستورات عقلائی و خاتمه پذیر که اگر به ترتیب خاصی انجام گردد موجب انجام کاری می شود.
fighter
fighter
۱۳۹۶/۰۴/۰۶
ok
Computer
Computer
۱۳۹۵/۰۹/۰۲
درود بر شما :)
h.ghasemi
h.ghasemi
۱۳۹۵/۰۷/۱۵
آقا من مفهوم فلوچارت رو کامل درک نکردم. میشه لطف کنید یه بار دیگه توضیحش بدید به زبان ساده تر. ممنون
FarshidEL
FarshidEL
۱۳۹۵/۰۷/۱۰
با سلام خدمت تمامی عزیزانی که برای این مجموعه با ارزش تلاش کردن و واقعا خدا قوت به تک تک شما . من به تازگی با وب سایت شما که انصافا میشه گفت یک وب سایت آموزشی با بیان بسیار شیوا و ساده که حس هر فرد آماتوری رو بر می انگیزه تا به جمع شما بزرگان این حرفه بپیونده . ممنونم از تمامی شما به خاطر همه زحماتتون . براتون آرزوی موفقیت و کامیابی رو دارم
کاربر میهمان
Shariatمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۵/۰۴/۲۶
عالی بود اما ایکاش برای دو مبحث یک مثال کوتاه میزدید برای دوستانی که هیچ سر رشته ای از الگوریتم ندارند.
javad
javad
۱۳۹۵/۰۱/۲۱
درود بر شما بزرگواران