فواید یادگیری برنامه نویسی


 یادگیری اصول برنامه نویسی فواید بسیار زیادی دارا است اما اگر بخواهیم دو مورد از اصلی‌ترین آن‌ها را برشمریم، بایستی بگوییم پس از آن که ما فراگیریم چگونه کدنویسی کنیم، از یک مصرف کننده ی فناوری به یک تولید کننده ی فناوری مبدل شده‌ایم و علاوه بر آن، با یادگیری اصول کدنویسی، ما به حوزه ی یکی از پردرآمدترین مشاغل حال حاضر دنیا نیز ورود پیدا کرده ایم (البته این قضیه تا حدودی در ایران مصداق عینی ندارد!)

کدنویسی در ابتدا کمی ترسناک به نظر می‌رسد اما واقعیت این است که کدنویسی -یا نوشتن برنامه‌های کامپیوتری- به مراتب راحت از آنچه به نظر می‌رسد است. با یادگیری اصول کدنویسی،‌ افراد با چیزهایی مثل خلاقیت، منطق، هنر، ریاضیات، روش‌های حل مسئله، تفکر انتقادی، اصول طراحی و بسیاری چیزهای دیگر آشنا می شوند.

در عصر حاضر، مهارت برنامه نویسی جزو یکی از اساسی‌ترین مهارت ها محسوب می شود، اما این در حالی است که در کشورمان ایران این مسأله خیلی جدی گرفته نمی‌شود و نظام آموزشی موجود در مدرسه‌های ایران هنوز به اهمیت آموزش اصول کدنویسی به بچه‌ها پی نبرده است! لذا این وظیفه به دوش آکادمی های غیر انتفاعی است تا فضایی را از یک سو برای کاربران، والدین، معلم‌ها و مربی های علاقمند به آموزش اصول برنامه نویسی به سایرین و از سوی دیگر آموزش راحت و اثربخش برای کاربران -به خصوص بچه‌های علاقمند به یادگیری مهارت های برنامه نویسی- فراهم آورند.

طبیعت انسان کنجکاو است و در این میان بچه‌ها علاقه ی به مراتب زیادتری به سؤال پرسیدن دارند. این سؤالات طیف گسترده ای را پوشش می دهد؛ از این که خدا کجاست؟ گرفته تا بازی انگری برد چگونه کار می کند؟

امروزه کمتر بچه‌ای را می‌توان یافت که بازی کامپیوتری انجام نداده باشد. در عین حال، خیلی از بچه‌ها هستند که موبایل و تبلت دارند و بخشی از زمان خود را با اپلیکیشن ها سرگرم کننده ی نصب شده روی ابزارهای هوشمند خود سپری می کنند.

بازی‌های رایانه ای هم نقاط مثبت دارند و هم نقاط منفی و در اینجا است نقش والدین در اثربخش کردن این بازی‌ها دو چندان می شود. در صورتی که نظارتی روی نحوه ی استفاده ی کودکان از فناوری های روز صورت نگیرد، بدون شک بچه‌های ما صرفاً به مصرف کنندگان فناوری مبدل خواهند شد و این یک فاجعه است!

در‌ واقع ما این وظیفه را داریم تا فضایی را برای کودکان -به طور کلی برای هر فرد علاقمندی از کودک گرفته تا بزرگسال- فراهم سازیم تا بتوانند امتحان کنند، اشتباه کنند، خلاقیت به خرج دهند، ایده‌های خود را از بالقوه به بالفعل درآورند و در نهایت راه درست فکر کردن را بیاموزند و یکی از این روش‌های ایجاد فضایی برای فعالیت‌های ذکر شده، آموزش اصول برنامه نویسی است.

چند سال پیش -قبل از سال ۲۰۰۰- گفته می‌شد که اگر کسی دو مهارت را نداشته باشد، بی‌سواد محسوب می شود: یکی زبان انگلیسی و دیگری کار با کامپیوتر! امروزه در کشورمان می‌بینیم که اکثر بچه‌ها از سنین ابتدایی به کلاس زبان می‌روند و کامپیوتر هم تقریباً می‌شود گفت که در تمامی خانه‌ها وجود دارد (البته به جزء برخی استثناء ها!) پس این تعریف باسوادی در طول زمان دستخوش تغییر شده و در عصر حاضر، چیزهای دیگری هستند که در کشورهای جهان اول با استفاده از آن ها برچسب باسواد روی افراد می زنند.

میشل رسنیک -دانشمند علوم کامپیوتری در دانشگاه آم آی تی آمریکا- عقیده ی جالبی دارد؛ وی اعتقاد دارد که در عصر حاضر -یعنی قرن بیست و یکم- هر کسی که اصول کدنویسی را بلد نباشد بی‌سواد است! به عبارت دیگر، کار با کامپیوترها به صورت یک مهارت خیلی عادی درآمده و بلد بودن کار با کامپیوتر اصلاً کار عجیب و غریبی نیست بلکه ما علاوه بر آن، می بایست نحوه دستور دادن به کامپیوترها -که از طریق یادگیری Coding یا برنامه نویسی امکان‌پذیر است- را نیز بلد باشیم.


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
سلام جناب مرادی پیشنهادی که دارم اینه یک دوره ریاضیات برای برنامه‌نویسان (مجمومه ریاضیاتی که برنامه‌نویسان نیاز دارند از ابتدایی‌ترین مباحث تا الگوریتم ها برای هر پایه علمی ...) با روش تدریس خوب و گویا تهیه کنید و در سایت قرار دهید میتونه استقبال خوبی ازش بشه...
اگر از استاد هادی یوسفی که مدرس دروس کنکور ارشد و دکتری هستند کمک بگیرید بخاطر تسلط و نحوه بیانشون حتما یک اثر عالی میشه. باتشکر
nazaniinrajabi
nazaniinrajabi
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
اصلا ادم چجوری باید بفهمه به کدنویسی علاقه داره
smrr126hcm
smrr126hcm
۱۳۹۸/۱۱/۰۹
دانشگاه MIT می‌باشد(ام آی‌تی )
کاربر میهمان
Samanbeigiujiمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۷/۲۷
من برنامه‌نویس c++ و c# هستم من سن زیادی هم ندارم کار سنگینی هم به دوش دارم. برنامه‌نویسی ملاک دانش نیست، پس باید گفت در عصر بعدی هرکی نتونه سفینه بسازه بی سواده یا نمیتونه به کهکشان با سفینه پرواز کنه بی سواده هر عصر رو با سواد خودش مقایسه می‌کنند ملاک برتر بودن ادب انسانه.
کاربر میهمان
دردانهمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
خب خوب بود.
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۳/۱۰
من اینو نمیدونم و درموردش هم چیزی بلد نیستم ولی نظر خودم اینه که برنامه نویسی برای همه نیاز نیست این یک حرفه و هنره که وقت میخواد و پیش نیاز هایی مثل انگلیسی و تایپ سریع با رایانه که خودتون هم گفتید اگر قرار باشه خواننده ای روی حساب حرف فلان برنامه نویس معروف خارجی به خاطر اینکه از نظر اون بی سواد نباشه بیاد و این همه وقتشو که میتونسته صرف تمرین روی هنر خوندن و سلفژ و هنر های مربوط به موسیقی باشه و به درک بهتری از واقعیت این هنر فرهنگی برسه بیاد و صرف یادگیری کد نویسی کنه که هیچ گونه علاقه و یا آینده و یا هدفی براش نداره بسیار به حرفه اصلی خودش ضربه میزنه و زندگیش هدر می ره خواهشا این رو بفهمید که مصلحت و صلاح زندگی هرکسی و برنامه ریزی هایی که می کنه به دست خودشه بنده خودم تشخیص می دم الان چه زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرم و یا الان به حرفه ای در حوزه رایانه بپردازم و این برنامه ریزی من برای آینده و زندگیمه اگر قرار بود همه برنامه نویس بشن دیگه برنامه نویسی زیر سوال می رفت این رو قبول کنید که حضور برخی افراد بی بزاعت در حوزه موسیقی موجب شده که این هنر زیر سوال بره بقیه هنر ها هم همینه اینکه به قول بعضی امروز زیر هر آجری مهندس میاد بیرون (روی این حساب که برخی به اجبار پدر و مادر و یا اینکه پول توی این کاره و یا کلاسش) برنامه نویسی هم همینجوری میشه البته خودمم به این حرف خودم اطمینان کافی ندارم و ازتون میخوام که نظرتون رو در مورد این حرفم بهم بگین تا من هم از نظرات شما بهره گیری کنم هر هنری اشخاصی رو می خواد که بی شیله پیله برای رضایت خدا و کمک به خلق الله از جون و دلش مایه بذاره نه اینکه یه مدتی با کدنویسی ور بره که نهایتش هم به خاطر اینکه هنر و کارش یه چیز دیگس چقدر از اینا یادش بره
مملکت همه شغلی میخواد از رفتگر شهرداری تا رئیس جمهور. اینکه افراد الان بدون توجه به علاقه شون و یا نظرات اصطلاحا عقلانی برخی افراد به سراغ رشته هایی رفتند که هیچ علاقه ای ندارند و براشون عوض لذت زجر آوره همش از روی بی توجهی به کار مورد علاقه شون هست.
اینکه شهیدان ما برای پیشرفت این مملکت و اسلام جونشون رو کف دستشون گذاشتند و رفتند به دیار باقی ما رو بیدار می کنه که با رفتن به رشته ای که علاقه بهش نداریم زحمتهای اونا رو هدر ندیم(البته بنده عاشق حوزه برنامه نویسی و امنیت اطلاعاتم) این خیلی شرم آور و بی معرفتیه که با رفتن به حوزه ای که موردعلاقمون نیست و نهایتا به بیکاری ختم میشه و یا خوش بینانه اش تو یه شرکت با حقوق متوسط و ثابت استخدام بشیم و خیلی هم گلی به سر این مملکت نزنیم
و این رو هم بدونید وطن یک محیطه ارزش وطن به کارای زندگان اون مرز و بومه و تا مردم منتظر دولت باشند براشون کاری بکنه چیزی عوض نمیشه زندگی هرکس با کارای خودش رقم میخوره و نتیجه اش هم که دست خداست آچار فرانسه دولت، ملت هست.
شاید این باشه که چیزای که تو برنامه نویسی یاد میگیریم به درد زندگی هم بخوره به گفته شما البته من اینو نمیدونم که صحیحه یا نه اما برای یادگیری این مسائل به نظر من یادگیری کدنویسی الزامی نیست.
بعد هم قانون جهان اینه یه عده ای توی یه حوزه ای می سازن یه عده ای هم مصرف می کنن اگه این جوره ما هم باید بریم خودروسازی یادبگیریم چون خودرو نقش پررنگی توی زندگی داره.
با تشکر منتظر نظراتتون هستم.
حجت قنواتی
حجت قنواتی
۱۳۹۶/۱۲/۲۲
بسیار سپاسگزارم از احساس مسئولیتی که نسبت به آموزش دیگران میکنید. لطفا پاراگراف آخر، سطر آخر، بچسب را اصلاح بفرمایید. (اشتباه تایپی)
fighter
fighter
۱۳۹۶/۰۴/۰۶
عالی
soldier
soldier
۱۳۹۶/۰۳/۰۵
بچسب -------- برچسب شود
Computer
Computer
۱۳۹۵/۰۹/۰۲
بسیار سپاسگذارم از لطف بزرگ شما به علاقه مندان . انشاءالله که علم تک تک تان روز افزون شود :)