پیش نیازهای شروع برنامه نویسی


اکنون که ما تصمیم گرفته‌ایم به دنیای بی انتها و لذت بخش برنامه‌نویسی قدم بگذاریم، لاجرم نیاز داریم تا در کنار اصول و مفاهیم برنامه‌نویسی به علوم و مهارت‌های جانبی که به حرفه ما کمک می‌کنند نیز نیم نگاهی داشته باشیم. در حقیقت در کنار فراگیری اصول برنامه‌نویسی، ما می‌باید تفکری انتقادی یا اصطلاحاً Critical Thinking و تفکر منطقی یا Logical Thinking داشته باشیم، کمی با ریاضیات آشنایی داشته باشیم، معانی رنگ ها و نحوه به‌کارگیری رنگ در اپلیکیشن یا نرم‌افزار را بدانیم و …

شاید بیان چنین مسئله‌ای تا حدودی ناامید کننده باشد که چه طور ممکن است فردی کلیه موارد فوق را به علاوه بسیاری موارد دیگر به طور هم زمان فرا گیرد. در این آموزش قصد نداریم تا پیرامون مطالب فوق‌الذکر صحبت کنیم بلکه می‌خواهیم به دو مهارتی اشاره کنیم که شاید برای خیلی از دوستان مهم به نظر نرسد اما در دراز مدت می‌تواند حرفه شما را به عنوان یک برنامه‌نویس تحت الشعاع قرار دهند و آن دو مهارت عبارتند از فراگیری مهارت‌های اصولی تایپ کردن و زبان انگلیسی.

تأثیر تایپ اصلی در راندمان برنامه‌نویسی
در واقع همان‌طور که یک ویرایشگر کد به منزله یک ابزار برنامه‌نویسی است، نحوه صحیح تایپ نیز می‌تواند همچون ابزاری کاربردی، کمک شایانی در حرفه‌ای شدن ما به عنوان یک برنامه‌نویس کند. از دید ما کسب مهارت تایپ صحیح (ده انگشتی) برای حرفه ی برنامه‌نویسی لازم و ضروری است. به عبارت دیگر برنامه‌نویسی صرفاً در نوشتن کد خلاصه نمی‌شود بلکه ما به عنوان یک برنامه‌نویس گاهی نیاز داریم تا پیرامون اپلیکیشن خود توضیحاتی بنویسیم و یا چنانچه عضو یک تیم برنامه‌نویسی باشیم نیاز داریم تا با مابقی برنامه‌نویسان در تعامل بوده و مکاتبه نماییم و یا از طریق Comment، توضیحاتی را درون کد خود بنویسیم.

در حقیقت چنانچه ما به تایپ سریع و صحیح تسلط داشته باشیم، مابین فکر کردن و نوشتن کد زمان اندکی را صرف خواهیم کرد. شاید با ذکر این دو مثال اهمیت فراگیری تایپ سریع را بهتر متوجه شویم. خیلی اوقات اتفاق می‌افتد که ما با هدف خاصی به یکی از اتاق های منزل خود می‌رویم اما به محض این که به آن اتاق مد نظر می‌رسیم فراموش می‌کنیم که به چه منظور به آن اتاق رفته‌ایم (البته این مسئله در مورد خیلی از کاربران صدق نخواهد کرد!) یا این که در بحثی شرکت کرده‌ایم و در همین حین که یکی از دوستان ما در حال صحبت کردن است نکته‌ای به ذهن ما می‌رسد و صبر می‌کنیم تا صحبت های دوستمان به اتمام برسد اما همین که وی سکوت کرد ما نکته‌ای که می خواستیم بیان کنیم را فراموش می‌کنیم. مابین زمانی که ما تصمیم می‌گیریم تا به آن اتاق برویم و زمانی که به آن اتاق می‌رسیم ممکن است چندین ثانیه طول بکشد و فراموشی هم می‌تواند در همین فاصله زمانی اتفاق افتد.

دقیقاً چنین اتفاقی هم در برنامه‌نویسی برای ما ممکن است پیش آید (توجه بفرمایید که گفتیم ممکن است!) در واقع زمان مابین ایده ای که در برنامه‌نویسی به ذهن ما خطور می‌کند تا تبدیل ایده به کد می‌تواند منجر به فراموشی گردد. حال اگر بتوانیم این زمان را به حداقل برسانیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم فراموشی ما هم به حداقل برسد. در واقع هدف ما در اینجا این نیست که برنامه‌نویسان را مجبور کنیم که به کلاس تایپ حرفه‌ای بروند بلکه حداقل انتظاری که می‌رود این است که تایپ صحیح را بیاموزند. تجربه نشان داده است زمانی که ما با استفاده از ده انگشت دست خود اقدام به تایپ کردن می نماییم، نه تنها سرعت تایپ ما افزایش می‌یابد بلکه کمتر هم از اینکار خسته خواهیم شد چرا که میزان باری که روی دو انگشت وارد می‌آید (در تایپ دو انگشتی)، از این پس در تایپ ده انگشتی مابین ده انگشت تقسیم خواهد شد و بالتبع میزان خستگی ما نیز کمتر خواهد شد.

به منظور فراگیری نحوه صحیح تایپ راه‌کارهای متفاوتی وجود دارد من جمله نرم‌افزارهایی که برای این منظور طراحی شده‌اند و حتی یک سری کلاس‌های آموزشی نیز وجود دارند. در حقیقت ما با مد نظر قرار دادن این نکته که دو انگشت اشاره ما می‌باید روی دکمه‌های J و F قرار گیرند و همچنین این که هر کدام از انگشتان دست ما صرفاً می‌تواند حروف خاصی از صفحه کلید را فشار دهد، به راحتی خواهیم توانست -با کمی تمرین- تایپ ده انگشتی را فرا گیریم.

نکته‌ای که در فراگیری نحوه تایپ ده انگشتی می‌تواند خیلی به ما کمک بکند این است که در مرحله اول سعی کنیم در تمرین‌های خود کلماتی را بنویسیم که کلیه حروف آن در خط وسط قرار دارند مثل کلمه ask سپس کلماتی را تمرین کنیم که کلیه حروف آن در خط بالای صفحه کلید قرار دارند مثل کلمه top و در نهایت کلماتی را تمرین کنیم که تلفیقی از کلیه حروف صفحه کلید می‌باشند (علت این که با خط پایین صفحه کلید کاری نداریم این است که به دشواری می‌توان کلمه ای معنا دار با استفاده از حروف خط پایین صفحه کلید نوشت.) شاید در هفته های اول این کار کمی دشوار به نظر برسد و از این کار خسته شویم، اما با گذشت زمان نه تنها به این مهارت تسلط پیدا خواهیم کرد بلکه از تایپ کردن هم لذت خواهیم برد.

تأثیر دانش زبان انگلیسی در پیشرفت در برنامه‌نویسی
مهارت دومی که برای یک برنامه‌نویس لازم و ضروری است فراگیری زبان انگلیسی است. در واقع دلایل مختلفی وجود دارند که ما تاکید داریم برنامه‌نویسان مبتدی می‌باید حداقل به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند (اگر توجه کرده باشید به هیچ وجه از اصطلاح تسلط به زبان انگلیسی استفاده نکردیم چرا که اگر نگوییم تسلط به یک زبان خارجی کاری محال است، می‌توانیم بگوییم که کاری بسیار دشوار می‌باشد.)

از جمله‌این دلایل می‌توان به این نکته اشاره کرد که یک برنامه‌نویس برای این که همواره به روز باشد و از آخرین پیشرفت ها در زمینه برنامه‌نویسی مطلع باشد می‌باید با زبان انگلیسی آشنا باشد چرا که تولید علم در دنیا به این زبان صورت می‌گیرد. از سوی دیگر Documentation یا اسناد زبان‌های برنامه‌نویسی کاملاً به زبان انگلیسی نوشته شده است و برای خواندن آن‌ها ما می‌باید با زبان انگلیسی آشنا باشیم. یکی دیگر از مواردی که دانستن زبان انگلیسی در آن به کمک ما می‌آید مکاتبه با دیگر برنامه‌نویسان در سرتاسر دنیا است. به طور مثال وب‌سایت Stack Overflow این امکان را به ما می‌دهد که سؤالات یا مشکلات خود به همراه کدی که نوشته‌ایم را به اشتراک بگذاریم و از نظر دیگر برنامه‌نویسان پیرامون آن آگاه شویم.

نظرات گوناگونی پیرامون این مسئله وجود دارد که برای درک مطالب به زبان انگلیسی به چه تعداد واژه نیاز داریم. به طور مثال در زبان انگلیسی در حدود یک میلیون واژه وجود دارد که هر روز تعدادی به این لیست اضافه می‌گردد. اما سؤال اینجا است که یک انگلیسی زبان به چه تعداد از این واژگان برای خواندن یک کتاب به زبان انگلیسی نیاز دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، از این لیست واژگان که تعداد آن هم کم نیست در حدود 2 هزار واژه وجود دارد که در درصد قابل‌توجهی از متون عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که برنامه‌نویسان مبتدی می‌توانند با فراگیری صرفاً 2000 واژه پرکاربرد زبان انگلیسی بخش قابل‌توجهی از مکالمات و مکاتبات خود (حدوداً 85 درصد) را با دیگر برنامه‌نویسان دنیا انجام داده و یا به سهولت بتوانند کتاب‌های مرجعی که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند را مطالعه نمایند. حال 15 درصد مابقی واژگان که جزو آن 2000 واژه پرکاربرد نیستند هم مربوط به تخصصی است که افراد بر مبنای آن، واژگان خاصی را مورد استفاده قرار می‌دهند. به طور مثال یک برنامه‌نویس دامنه خاصی از واژگان را مورد استفاده قرار می‌دهد که معانی آن واژگان ممکن است برای افراد با حرفه های متفاوت نا آشنا باشد.

پس از کسب مهارت در زمینه ی اصول تایپ ده انگشتی و همچنین آشنایی نسبی با زبان انگلیسی -حداقل خواندن و نوشتن- می‌باید با موارد زیر هم آشنایی داشته باشیم تا بتوانیم با سرعت به مراتب بیشتری در زمینه ی برنامه‌نویسی گام برداریم:

- آشنایی نسبی با کامپیوتر: شروع برنامه‌نویسی با استفاده از یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ است لذا دانشجویی که قصد دارد برنامه‌نویسی یاد بگیرد حداقل می‌باید کار کردن با کامپیوترها را بلد باشد، می‌باید بتواند یک برنامه یا بازی را روی سیستم خود نصب و استفاده کند و برخی مشکلات رایج در کامپیوترها را به تنهایی حل کند (مثلاً این که چه طور یک فایلی که Delete کرده است را مجدد بازیابی کند!)

- آشنایی نسبی با اینترنت: تأثیرات مثبت اینترنت در زندگی روزمره ی ما بر کسی پوشیده نیست و جالب است بدانیم که برای یک برنامه‌نویس، اینترنت و برخی سایت‌های اینترنتی -همچون گوگل و استک اور فلو- به منزله ی بهترین دوست می‌باشند. فردی که قصد ورود به دنیای برنامه‌نویسان را دارد می‌باید بتواند وارد اینترنت شده و یک چیز خاص را در اینترنت سرچ کرده و نتیجه را به دست آورد، در برخی سایت ها ثبت‌نام کند، استفاده از ایمیل را بلد باشد و ...


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
محمد حسین فریدونی
محمد حسین فریدونیاول راه برنامه نویسی
۱۳۹۹/۱۱/۲۶
من خودم برای تایپ ده انگشتی از برنامه ی typing master استفاده کردم و پیشنهاد میکنم. میتونید اون رو از لینک زیر دانلود کنید:
https://soft98.ir/software/office/14482-Typing-Master.html
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۱۱/۱۸
سلام ببخشید یعنی نیازی به بلد بودن انتگرال و.. نیست؟
کاربر میهمان
فاطمهمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۹/۰۹
سلام
من اصلا هیچ اطلاعاتی درمورد برنامه‌نویسی ندارم
حتی صفر هم نیستم بلکه منفی ام,
میشه بگیدباید از کجاشروع کنم؟!
کاربر میهمان
Mahdiمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
سلام من میخوام برنامه‌نویسی رو از پایه یاد بگیرم و با کامپیتر آشنایی دارم، رفتم آموزشگاه ثبت‌نام برام کلاس ICDL گذاشته بنظرتون مفید هستش یا وقت تلف کردن؟ مباحث اصلی کامپیوتر رو بلدم
کاربر میهمان
کاربرمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
این سایت دوره‌های خیلی خوبی واسه تایپ ده انگشتی دارهhttps://typeo.top/?c=fj18684
کد تخفیفش هم اینهfj18684
کاربر میهمان
soroushمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
سلام می خواستم بدونم برای یاد گیری برنامه‌نویسی از کجا شروع کنم من فقط ۱۳ سالمه اما برنامه‌نویسی رو دوست دارم و میخوام یاد بگیرم لطفا بگید از کجا شروع کنم میخوام از الان شروع کنم و این مهارت رو به دست بیارم
abolfazl9008ha
abolfazl9008ha
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
سلام خسته نباشید ببخشید من چندروزیه که پایتون رو شروع کردم وبه حوزه های ساخت ربات تلگرام نرم‌افزار وهک و امنیت علاقه دارم طبق پرس و جوهایی که کردم هک و امنیت پروسه ی یه شبه نیست وباید باچندین زبان اشنایی داشته باشم و چندین سال درحوزه ی شبکه و... فعالیت کنم بنظرتون تمرکزم رو چه زبان‌هایی بزارم؟؟پایتون اولین انتخابم بود چون هم سادس وهم میتونم باهاش ربات تلگرامی بسازم . ام برای هک و امنیت چیکارکنم؟؟میخوام جوری پیش برم که درهر سه زمینه ک گفتم توانایی داشته باشم. و این که بازار کار هک و امنیت چه‌طوره؟؟\
کاربر میهمان
Salizanمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۸/۲۴
درود، این آموزش نسخه PDF شده نداره که به صورت آفلاین هم بشه خوند؟
کاربر میهمان
آرینمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۷/۱۸
سلام
به عنوان مهمان از شمابابت این سایتتون قدر دانی میکنم و واقعا ممنونم.من سطح زبانم خوبه تقریبا، سرعت تایپم هم نسبتا بالا هست میخواستم بدونم ایا بدون کلاس میتونم برنامه‌نویسی رو یاد بگیرم چون واقعا شرایط کلاس برام جور نیس
کاربر میهمان
ستارهمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۷/۱۶
سلام .ممنون از مطالب خوبتون . من تازه یادگیری پایتون رو شروع کردم و هیچ پیش زمینه ای از برنامه‌نویسی و دنیای کامپیوترها ندارم . از اونجایی که تحصیلاتم در این زمینه نبوده ، تصمیم گرفتم از طریق مطالعه ی مطالب اینترنتی دانشم رو درباره ی کلیت برنامه‌نویسی و کامپیوتر بالا ببرم ولی واقعا دلزده شدم، از طرفی تعداد سایتها و کتابها خیلی زیاده، از طرف دیگه مطلبها پر از کلمات و اصطلاحات تخصصی هست که من اصلا باهاشون آشنایی ندارم و این باعث میشه بعد از خوندن اونها به جای این که به درک کلی برسم،گیج بشم . ممنون میشم اگر منابع جامع و کافی(در حد این که مفاهیم مهم و پایه ای رو یاد بگیرم) بهم معرفی کنید .