10 نکته برای دانشجویانی که به دنبال شغل برنامه‌نویسی هستند

10 نکته برای دانشجویانی که به دنبال شغل برنامه‌نویسی هستند

نزدیکای ماه مهر هستیم و ممکن است شما برای بازگشت به دانشگاه آماده باشید و یا شاید به دنبال شغل برنامه‌نویسی در کنار درس تان می‌گردید. ما همواره به سال‌های یکنواخت گذشته فکر می‌کنیم و آرزو می‌کنیم که ای کاش کار متفاوتی انجام می‌دادیم. مخصوصا زمانی که در دانشگاه هستیم و دوست داریم در کنار درس‌ها و کلاس‌های خسته کننده، به شغل شگفت انگیزی مانند برنامه‌نویسی مشغول باشیم. در ادامه نکته‌های را خواهید خواند که در رابطه با شغل برنامه‌نویسی برایتان مفید خواهد بود. با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

آن چه گفته شد، به این معنا نیست که برای تغییر مسیر دیر است. نکته‌هایی که در ادامه آمده است مخصوص دانشجویان نیست و هر کسی که کدنویسی می‌کند می تواند از آن‌ها برای موفقیت در شغل خود بهره ببرد. این نکته‌ها ترکیبی از تجربیات متخصصین -گرفته‌شده از سایت Experts Exchange- و چند نکته از افراد حرفه‌ای است که مطمئنا می‌تواند به شما در جهت یافتن استراتژی مناسب در شغل خود، کمک کند.

1- برای مصاحبه‌های کاری خود از قبل کدنویسی کنید
مصاحبه‌ی کاری شغل مهندسی نرم افزار و برنامه‌نویسی در اغلب موارد شامل کدنویسی هم می‌شود. شخص مصاحبه گر برای پی بردن به این که شما در شرایط مختلف و تحت فشار چقدر از پس اوضاع برمی‌آیید، شما را به سمت کدنویسی سناریوهای نرم افزاری مختلف خواهد برد؛ لذا از قبل تمرین کافی داشته باشید و تا جایی که امکان دارد با تکنیک‌های جدید برنامه‌نویسی آشنا باشید. آنچه که شما به عنوان خلاقیت یا مهارت حل مسئله در هنگام مصاحبه از خود بروز می‌دهید، در رسیدن به و یا از دست دادن شغل مورد نظرتان تاثیر می‌گذارد.

2- ابزار درست را انتخاب کنید
چند ابزار مهم وجود دارد که برنامه نویسان در شغل خود به آن نیاز خواهند داشت لذا آن‌ها را یاد بگیرید. در ادامه،‌ به برخی از مهم ترین آن ها اشاره یی خواهیم داشت:
- برنامه‌نویس حرفه‌ای معمولا وابسته به لایبرری های نرم افزاری آماده است. لایبرری هایی که گاها به صورت رایگان و متن باز هم عرضه می‌شوند. 
- Vi یک ویرایشگر استاندارد است که همراه با UNIX عرضه می‌شود. سعی کنید کار با آن را یاد بگیرید.
- و از همه مهمتر ورژن کنترل سورس کد امری اساسی در موفقیت شغلی یک برنامه‌نویس است. لذا در اسرع وقت کار با سیستم هایی نظیر Git و SVN را یاد بگیرید.
همواره با این چند ابزار کار کنید و حتی ابزار‌های کدنویسی خود را توسعه بدهید. ابزار‌های جدید زبان‌های برنامه نویس جدید، سورس کد برنامه‌ها و منابع آنلاین به شما در رسیدن به موفقت کمک خواهند کرد.

3- قدرت منابع آنلاین را درک کنید
اینترنت مکانی شگفت‌انگیز است که هر وقت شما به آن نیاز داشته‌اید در دسترس تان بوده است. زمانی که درگیر موضوعی در برنامه‌نویسی هستید به راحتی می‌توانید از اینترنت کمک بگیرید و مهم نیست آن موضوع چه باشد. تعداد زیادی انجمن و جوامع دیجیتال نظیر Experts Exchange ویا StackOverFlow و یا حتی Google وجود دارد که شما کافی است مسئله خود را در آن‌ها مطرح کرده و پاسختان را در سریع‌ترین زمان ممکن از سایر برنامه‌نویسان دریافت کنید. یکی از این جوامع را انتخاب کرده و در آن عضو شوید و مانند یک کاربر فعال در آن به فعالیت بپردازید. مطمئن باشید که هرگز پشیمان نخواهید شد!

4- قدرت اطرافیانتان را درک کنید
دنیای مجازی و دیجیتال تنها بخشی از منابع شما است اما شما به افراد حاضر و موجود نیز نیازمندید. با برنامه نویسان و متخصصین تکنولوژی دوست شوید. تمام پند و اندرز و راهنمایی‌هایی که از آن‌ها دریافت می‌کنید بسیار ارزشمند خواهد بود و شما را قادر می‌سازند که در آینده کمک‌هایشان را جبران کنید. با افراد متخصص و باتجربه شرکتی که در آن کار می کنید دوست شوید؛ شما قرار است با آن‌ها در پروژه‌های نرم افزاری کار کنید لذا چه بهتر که آن اشخاص دوست و آشنا‌ی شما باشند.

5- انتقاد پذیر باشید
کدهای شما همواره مورد انتقاد قرار خواهند گرفت خواه شما دانشجوی تازه کاری باشید و یا یک برنامه‌نویس حرفه‌ای. از آنچه که شما به عنوان انتقاد می‌پندارید به راحتی می‌توان بازخورد یا Feedback منفی دریافت کرد اما هرچه زودتر این عادت بد را ترک کنید. در بسیاری از مواقع افرادی که شما و کارهایتان را مورد انتقاد قرار می‌دهند، ممکن است اصلا برنامه‌نویس نباشند و آنچه را که شما انجام داده‌اید درک نکنند. لذا انتقاد پذیر باشید و خودتان را برای تغییرات لازم آماده کنید.

6- همه‌ی کدها کامل و بی‌عیب نیستند
هدف همه‌ی کدهای نوشته شده، نوشتن برنامه‌هایی با کارایی و اثربخشی بالا است اما به این معنا نیست که تمام کدها بی‌عیب و نقص هستند و یا باید بی‌عیب و نقص باشند. بعضی اوقات زمان اجرای یک پروژه بسیار مهم تر از نوشتن برنامه‌ایی با گرافیک زیبای منحصر به فرد است. به عبارت دیگر، شما نیاز دارید تمام شرایط را بسنجید و تشخیص دهید که دقیقا چه زمانی نیاز به ایده‌های جدید و خارق‌العاده است. اگر راه موثرتری را برای نوشتن برنامه‌ی خود یافتید، ترس به دل خود راه ندهید و کدهای بد نوشته شده‌ی خود را دور بریزید حتی اگر بیشتر از 1000 خط بودند.

7- از کنار پیغام‌های خطا به سادگی نگذرید
نگاه‌های اجمالی و سرسری بدون واکاوی و دقت نظر به پیغام‌های خطا، عادت بد اکثر برنامه‌نویسان است. زمان بیشتری را برای مشاهده و کند و کاو پیغام‌های خطا سپری کنید و به آنچه این پیغام‌ها می‌خواهند بازگو کنند، پی ببرید. آنگاه عادت می‌کنید که به راحتی هر نوع خطایی را در برنامه‌های خود شکار کنید.

8- به جزئیات کوچک هم توجه کنید
برنامه‌نویسی کلا درباره‌ی جزئیات است لذا به آن ها توجه کنید. مدیریت جزئیات کدهایتان، کلید بخشی از موفقیت تان خواهد بود. لذا از کوچکترین خطاها هم نگذرید و آن ها را دنبال کنید. تصور کنید که ساعت‌ها به دنبال مکان کامایی که در هنگام برنامه‌نویسی فراموش کرده‌اید بگردید، این‌ کار واقعا هر برنامه‌نویسی را خسته و ناامید می‌کند!

9- در تسخیر کار خود قرار نگیرید
برنامه‌نویسان همواره به عنوان معتادان شغلی شناخته‌ می‌شوند و به گونه‌ای به شغل خود اعتیاد پیدا می‌کنند که نمی‌توانند از آن دل بکنند و تمام وقت خود را با آن سپری خواهند کرد که این موضوع سلامتی را به خطر می‌اندازد. تعادل مناسبی را بین کار و زندگی بیابید که شامل تفریحاتی بدون کامپیوتر، سپری کردن اوقات با دوستان و خانواده و مقدار کافی استراحت باشد. برنامه‌نویسان خسته بیشترین اشتباهات را مرتکب می‌شوند.

10- تفکرات منفی را از خود دور کنید
آیا کدهای شما هرچند ساده اما در اجرا ناموفق بودند؟ آیا خطای فاجعه‌باری در برنامه‌ی شما رخ داده است؟ آیا برنامه‌ای را که خود نابود ساخته‌اید مجدد لازم است بسازید؟ ناامید نشوید چرا که هیچ کدام از این چیزها مهم نیست به این دلیل که در آینده یی نه چندان دور تمام آن‌ها تبدیل به تجربیات ارزشمندی خواهند شد. بهترین راه برای بالابردن مهارت خود این است که از خطاها و اشتباهات تان درس یاد بگیرید و آن‌ها را برطرف سازید. وقتی می‌توانید خوشبینانه به موضوعی نگاه کنید و آن را حل کنید، بی‌دلیل با فکر‌های بد و منفی ذهن خود را خسته نکنید.

شاید برخی از موارد فوق الذکر جزو بدیهیات باشند و یا شما فکر کنید که برخی از آن ها کلیشه یی و شعارگونه اند، اما واقعیت امر آن است که برای موفقیت در حرفه ی برنامه نویسی گریزی از تبعیت از این کلیشه ها نیست! حال نوبت به نظرات شما می رسد. به نظر شما برای موفقیت در حوزه ی برنامه نویسی، چه راه کارهای دیگری را می توان مد نظر قرار داد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع