Strapi: فریمورک اپن‌سورس مبتنی بر Node.js برای ساخت RESTful API

Strapi: فریمورک اپن‌سورس مبتنی بر Node.js برای ساخت RESTful API

Strapi یک Content Management Framework یا به اختصار CMF اپن‌سورس است که بر پایهٔ Node.js طراحی شده که سریع‌تر، ساده‌تر و امن‌تر کردن فرایند تولید API برای وب اپلیکیشن‌ها و اپ‌های موبایل،‌ جزو اهداف ساخت آن بوده است.

سرعت بالا و سادگی در توسعهٔ API و همچنین امنیت بالا در این CMF، استرپی را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای موبایلی و تحت‌وب تبدیل کرده است. توسعه‌دهندگان پروژهٔ متن‌باز Strapi آن را پیشرفته‌ترین فریمورک مدیریت‌ محتوا (CMF) نامیده‌اند و این ادعا با توجه به ویژگی‌های این فریمورک RESTful API، دور از انتظار نیست (برای آشنایی بیشتر با مفهوم RESTful API، به آموزش آشنایی با مفهوم RESTful API مراجعه نمایید). به طور کلی، برخی از شاخص‌ترین ویژگی‌های استرپی عبارتند از:

پنل‌ مدیریت مدرن
Strapi با برخورداری از پنل‌ مدیریت زیبا با قابلیت شخصی‌سازی، پیکربندی و مدیریت‌سریع ای‌پی‌آی، این امکان را در اختیار دولوپرها قرار می‌دهد تا با تنها چند‌ کلیک، دست به ساخت یک RESTful API برای پروژهٔ خود بزنند.

پلاگین‌محور
پشتیبانی کامل از پلاگین‌های توسعه‌ داده شده مانند سیستم‌های اعتبارسنجی (Auth)، مدیریت‌ محتوا و پلاگین‌های سفارشی دیگر، بخشی از دیگر فیچرهای استرپی است.

سازگاری با انواع فریمورک‌ها و لایبرری‌های فرانت‌اند
در کنار Strapi،‌ می‌توانید از فریمورک‌های مختلف فرانت‌اند (React ،Vue ،Angular و غیره) نیز استفاده کنید و این در حالی است که این فریمورک از پلتفرم‌های به اصطلاح Third-party همچون نرم‌افزار‌های موبایل و حتی IoT نیز پشتیبانی می‌کند.

سرعت بالا
استرپی سرعت بالا و عملکرد شگفت‌انگیزی را به لطف پلتفرم Node.js به ای‌پی‌آی‌های شما می‌افزاید.

امنیت بالا
استرپی شامل چندین لایهٔ امنیتی متشکل از CSRF ،CORS ،P3P ،Xframe ،XSS و غیره است و این دست قابلیت‌ها، API ساخته شده با این فریمورک را ایمن می‌سازد.

استقبال از مشارکت تمامی دولوپرها
بنا بر گفتهٔ توسعه‌دهندگان این سی‌ام‌اف، Strapi برای همیشه رایگان و اپن‌سورس در دسترس عموم خواهد بود و همچنین دیگر توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند در توسعهٔ این پروژه مشارکت داشته باشند (مشاهدهٔ ریپازیتوری Strapi در گیت‌هاب).

همچنین پیش از این به معرفی سرویسی تحت عنوان Toapi زدیم که کارکردی مشابه دارا است. به عبارت دیگر، دولوپرها با استفاده از Toapi می‌توانند دست به ساخت API برای سرویس مد نظر خود بزنند که توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ Toapi: ابزاری برای ساخت API برای هر نوع وب‌سایتی مراجعه نمایید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس