چرا لینوس توروالدز فکر می کند زبان برنامه نویسی ++C به درد نمی خورد؟

چرا لینوس توروالدز فکر می کند زبان برنامه نویسی ++C به درد نمی خورد؟

بد نیست بدانید خالق لینوکس یعنی لینوس توروالدز حامی بزرگی برای زبان C است. اما با در نظر گرفتن این نکته که زبان ++C نیز الهام گرفته از زبان C است، او همین احساس را نسبت به فرزند زبان C از خود نشان نداده و این زبان را وحشتناک توصیف می کند. اگر به خواندن اخبار درباره ی خالق لینوکس بپردازید ممکن است به یک یادداشت قدیمی حدود ده ساله برسید. شاید هم نظر او درباره ی زبان ++C را شنیده باشید؛ این یادداشت درباره ی همین موضوع است. در این نوشته که مربوط به سپتامبر 2007 است، لینوس زبان سی پلاس پلاس را وحشتناک توصیف کرده است. درحالی که میزان علاقه او به زبان سی بر کسی پوشیده نیست، وقتی این همه زبان های برنامه نویسی جدیدتر معرفی شده اند، شاید فکر کنید چرا یک نفر باید چندین خط کد را در C بنویسد، در حالی که یک خط کد در ++C همان کار را می کند؟ برای آشنایی بیشتر با دیدگاه های لینوس توروالدز در مورد زبان سی پلاس پلاس، با سکان آکادمی همراه باشید.

طی 25 سال گذشته، لینوس توروالدز کارهای بزرگی انجام داده و بزرگترین پروژه اپن سورس دنیا یعنی کرنل لینوکس را توسعه داده است. پس از کرنل لینوکس، شاید بتوان لقب دومین پروژه ی تاثیرگذار وی را به سیستم ورژن کنترل گیت نسبت داد. به نظر می رسد لینوس این یادداشت را در پاسخ به تعدادی ایمیل که او را ناراحت یا بهتر بگوییم تحریک کرده بودند نوشته بود. او این طور شروع به سرزنش کرده که:

وقتی برای اولین بار به سورس کد سی پلاس پلاس گیت نگاه کردم، دو چیز باعث تعجبم شد: اول آن که کد خالص C در مقابل ++C قرار دارد. نمیدانم چرا؟ لطفا در مورد پرتابل بودن بحث نکنید. دوم هم این که ++C آشغالی بیش نیست!

او حرفش را اینجا تمام نکرده و این طور ادامه داد که ++C به وسیله ی تعداد زیادی برنامه نویس غیر استاندارد استفاده می شود. در حالی که نوشتن کدهای درهم ریخته و بد به هر زبانی آسان است، لینوس نظرات منفی اش در مورد این زبان را این گونه ادامه می دهد که: "سی پلاس پلاس یک زبان وحشتناکه. در حقیقت از این زشت تر اینه که بسیاری از برنامه نویسای در پیت هم از آن استفاده می کنن، تا اونجا که میشه به راحتی آشغال درجه یکی با آن تولید کرد. لپ کلام این که یکی از دلایل اصلی انتخاب C اینه که برنامه نویسای ++C خارج از گود نگه داشته شن."

به نظر می رسد که لینوس توروالدز به هیچ زبان برنامه نویسی دیگری نیاز ندارد چرا که زبان C برای او کافی است. C هم اکنون مناسب کار اوست و لینوس همچنان به مسخره کردن زبان هایی که خودش دوست ندارد ادامه می دهد. جدای از نظرات این فرد تاثیرگذار در جامعه ی آی تی دنیا، واقعیت امر آن است که اگرچه برنامه نویسی در سطح سیستم احتمالا به زبان برنامه نویسی C نیاز دارد، اما زبان برنامه نویسی ++C گزینه ی مناسبی برای توسعه اپلیکیشن های سطح بالاتر است.

نظر شما چیست. آیا دیدگاه های لینوس توروالدز را درباره ی زبان های برنامه نویسی C و ++C قبول دارید؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی