الگوریتم چیست؟


پس از آن که ما متوجه شدیم نرم‌افزار ما قرار است چه کاری انجام دهد و چه مشکلی از مشکلات کاربران را رفع نماید، حال می بایست گام هایی را تعریف کنیم تا با اجرای آن‌ها یکی پس از دیگری، به سیستم دستور دهیم تا آن مشکل خاص را حل کند. این گام های دقیقی که مشخص می‌کنند نرم‌افزار ما چگونه می بایست کار کند را اصطلاحاً الگوریتم می گویند. به عبارت دیگر، الگوریتم راه کارهای حل یک مسأله در برنامه نویسی را می‌گویند (این واژه از روی نام دانشمند بزرگ ایرانی خوارزمی گرفته شده است.)

در‌ واقع برای داشتن یک الگوریتم خوب، پیش از هر چیز می بایست بدانیم که نرم‌افزار ما قرار است چه کاری انجام دهد. سپس بایستی به سیستم دستور دهیم که آن کار یا کارها را به چه شکلی انجام دهد که این بخش دشوار کار است. در حقیقت، هرچه کارهایی که ما می‌خواهیم سیستم برای ما انجام دهد بیشتر و پیچیده‌تر باشند، مسلماً تعداد خط‌های کد بیشتری باید نوشته و برنامه ی ما هم پیچیده‌تر خواهد شد و نیاز به الگوریتم پیچیده تری دارا است.

به خاطر داشته باشید
به نمود عینی یک الگوریتم که در آن کلیه ی مراحل انجام کار و دستوراتی که سیستم می بایست یکی پس از دیگری انجام دهد، فلوچارت گفته می شود.

برای روشن شدن این مسأله مثالی می زنیم. یک الگوریتم ساخت نرم‌افزار خیلی شبیه به دستور پخت غذا است. برای ساخت ماکارونی، ما خیلی دشواری نخواهیم داشت. ابتدا آب را جوش می آوریم، سپس بسته ی ماکارونی را داخل آن می‌ریزیم و پس از چند دقیقه مایع ماکارونی را روی آن ریخته و غذا را سرو می‌کنیم اما در عین حال، برای ساخت خورشت قیمه ما کارهای به مراتب بیشتری باید انجام دهیم!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
amir
amir
آیا درست است که بگوییم الگریتم در واقع مراحل را از آخر به اول مرتب میکند و ما برای بیان مسئله آن را از اول به آخر می خوانیم ؟
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
با سلام
الگوریتم عبارت است از یکسری دستورات عقلائی و خاتمه پذیر که اگر به ترتیب خاصی انجام گردد موجب انجام کاری می شود.
fighter
fighter
ok
Computer
Computer
درود بر شما :)
h.ghasemi
h.ghasemi
آقا من مفهوم فلوچارت رو کامل درک نکردم. میشه لطف کنید یه بار دیگه توضیحش بدید به زبان ساده تر. ممنون
FarshidEL
FarshidEL
با سلام خدمت تمامی عزیزانی که برای این مجموعه با ارزش تلاش کردن و واقعا خدا قوت به تک تک شما . من به تازگی با وب سایت شما که انصافا میشه گفت یک وب سایت آموزشی با بیان بسیار شیوا و ساده که حس هر فرد آماتوری رو بر می انگیزه تا به جمع شما بزرگان این حرفه بپیونده . ممنونم از تمامی شما به خاطر همه زحماتتون . براتون آرزوی موفقیت و کامیابی رو دارم
کاربر میهمان
Shariatمن یک کاربر مهمان هستم
عالی بود اما ایکاش برای دو مبحث یک مثال کوتاه میزدید برای دوستانی که هیچ سر رشته ای از الگوریتم ندارند.
javad
javad
درود بر شما بزرگواران
vahid
vahid
دوستان ، برای یادگیری الگوریتم می تونن به وبسایت آموزشی گروه هیلتن مراجعه کنند!
www.heilton.com
رضا بختیاری
رضا بختیاری
اين بخش هم عالي بود مرسي