روسیه برای رقابت با Android و iOS، سیستم عامل موبایل جدیدی بر پایه ی لینوکس می سازد

روسیه برای رقابت با Android و iOS، سیستم عامل موبایل جدیدی بر پایه ی لینوکس می سازد

قوانین کسب و کار و حفظ حریم خصوصی در اروپا بسیار دقیق هستند. در حالی که شرکت هایی نظیر گوگل و فیسبوک بدون هیچ مشکلی در آمریکا به فعالیت خود ادامه می دهند، اما گاهی مجبور می شوند تا در مسیرهای ناخواسته ای در اروپا قدم بردارند. در همین راستا، روسیه اعلام کرده است که در حال کار کردن بر روی پروژه ی ساخت سیستم عامل موبایل جدیدی برای پایان دادن به انحصار اندروید و آی او اس است. برای آشنایی بیشتر با این سیستم عامل جدید، با سکان آکادمی همراه باشید.

نیکولای نیکیفوروف، وزیر ارتباطات و رسانه ‌های جمعی روسیه از طریق توییتر اعلام کرد که شرکت روسی Open Mobile Platform در حال ساخت یک سیستم عامل جهانی بر پایه ی لینوکس است و این شرکت اکنون به دنبال جذب مهندسان و توسعه دهندگان برای تکمیل کادر فنی خود است.

در اوایل سال ۲۰۱۶، نیکیفوروف از امکان ساخت یک سیستم عامل جایگزین برای اندروید در روسیه صحبت کرده بود. وی همچنین اعلام کرده بود که احتمال دارد این کشور با سایر اعضای گروه بریکس (BRICS) یعنی کشورهای برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی برای توسعه ی این سیستم عامل همکاری کند.

لازم به ذکر است که ساخت این سیستم عامل از صفر شروع نمی شود بلکه بر پایه ی سیستم عامل Sailfish که توسط استارتاپ هنگ کنگی Jolla ارائه شده، ساخته خواهد شد (این استارتاپ متشکل از کارمندان سابق نوکیا است.) سیستم عامل Sailfish، بر پایه ی کرنل لینوکس است و از واسط کاربری متن باز Mer Core شرکت Jolla و سایر مولفه های طراحی شده توسط دیگر شرکت ها بهره می برد. به گفته ی Grigory Berezkin رئیس شرکت Open Mobile Platform، هدف از این پروژه، ساخت گوشی های هوشمند ارزان قیمت بر پایه ی این سیستم عامل جدید است و گرفتن انحصار از دست سیستم عامل هایی همچون اندروید و آی او اس است.

اگر این سیتم عامل جدید به اندازه ی کافی بی نقص و کاربردی باشد که بتواند با اندروید رقابت کند، بازار خوبی برای کشورهای عضو بریکس که نیمی از جمعیت دنیا را در اختیار دارند خواهد بود و آینده ی روشنی برای این سیستم عامل جدید بر پایه ی لینوکس رقم خواهد خورد.

به نظر شما آیا این سیستم عامل توان رقابت با غول فناوری دنیا -گوگل- را دارا است یا همچون حبابی خواهد بود که برای مدتی کوتاه طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد اما در نهایت باید سر تسلیم در برابر شرکت های تجاری آمریکایی فرود آورد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع