آیا شما واقعاً به مدرک IELTS احتیاج دارید؟

آیا شما واقعاً به مدرک IELTS احتیاج دارید؟

پس از کسب تجربهٔ چندین ساله در زمینهٔ آموزش IELTS، در این مدت با افراد زیادی هم کلام شده که تصویر درستی از اینکه آیلتس چیست را نداشته و صرفاً دنباله‌رو یک باور کهنه بوده‌‌اند مبنی بر اینکه «اگر آیلتس داشته باشم، یعنی دیگه آخرشم!». در همین راستا، در این پست با این آزمون معتبر بین‌المللی و کاربردهایش بیشتر آشنا خواهید شد.

IELTS مخفف International English Language Testing System است. همان‌طور که از نام آیلتس پیدا است، این آزمون بین‌المللی است و مدرکش تقریباً توسط همهٔ کشورهای جهان مورد قبول است. آنچه مسلم است اینکه کسانی که تمایل به شرکت در این آزمون دارند، بهتر است تا یکسری نکات کلی را مد نظر داشته باشند که در ادامه قصد داریم برخی از مهم‌ترین آنها را یادآور شویم.

آیا واقعاً به مد آیلتس نیاز دارید؟
اول اینکه شما باید مشخص کنید که آیا در حال حاضر واقعاً به این مدرک نیاز دارید یا فقط از روی اسم دهان پرکن آن دچار یک وسوسهٔ احساسی شده‌اید تا به هر قیمتی که شده آیلتس بگیرید. داشتن این مدرک در شرایط خاصی به درد شما می‌خورد؛ به طور مثال، شما برای مهاجرت یا ادامه تحصیل و کار در یک کشور خارجی یا گرفتن یک شغل خاص و حتی ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایران، به این مدرک احتیاج پیدا خواهید کرد.

آیلتس داشتن الزاماً به معنی خوب بودن زبان انگلیسی نیست؟
نکتهٔ دوم اینکه اگر کسی روزی با افتخار به شما گفت که من آیلتس دارم، بد نیست از وی بپرسید آیلتس چند؟ آکادمیک یا جنرال؟ این آزمون از 9 نمره است و نمرهٔ 9 و نمره‌های پایین‌تر هر کدام معنای خاصی دارند.

به طور مثال، کسی که 9 می‌گیرد یعنی در حد اصطلاحاً یک Near Native قابلیت استفاده از زبان انگلیسی را دارا است. به عبارت دیگر، کسی که مهارت‌های زبان انگلیسی وی تا حد زیادی شبیه به کسانی است که زبان انگلیسی، زبان مادری ایشان است.

طبیعتاً با پایین‌تر آمدن نمره، از این ایده‌آل دور می‌شویم. مثلاً دارنده نمرهٔ 6 به عنوان کسی که اگر در محیط قرار گیرد می‌تواند به قول معروف تا حدی گلیم‌اش را از آب بیرون کشیده و قابلیت پیشرفت را دارد شناخته می‌شود.

در ادامه، برای آشنایی بیشتر با نمرات و میزان مهارت افراد باتوجه به نمره‌ای که می‌گیرند، جدولی را آورده‌ایم تا بهتر متوجه شوید وقتی کسی به شما می‌گوید که آیلتس دارد، ممکن است به نمره‌ای اقتخار می‌کند که چندان هم قابل پز دادن نیست:

 آیا شما واقعاً به مدرک IELTS احتیاج دارید؟

تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس
امتحان آیلتس در دو مدل جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود. ماژول جنرال همان‌طور که از نامش پیدا است، برای کسانی که قصد ادامه تحصیل یا کار تخصصی در یک کشور خارجی را نداشته باشند و صرفاً برای ادامهٔ زندگی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند مناسب است. در مقابل، ماژول آکادمیک برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند فعالیت آکادمیک داشته باشند (مثل ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا کار و تدریس در یک مرکز انگلیسی زبان). بنابراین ماژول آکادمیک کمی دشوارتر از جنرال طراحی می‌شود چرا که هدف مشخص‌تری را دنبال می‌کند.

اینکه شما به کدام‌یک از انواع این آزمون‌ها و چه نمره‌ای احتیاج دارید را می‌توانید از طریق وب‌سایت مهاجرت کشور مقصد یا دانشگاهی که قصد دارید در آن ادامه تحصیل دهید پیدا کنید (در غیر این صورت، وکیل مهاجرت بهترین گزینه برای گرفتن مشورت خواهد بود).

اگر شما هیچ کدام از این اهداف را ندارید و صرفاً دوست دارید برای محک زدن خود در این آزمون شرکت کنید، باید بدانید که علاوه بر میزان تسلط شما به زبان انگلیسی، داشتن اطلاعات کافی در مورد تکنیک‌های پاسخ‌گویی به سؤالات نیز بسیار بسیار حائز اهمیت است و در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص این تکنیک‌ها، به طور حتم عملکرد خوبی نخواهید داشت.

آزمون ماک آیلتس چیست؟
مراکزی هستند که آزمونی تحت عنوان آزمون آیلتس اصطلاحاً Mock برگزار می‌کنند؛ به عبارت دیگر، یک آزمون آیلتس که مدرکش هیچ کجا قابل‌قبول نیست، اما برای محک زدن توانایی‌های زبان انگلیسی خود با قیمت خیلی کمتر از قیمت آزمون اصلی می‌تواند کمک کند.

همچنین اگه قصد دارید این مدرک را بگیرید چرا که فکر می‌کنید در آینده به کاری خواهد آمد، سخت در اشتباه هستید! در واقع، از آنجا که مراکز آموزشی، مهاجرتی و غیره بر این باورند که مهارت زبانی شما با گذر زمان و در صورت عدم استفاده از آن پایین خواهد آمد، تاریخ انقضاء مدرک را مبنای اعتبار در نظر می‌گیرند؛ به عبارت دیگر، مدرکی که مربوط به بیشتر از 2 سال قبل باشد را از شما نخواهند پذیرفت (لازم به ذکر است که این زمان در کشورها و مراکز دولتی و دانشگاهی مختلف متفاوت است).

کلام آخر اینکه سعی کنید با داشتن اطلاعات کافی و در زمان مناسب برای شرکت در این امتحان اقدام کنید و صرفاً جهت رقابت با دوستان و آشنایان زمان،‌ پول و انرژی خود را هدر ندهید.