چرا باید زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیریم؟

چرا باید زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیریم؟

چرا پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی است که در دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها، علوم کامپیوتری، رشته‌های مهندسی و سایر حوزه ها آموزش داده می‌شود؟ در حقیقت زبان سطح بالا و سینتکس شبیه به زبان انگلیسی پایتون باعث شده که یادگیری، کدنویسی و توسعه ی این زبان بسیار ساده باشد و در واقع پایتون را در حال حاضر به یک زبان برنامه نویسی محبوب در سراسر جهان مبدل کرده است. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید تا به‌طور دقیق‌تر علت این همه محبوبیت را بررسی می‌کنیم. 

تاریخچه پایتون
پایتون یک زبان برنامه نویسی است که 25 سال پیش توسط Guido Van Rossum خلق شد و پس از چند سال توسعه و تصحیح، به جایگاهی که امروزه دارد رسید (پس از گذشت چند وقت از توسعه ی پایتون، جامعه ی توسعه دهندگان این زبان برنامه نویسی، به Van Rossum لقب دیکتاتور خیر خواه (Benevolent Dictator for life) دادند.)

از آن موقع تاکنون پایتون موفق شده که تقریباً در همه زمینه‌ها رشد و نفوذ پیدا کند. از اسباب بازی‌ها گرفته تا ابزارهای آکادمیک و حتی به عنوان یک زبان برنامه نویسی بسیار پیشرفته در سطح جهانی. پایتون در تمام این مدت چه به عنوان یک جامعه و چه به عنوان یک زبان برنامه نویسی، هیچ گاه رشدش متوقف نشد و این خود دلیل محکمی است که نشان می‌دهد یادگیری پایتون یک برتری کلیدی در رسیدن به موفقیت در زندگی حرفه یی تان خواهد بود.

اگر برنامه نویسی نیستید، باز هم به راحتی می‌توانید پایتون را یاد بگیرید
پایتون مدت‌ها است که برای آموزش برنامه نویسی به دانش‌پژوهان در سطوح مختلف از دوران متوسطه و کالج‌ها گرفته تا دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از زبان‌های برنامه نویسی می‌توانند بسیار مبهم و مرموز یا پیچیده و ترسناک باشند، ولی قطعاً پایتون را نمی‌توان جزو این دسته از زبان‌های برنامه نویسی دانست.

پایتون خیلی ساده است و هر فردی را حتی با سطح صفر در برنامه نویسی می‌تواند به‌سادگی و با کمک سینتکس قابل درک اش -که شبیه به زبان انگلیسی است- آموزش دهد و به یک برنامه نویسی حرفه‌ای تبدیل کند. پایتون یک محیط کدنویسی تعاملی دارد که باعث می‌شود کار با این زبان و تست کردن اجرای اسکریپت ها و کدها در حین یادگیری ساده شود.

به هر حال بهتر است از پایتون استفاده کنید
پایتون زبان برنامه نویسی است که در پلتفرم‌های مختلف اجرا می‌شود یعنی شما می‌توانید از پایتون در هر جایی که می‌خواهید استفاده کنید. پایتون از تمام پلتفرم‌های بزرگ و مهم و پرکاربرد به خوبی پشتیبانی می‌کند و حتی برخی از پلتفرم‌های موبایل را هم شامل می‌شود. با استفاده از پایتون شما می‌توانید چیزی که خلق کرده‌اید را بدون زحمت زیاد به پلتفرم‌های مهم و بزرگ ببرید.

به علاوه این که پایتون با دیگر زبان‌های برنامه نویسی رابطه ی خوبی دارد (Binding ها و Wrapper های زیادی را می‌توان برای لایبرری ها و فریمورک های زیادی که برای زبان‌های دیگر نوشته شده اند یافت.) این ویژگی باعث می‌شود Python Standard Library که خود یک مجموعه کامل و گسترده است، بسیار بزرگ‌تر و کامل‌تر از پیش شود.  

پایتون یک زبان برنامه نویس چند کاره است که می‌تواند به عنوان یک زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی مورد استفاده قرار گیرد (البته باقدرت ها و ویژگی‌های بسیار زیاد.) همچنین پایتون یکی از قدرتمندترین زبان‌های اسکریپت نویسی برای مدیریت سیستم ها و اتوماسیون است. یادگیری پایتون می‌تواند وقت شما را برای کار بر روی چیزهایی که واقعاً اهمیت دارند، آزاد کند.

ساخت نمونه اولیه پروژه
سینتکس پایتون به گونه‌ای است که برنامه نویسی با آن را بسیار ساده می‌کند. همین مسئله باعث شده که پایتون معمولاً برای ساخت نمونه اولیه پروژه‌ها -یا Prototype- با صرف زمان بسیار کم و به عنوان یک نمونه مفهومی بسیار مناسب کند. به خصوص زمانی که شما مجبور هستید زمان بسیار کمی برای کدنویسی بگذارید و باید بیشتر وقت تان را صرف طراحی اپلیکیشن خود کنید، این ویژگی بیشتر به چشم می‌آید.

یادگیری پایتون بسیار ساده است
فقط کافی است چند شب در هفته را به یادگیری این زبان برنامه نویسی اختصاص دهید تا پس از یک مدت کوتاه بتوانید یک قابلیت مهم و بزرگ به قابلیت‌های قبلی خود اضافه کنید و در نتیجه موقعیت‌های شغلی خود را به طرز شگفت انگیزی چند برابر کنید.

پایتون راهی سریع و ساده برای توسعه و پیش بردن مهارت‌های جدید است که می‌تواند شما را به یک حرفه‌ای تبدیل کند و قطعاً تأثیر مثبتی بر شغلتان می‌گذارد. آیا شما هم زبان پایتون را بلد هستید؟ دیدگاه شما نسبت به زبان پایتون و آینده ی این زبان در مقایسه با سایر زبان ها چیست؟ لطفا نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع