Monovar برنامه ای نوشته شده با پایتون برای کمک به درمان سرطان

Monovar برنامه ای نوشته شده با پایتون برای کمک به درمان سرطان

در حال حاضر فناوری ای که از آن برای برای تشخیص جهش های DNA در سلول های سرطانی استفاده می شود، میلیون ها سلول را برای دستیابی به نتایج قطعی، مورد بررسی قرار می دهد. برای بهبود کارایی این فرایند تشخیصی، محققان مرکز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس روش جدیدی را به کمک زبان برنامه نویی پایتون ارائه کرده اند که Monovar Method نام دارد که یک برنامه ی کامپیوتری است که جهش های دی ان ای سلول های سرطانی را یافته و دگرگونی های مهم آن را نشان می دهد. این برنامه ی جدید و پیشرفته ی نوشته شده با پایتون، به پزشکان کمک می کند که قبل از رفتن به سراغ روش هایی چون شیمی درمانی، قدمی در راه درمان سرطان بردارند. برای آشنایی بیشتر با این روش جدید در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

بر خلاف روش های تعیین توالی موجود که ژنوم میلیون ها سلول را بررسی می کند، روش Monovar، اطلاعات به دست آمده از چند تک سلول را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد. روش جدید Monovar از یک فناوری تحت عنوان تعیین توالی تک سلولی (Single Cell Sequencing) یا به طور خلاصه SCS بهره می برد. SCS در زمینه های دیگری چون میکروبیولوژی، نوروبیولوژی و ایمنی ‌شناسی یا ایمونولوژی نیز کاربرد دارد.

این نرم افزار قادر است که چندریختی تک-نوکلئوتید (SNV) را که نوعی از جهش دی ان ای جزئی به شمار می رود، تشخیص دهد. SNV ها نقش مهمی در درمان سرطان دارند چرا که بر نحوه ی گسترش بیماری و پاسخ بدن بیمار به داروها، تاثیرگذار هستند.

با تشخیص درست SNV، امکان درمان های شخصی موثرتری برای بیماران فراهم می شود (مشاهده ی آنلاین نحوه ی کار نرم افزار Monovar) در توضیحات منتشر شده در Bitbucket آمده است:

Monovar یک تشخیص دهنده ی SNV و الگوریتم تعیین ساختار ژنتیکی برای اطلاعات توالی دی ان ای تک سلولی است. این برنامه فایل های bam را به عنوان ورودی دریافت می کند و فایل هایی با فرمت vcf شامل SNV های تشخیص داده شده را به عنوان خروجی ارائه می کند.

پیش از این، از الگوریتم های هوشمند و کاربردهای بیگ دیتا در تحلیل های آماری سلول های سرطانی استفاده می شد. باید امیدوار باشیم که روش Monovar بتواند تشخیص و درمان سرطان را ساده تر کند.

منبع