آشنایی با Neo4j: دیتابیس گرافی برای کار با داده‌های بزرگ

عصری که در آن به سر می بریم، Big Data یا «داده های بزرگ» بخش قابل توجهی از دارایی‌های کسب و کارها را شکل داده اما باید توجه داشته باشیم که هندل کردن این داده‌های عظیم نیاز به زیرساخت های این کار داشته و همواره دیتابیس هایی که در گذشته معمول بوده‌اند شاید پاسخگوی نیاز کسب و کارهایی که با داده‌های بزرگ سر و کار دارند نباشند. در همین راستا، دیتابیسی تحت عنوان Neo4j طراحی و توسعه داده شده که در دسته بندی دیتابیس ها، جزو دیتابیس های گرافی محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع دیتابیس ها، با سکان آکادمی همراه باشید.

دیتابیس گرافی نوع از دیتابیس ها است که برای کوئری زدن، از ساختار گراف های مختلف استفاده می کند. اکثر این نوع دیتابیس ها ماهیت NoSQL یی دارند و برای ذخیره سازی، داده‌ها را به صورت یک جفت key-value ذخیره سازی می کنند. برخلاف دیتابیس های سنتی همچون مای اس کیو ال، در دیتابیس های گرافی مقادیر ذخیره شده در دیتابیس به شکلی کاملاً آزاد می‌توانند به یکدیگر مرتبط شوند و همین می‌شود که در دیتابیس های گرافی قادر خواهیم بود تا دیتاهای مختلف را خیلی سریع در ساختارهای پیچیده بیابیم.

شروع توسعه ی Neo4j به سال 2000 بر می‌گردد به طوری که پس از ۱۰ سال یعنی سال ۲۰۱۰ نسخه ی ۱ آن به بازار عرضه شد و با توجه به ماهیت اپن سورس بودن آن، در این سال‌ها به عنوان مشهورترین دیتابیس گرافی دنیا قلمداد می شود (دانلود سورس کد دیتابیس Neo4j در گیت هاب) به طور کلی، برخی از ویژگی‌های Neo4j عبارتند از:
- Neo4j بهترین دیتابیس گرافی دنیا است.
- این دیتابیس ماهانه ۵۰۰۰۰ بار دانلود می شود.
- یادگیری آسان
- سهولت در استفاده
- کاهش استفاده از حافظه
- مناسب برای رایانش ابری
- بکاپ گیری حرفه یی
- اسکمای انعطاف پذیر
- سازگاری با زبان کوئری نویسی Cypher
- درایور برای زبان‌های جاوا، سی شارپ، پایتون، جاوا اسکریپت، روبی، پی اچ پی، آر، گو و …
- پشتیبانی از فریم ورک های اسپرینگ، جنگو، لاراول و …

امروزه دیتاهای مختلف دیگر نقشی کلیدی در معادلات دنیای فناوری ندارند بلکه ارتباط مابین این داده‌ها است که نقش کلیدی را بازی می کند. در عصر فناوری اطلاعات، داده‌های عظیم نقشی کلیدی در درآمدزایی کسب و کارهای مختلف دارند اما شرکت های پیشرو نیازی به چیزی بیش از داده‌های عظیم دارند؛ به عبارت دیگر، نیاز به درک ارتباط مابین دیتاهای مختلف دارند و اینجا است که دیتابیس های گرافی وارد عرصه می شوند. 

گراف ها به عنوان یکی از موثرترین روش‌ها برای ایجاد ارتباط مابین داده‌های مختلف در ذهن انسان به شمار می آیند. با استفاده از Neo4j دیگر مجبور به استفاده از جداول از پیش تعریف شده برای ذخیره سازی داده‌ها نبوده و هر زمانی که اپلیکیشن شما نیاز به تغییر داشته باشد، ظرف مدت چند دقیقه می‌توان تغییرات مد نظر را اعمال کرد. وقتی هم که بحث کوئری زدن به دیتابیس به میان برسد، Neo4j در مقایسه با روش‌های سنتی مثل MySQL خیلی سریع می‌تواند دیتای مورد نیاز را در اختیار کاربران قرار دهد.

What Is Neo4j?

0


فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.


 • عیسی پور در تاریخ: 1395/02/30

  مطلب خوب و مفیدی بود تشکر از سرکار خانم فهیم و تیم سکان آکادمی

 • میرزاییان در تاریخ: 1395/02/30


  باسلام و احترام محضرتان
  تشکر بابت مطالب زیبا
  بازم بسیار قدرتمند ظاهر شدید
  سایت بسیار زیبایی دارید.
  قطعا یکی از سایت های موفق در آینده نزدیک
  خواهید بود
  قالب سایت هم خیلی زیباست
  افتخار ما آشنایی با شماست
  امیدواریم روزی باشما همکاری کنیم
  http://Agahi90.ir
  رسانه آگهی90
  باسپاس بیکران

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)