جایزه ی ۱۰۰۰۰ دلاری فیسبوک به یک هکر ۱۰ ساله

در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی یک پسر بچه ی ۱۰ ساله توانست اینستاگرام که اپلیکیشنی برای به اشتراک گذاری عکس است و متعلق به شرکت فیسبوک می باشد را هک کند و مارک زاکربرگ را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. برای اطلاعات بیشتر با این هکر کلاه سفید جوان و عکس العمل مدیرعامل فیسبوک در مورد وی، با سکان آکادمی همراه باشید.

نام این پسر بچه ی ۱۰ ساله جانی و اهل شهر هلسینکی در کشور فنلاند هست. طبق گزارش مجله ی فوربس، فیسبوک مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار به جانی هدیه داد چون او توانسته بود نقص امنیتی اینستاگرام را پیدا کند. جانی راهی را پیدا کرده بود که می توانست با عوض کردن کدی خاص، اکانت کاربران را در اینستاگرام حذف کند. او در جایی گفته که من می توانستم هر کسی را که بخواهم از اینستاگرام حذف کنم حتی جاستین بیبر. جانی کشف خودش را از طریق ایمیل برای فیسبوک ارسال کرد و برای اثبات حرفش کامنت شرکت فیسبوک را در یک اکانت آزمایشی حذف کرد. پس از بررسی مشکل، فیسبوک بلافاصله برای رفع این مشکل امنیتی اقدام کرد. به گفته ی سخنگوی شرکت فیسبوک، این نقص امنیتی در اواخر ماه فوریه برطرف شد. در ماه مارس آن ها جانی را از برطرف کردن مشکل با خبر کردند و مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار را به او هدیه دادند.

جوانترین هکر کلاه سفید فیسبوک
جانی، جوانترین کسی است که توانسته از فیسبوک برای پیدا کردن نقص امنیتی جایزه بگیرد او در مصاحبه ای با Iltalehti گفت که قصد دارد با این پول یک دوچرخه ی جدید و لباس مخصوص فوتبال و یک کامپیوتر برای برادرش بخرد. در سال ۲۰۱۱ شرکت فیسبوک تصمیم گرفته بود به کسانی که نقص های امنیتی اش را پیدا می کنند و آن را گزارش دهند، مبلغی را به عنوان جایزه تقدیم کند. از سال ۲۰۱۱ تا به امروز آن ها جمعاً مبلغ ۴.۳ میلیون دلار را  به بیش از ۸۰۰ نفر جایزه داده اند و بد نیست بدانید که تنها در سال ۲۰۱۵، مبلغ ۹۳۶۰۰۰ دلار را به ۲۱۰ نفر اهدا کردند.

نظر شما در مورد این هکر جوان چیست؟ به نظر شما چه فضایی در کشورهای جهان اول وجود دارد که حتی کودکان آن ها نیز از سنین خیلی کم دارای استعدادهای فوق العاده یی می شوند؟ لطفاً نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Facebook rewarded a 10-year-old with $10,000 for finding Instagram security flaw

0 • عیسی پور در تاریخ: 1395/02/24

  ما که رفتیم تو کار هک D:
  جوینده یابنده ست

 • peyman در تاریخ: 1395/02/25

  من که کف کردم. نکته ای که خیلی قابل تامل هست اینکه چه بستر آموزشی بوده که تونسته استعداد این پسر رو شکوفا کنه ! دوم اینکه چرا ما توی کشورمون نداریم . دلایل زیادی هست

  1. ادم های هستند که تو کارشون خبره هستند(همین تو کشور خودمون) ولی خود خواه هستند و علمشونو یاد نمیدن و یا شاید جراتش رو ندارن یاد بدن و موارد دیگه...
  2. تو این وضع بزن که کسی قدر خبره های IT رو نمیدونه .خب طرف چه شوقی برا ترویج علمش داره.
  3.اگه جایی هم باشه برای آموزش ,مبلغ خیلی زیادی برا آموزش دریافت میکنن.
  3.حالا اگه کسی هم بلد باشه (هک کردن) کی جرات داره سایتی رو هک کنه واستعدادشو نشون بده .هک کنی سریع تو گونی میکننت
  و ....

 • رضا بختیاری در تاریخ: 1395/02/26

  مثل هميشه عالي

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)