چطور شرکت مایکروسافت نام ویندوز را برای سیستم عامل خود انتخاب کرد؟

چطور شرکت مایکروسافت نام ویندوز را برای سیستم عامل خود انتخاب کرد؟

مایکروسافت اولین سیستم عامل مبتنی بر رابط گرافیکی اش را در سال 1985 عرضه کرد. این سیستم عامل با نام Windows 1.0 شناخته می‌شود و این شد که از آن به بعد، دیگر تمام سیستم عامل‌های مایکروسافت نام Windows را به دنبال خود یدک می‌کشند. ولی اصلاً نام Windows بر چه اساسی انتخاب شد؟ برای پیدا کردن پاسخ این سؤال، باید نگاهی به دسکتاپ گرافیکی که در کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گرفت بیندازیم؛ با سکان آکادمی همراه باشید.

اولین نسخه مایکروسافت Windows در سال 1985 عرضه شد. از آن زمان تاکنون تقریباً می‌توان گفت که ویندوز در زندگی دیجیتال تمام مردم دنیا به عنوان یک سیستم عامل حضور داشته است. ممکن است خیلی از ما این سؤال برایمان پیش آمده باشد که چرا به سیستم عامل مایکروسافت ویندوز گفته می‌شود؟ در واقع جواب خیلی ساده است. تنها علتی که باعث شد سیستم عامل اختصاصی مایکروسافت Windows نام بگیرد، این است که سیستم عامل‌های کامپیوترهای اولیه یک رابط کاربری به سبک کامندلاین ساده یی داشتند.

کاربر در واقع از طریق این کامندلاین دستورهای مختلف را می‌نوشت و به این طریق می‌توانست با کامپیوتر ارتباط برقرار کند و کارهایی که می‌خواهد را انجام دهد. البته کمی بعدتر شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت این روش برقراری ارتباط را بهبود دهد و یک دسکتاپ گرافیکی ایجاد کند اما این در حالی است که شرکت زیراکس (Xerox) یکی از اولین شرکت‌هایی بود که مفهوم ویندوز، آیکون، منو و یک وسیله نشانه گر را مورد استفاده قرار داد.

ویندوز در حقیقت اولین جزء اولیه از یک دسکتاپ کامپیوتری به‌ حساب می‌آید. یکی از مزیت‌های واسط گرافیکی کاربری که توسط مایکروسافت مورد استفاده قرار گرفت این بود که در آن کاربر می‌توانست برنامه‌ها را در ویندوزهای مختلف -یا بهتر بگوییم پنجره های مختلف- اجرا کند. این قابلیت جدید راه را برای انجام چند کار به صورت هم زمان و دیگر قابلیت‌هایی که بعدتر به سیستم عامل‌ها اضافه شد، باز کرد.

کامپیوترهای Xerox Alto و Xerox Star از رابط‌های گرافیکی کاربری اولیه یی استفاده می‌کردند. در این کامپیوترها، کاربر با استفاده از نشانگر موس کارهایش را انجام می‌داد ولی بخت با زیراکس یار نبود چرا که این شرکت نتوانست محصول خود را به دیگران معرفی کند. در واقع عمده کاربرانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کردند خود کارکنان شرکت زیراکس بودند.

ولی ماجرا به این جا ختم نشد. در واقع رابط کاربری گرافیکی زیراکس، طراحان اپل -و شاید هم فقط استیو جابز- را تحت تأثیر قرار داد که باعث تغییر عمده در کامپیوترهای این شرکت یعنی مکینتاش (Macintosh) و لیسا (Lisa) شد. البته لیسا موفقیت زیادی کسب نکرد و بعداً توسط مایکروسافت خریداری شد. سیستم عامل های دیسکی مایکروسافت تا اوایل دهه 80 میلادی همچنان فروش می‌رفتند. اولین نسخه مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی در سیستم عامل مایکروسافت در سال 1985 عرضه شد و مایکروسافت آن را Windows نامید.

البته در ابتدا سیستم عامل Windows به نام Interface Manager شناخته می‌شد و بعداً نام Windows به آن اطلاق گردید. در واقع نام Windows به خاطر این انتخاب شد که صفحه نمایش یک چارچوب مستطیل شکل بود. یعنی همان شکلی که حتی امروزه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسم ویندوز خیلی ساده و در عین حال قابل فهم بود. این عبارت آن قدر پرطرفدار شد که دیگر محصولات مایکروسافت مثل ورد، آفیس و ... را هم تحت تأثیر قرار داد.

از آن زمان تا به حال عبارت ویندوز همیشه یادآور ویندوز مایکروسافت بوده است و این وضعیت حتی در حال حاضر که ویندوز 10 عرضه شده است، باز هم به همین شکل است. شرکت مایکروسافت از این برند تجاری برای نام گذاری سیستم عامل‌های توسعه داده شده برای سامانه‌های امبد (Embedded Systems) و دستگاه‌های موبایل (مثلاً ویندوز فون و ویندوز 10 موبایل) هم استفاده کرده است.

منبع