Neo4j: دیتابیس گرافی برای کار با داده‌های بزرگ

Neo4j: دیتابیس گرافی برای کار با داده‌های بزرگ

در عصری که در آن به سر می‌بریم، Big Data (بیگ دیتا یا کلان داده‌ها) بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های کسب‌وکارها را تشکیل داده اما باید توجه داشته باشیم که هَندل کردن این حجم زیاد از داده‌ها نیاز به زیرساخت‌های این کار داشته و دیتابیس‌هایی که در گذشته معمول بوده‌اند به احتمال خیلی زیاد پاسخگوی نیاز این دست کسب‌وکارها نخواهند بود. در همین راستا، دیتابیسی تحت عنوان Neo4j طراحی و توسعه داده شده که در دسته‌بندی دیتابیس‌ها، جزو دیتابیس‌های گرافی محسوب می‌شود. 

به طور کلی، دیتابیس گرافی نوعی از دیتابیس‌ها است که برای کوئری زدن، از ساختار گراف‌های مختلف استفاده می‌کند. اکثر این نوع دیتابیس‌ها ماهیت NoSQL دارند و برای ذخیره‌سازی، داده‌ها را به صورت یک جفت Key-Value ذخیره سازی می‌کنند (برای آشنایی بیشتر با این نوع دیتابیس‌ها، به مقالهٔ درآمدی بر انواع مختلف دیتابیس‌های NoSQL مراجعه نمایید).

برخلاف دیتابیس های سنتی همچون MySQL، در دیتابیس‌های گرافی مقادیر ذخیره شده در دیتابیس به شکلی کاملاً آزاد می‌توانند به یکدیگر مرتبط شوند و همین می‌شود که در دیتابیس‌های گرافی قادر خواهیم بود تا دیتاهای مختلف را خیلی سریع در ساختارهای پیچیده بیابیم.

Neo4j در سال 2000 توسعه یافته به طوری که پس از ۱۰ سال (یعنی سال ۲۰۱۰)، نسخهٔ ۱ آن به بازار عرضه شد و با توجه به ماهیت اپن‌سورس بودن آن، در این سال‌ها به عنوان معروف‌ترین دیتابیس گرافی دنیا قلمداد می‌شود (دانلود سورس‌کد دیتابیس Neo4j در گیت‌هاب) به طور کلی، برخی از ویژگی‌های Neo4j عبارتند از:
- Neo4j بهترین دیتابیس گرافی دنیا است
- این دیتابیس ماهانه چندین هزار بار دانلود می‌شود
- یادگیری آسان
- سهولت در استفاده
- کاهش استفاده از حافظه
- مناسب برای رایانش ابری
- بکاپ‌گیری حرفه‌ای
- اِسکمای انعطاف‌پذیر
- سازگاری با زبان کوئری‌نویسی Cypher
- درایور برای زبان‌های جاوا، سی‌شارپ، پایتون، جاوااسکریپت، روبی، پی‌اچ‌پی، آر، گو و …
- پشتیبانی از فریمورک‌های اِسپرینگ، جَنگو، لاراول و …

اهمیت کلان داده‌ها
امروزه دیتاهای مختلف دیگر نقشی کلیدی در معادلات دنیای فناوری ندارند بلکه ارتباط مابین این داده‌ها است که نقش کلیدی را بازی می‌کند. در عصر فناوری اطلاعات، کلان داده‌ها نقشی کلیدی در درآمدزایی کسب‌وکارهای مختلف دارند اما شرکت‌های پیشرو نیازی به چیزی بیش از داده‌های عظیم دارند؛ به عبارت دیگر، نیاز به درک ارتباط مابین دیتاهای مختلف دارند و اینجا است که دیتابیس‌های گرافی وارد صحنه می‌شوند. 

در واقع، با استفاده از Neo4j دیگر مجبور به استفاده از جداول از پیش تعریف شده برای ذخیره‌سازی داده‌ها نبوده و هر زمانی که اپلیکیشن شما نیاز به تغییر داشته باشد، ظرف مدت چند دقیقه می‌توان تغییرات مد نظر را اعمال کرد. وقتی هم که بحث کوئری زدن به دیتابیس به میان برسد، Neo4j در مقایسه با روش‌های سنتی مثل MySQL خیلی سریع می‌تواند دیتای مورد نیاز را در اختیار اپلیکیشن قرار دهد.