کدنویسی با بک گراند Dark یا Light: مسأله این است!

کدنویسی با بک گراند Dark یا Light: مسأله این است!

یکی از سؤالاتی که ذهن برنامه نویسان مبتدی را همواره به خود مشغول می کند، این است که در شروع کار در ویرایشگر کد یا IDE خود از تم Dark (بک گراند تیره با نوشته‌های روشن) یا Light (بک گراند روشن با نوشته‌های تیره) استفاده کنند. پیرامون این موضوع از دهه ی ۱۹۸۰ میلادی تاکنون بحث‌های زیادی صورت گرفته و همواره اختلاف نظرهایی پیرامون این موضوع وجود دارد اما آمار و ارقام حاکی از آنند که اکثر توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند تا از بگ گراند تیره و رنگ فونت روشن استفاده کنند. آنچه در این مقاله ی سکان آکادمی قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، نتایج آماری هر یک از این دو رویکرد است. با ما همراه باشید.

در سال ۱۹۸۰ دو محقق به نام های Bauer و Cavonius یک تحقیق پیرامون این موضوع انجام دادند تحت عنوان Improving the legibility of visual display units through contrast reversal که نتیجه ی این تحقیق حاکی از آن است که «کاراکترهای تیره روی یک بک گراند روشن به مراتب بهتر از کاراکترهای روشن روی یک بک گراند تیره هستند.» در این تحقیق مشخص شد کسانی که متنی با کاراکترهای تیره را مطالعه کردند، ۲۶ درصد دقت بیشتری داشتند. البته لازم به ذکر است افرادی که آستیکمات هستند -چیزی در حدود ۵۰ درصد افراد- با دشواری بیشتری می‌توانند متون روشن روی بک گراند تیره را مطالعه کنند. 

بر اساس تحقیقات Jason Harrison، شاید بتوان گفت یکی از دلایل چنین دقت بیشتری این باشد که وقتی از کاراکترهای تیره روی یک بک گراند روشن استفاده می کنیم، با کوچک شدن مردمک چشم به منظور جلوگیری از وارد شدن نور روشن زیاد، فوکوس یا تمرکز کمی بالاتر می رود. با توجه به این که در چنین شرایطی چشمانمان متمرکزتر شده اند، ساختار کاراکترهای تیره ی متن روی بک گراند روشن راحت‌تر خوانده می‌شوند اما این در حالی است که در حین استفاده از کاراکترهای روشن روی بک گراند تیره، مردمک چشم بازتر شده تا نور بیشتری وارد قرنیه شود اما همین مسأله منجر به کمی تیره به نظر رسیدن کاراکترها می شود.

آنچه مسلم است این که به غیر از این موارد علمی، باید یکسری فاکتورهای محیطی مثل نور محیط، میزان وضوح تصویر مانیتور و مهم‌تر از همه «سلیقه» برنامه نویس را هم مد نظر قرار داد.  بسیاری از محیط های توسعه ی یکپارچه ی نرم‌افزار یا IDE ها به صورت پیش فرض، تم سفید رنگی دارند اما این در حالی است که بسیاری از توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند تا از تم های تیره رنگ استفاده کنند.

با توجه به این که یک برنامه نویس حرفه یی بیش از ۱۰ الی ۱۵ ساعت در روز کدنویسی می کند، به نظر می‌رسد که تم های تیره رنگ نه تنها چشم آن‌ها را کمتر اذیت می کنند، بلکه مغز ایشان را نیز دیرتر خسته می‌کند. شاید پس از تغییر تم ویرایشگر کد از روشن به تیره، در چند روز اول کمی سردرگم و گیج شویم، اما پس از عادت کردن به تم تیره رنگ، سوئیچ کردن به تیم روشن دیگر غیر ممکن خواهد بود (امتحان آن ضرری ندارد!)

آنچه مسلم است این که اگر هم علاقمند به استفاده از بک گراندهای تیره هستید، هرگز نباید از بک گراندهای سیاه خالص (000#) با رنگ فونت سفید خالص (fff#) استفاده کنید چرا که بسیار آزار‌دهنده است زیرا در چنین تنظیماتی، کنتراست بسیار بالا است. رنگ تیره ی بک گراند باید خیلی آزار‌دهنده نباشد و شاید یکی از دلایلی که نرم افزارهایی همچون ویژوال استودیو، اندروید استودیو، فتوشاپ و … به جای رنگ تیره ی خالص، از نوعی خاکستری استفاده می‌کنند همین باشد.

علاوه بر این، شاید یکسری دلایل غیر علمی را هم بتوان به دلایل محبوبیت تم های تیره رنگ نسبت داد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
- خیلی از توسعه دهندگان پیشینه ی کار با محیط DOS را دارند.
- استفاده از تم های تیره رنگ، یک حس «خفن بودن»، «حرفه یی بودن» و … به برخی توسعه دهندگان می دهد.
- خیلی از برنامه نویسان هستند که شبیه به خفاش هستند؛ به عبارت دیگر، روزها خواب هستند و شب‌ها بیدار! لذا در محیط تیره ی شب استفاده از تم های تیره رنگ کنتراست کمتری با محیط پیرامون ایجاد کرده و بالتبع خستگی چشم‌ها کمتر می شود.
- رنگ دیفالت ویرایشگرهای کدی همچون vim یا ترمینال لینوکس/مک، تیره است و بسیاری دلایل دیگر.

اکنون اگر مجاب شده‌اید که تم های تیره برای کدنویسی مناسب‌تر هستند، می‌توانید به سایت Dracula مراجعه نموده و بسته به ویرایشگر کدی که استفاده می کنید، تمی تیره دانلود نمایید.

نرم افزار دیگری که در این رابطه می‌تواند مثرثمر واقع گردد، f.lux است. کاری که این نرم‌افزار انجام می‌دهد این است که محیط سیستم شما را بسته به ساعات روز، روشن‌تر یا تیره تر می‌سازد و همین مسأله منجر به این خواهد شد تا شما با کدنویسی در ساعات مختلف روز، کمتر دچار خستگی شوید.

جالب است بدانید که قضیه ی نگاه کردن به مانیتور، رنگ پس زمینه و … آنقدر مهم بوده که در سال ۲۰۰۷ شرکتی تحت عنوان GUNNAR Optiks با آدرس سایت اینترنتی gunnars.com تاسیس شده که تخصص آن ارائه ی عینک های اختصاصی برای گیمرها، طراحان سایت و برنامه نویسان است. به نقل از این سایت:

عینک های Gunnar کنتراست محیط با صفحه ی مانیتور را متعادل ساخته، چشم‌ها را دیرتر خسته می‌کنند و در نهایت راندمان برنامه نویسان را بالاتر می برند.

در این مقاله سعی کردیم تا هم از لحاظ علمی و هم تجربی، به مقوله تم انتخابی برای کدنویسی نگاه کنیم اما آنچه مسلم است این که انتخاب تم محیط برنامه نویسی یک تصمیم کاملا شخصی است و بسته به پیشینه ی کدنویسی، محیط کار و بسیاری فاکتورهای دیگر می تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. حال نوبت شما است تا تجربیات خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید. شما از چه تمی برای کدنویسی استفاده کنید؟ آیا تجربه ی کدنویسی با هر دو تم روشن و تیره را داشته اید؟ اگر این طور است، کدامیک را ترجیح می دهید؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذراید.بهزاد مرادی