آیا شما واقعا به مدرک آیلتس احتیاج دارید؟

آیا شما واقعا به مدرک آیلتس احتیاج دارید؟

چند سالی است که آیلتس تدریس می کنم، در این مدت با افراد زیادی هم کلام شده ام که تصویر درستی از این که این امتحان چیست رو نداشتن و فقط دنباله رو یک باور کهنه بودن : اگه آیلتس داشته باشم یعنی دیگه آخرشم! تصمیم گرفتم یک مقاله در این رابطه در سکان آکادمی بنویسم تا شاید کمی موضوع برای افرادی که پیرو این باور هستند روشن بشه. با سکان آکادمی همراه باشید.

امتحان آیلتس یک امتحان 9 نمره ای و مخفف (International English Language Testing System (IELTS است. همونطور که از اسمش پیداست، این آزمون بین المللی است و مدرکش تقریبا توسط همه ی کشورهای جهان مورد قبوله. کسانی که تمایل به شرکت در این آزمون دارن بهتره که یکسری نکات رو مد نظر قرار بدن.

اول این که شما باید بدونید آیا در حال حاضر واقعا به این مدرک نیاز دارید یا فقط از روی اسم دهن پر کنش دچار یک وسوسه احساسی شدید. داشتن این مدرک در شرایط خاصی به درد شما میخوره؛ به طور مثال شما برای مهاجرت یا ادامه تحصیل و کار در یک کشور خارجی یا گرفتن یک شغل خاص و حتی ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایران به این مدرک احتیاج پیدا خواهید کرد.

نکته دوم این که اگه کسی روزی با افتخار به شما گفت که من آیلتس دارم بد نیست ازش بپرسید آیلتس چند؟ آکادمیک یا جنرال؟ بالاتر اشاره کردم که این آزمون از 9 نمره است و نمره 9 و نمره های پایین تر هر کدوم معنای خاصی دارن. به طور مثال کسی که 9 میگیره یعنی در حد اصطلاحا یک Near Native قابلیت استفاده از زبان انگلیسی رو داره. به عبارت دیگر، کسی که مهارت های زبان انگلیسی وی تا حد زیادی شبیه به کسانی است که زبان انگلیسی، زبان مادرزادی ایشان است. طبیعتا با پایین تر اومدن نمره، از این ایده ال دور میشیم. مثلا دارنده نمره 6 به عنوان کسی که اگه در محیط قرار بگیره میتونه تا حدی گلیمش رو از آب بیرون بکشه و قابلیت پیشرفت رو داره شناخته میشه. در ادامه، برای آشنایی بیشتر با نمرات و میزان مهارت افراد با توجه به نمره ای که میگیرن جدولی رو براتون قرار دادم تا بهتر متوجه بشید که شاید کسی که به شما میگه من آیلتس دارم داره به نمره ای اقتخار میکنه که چندان هم قابل پز دادن نیست:

 آیا شما واقعا به مدرک آیلتس احتیاج دارید؟

در حال حاضر برای مهاجرت به کشوری مثل کانادا نمره ی آیلتس جنرال 5 یا 5.5 مورد قبوله. امتحان آیلتس در دو مدل جنرال و آکادمیک برگزار میشه. ماژول جنرال همونطور که از اسمش پیداست برای کسانی که قصد ادامه تحصیل یا کار تخصصی در یک کشور خارجی رو نداشته باشن و صرفا برای ادامه زندگی تصمیم به مهاجرت میگیرن مناسب است. در مقابل، ماژول آکادمیک برای افرادی طراحی شده که میخوان فعالیت آکادمیک داشته باشن، مثل ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا کار و تدریس در یک مرکز انگلیسی زبان؛ بنابراین ماژول آکادمیک کمی دشوارتر از جنرال طراحی می شود چرا که هدف مشخص تری رو دنبال میکنه. این که شما به کدوم یک از انواع این آزمون ها و چه نمره ای احتیاج دارید رو می تونید از طریق وب سایت مهاجرت کشور مقصد یا دانشگاهی که قصد دارید توش ادامه تحصیل بدین پیدا کنید، در غیر اینصورت وکیل مهاجرت بهترین گزینه برای گرفتن مشورت خواهد بود.

اگه شما هیچ کدوم از این اهداف رو ندارید و صرفا دوست دارید برای محک زدن خودتون در این آزمون شرکت کنید، باید بدونید که علاوه بر میزان تسلط شما به زبان انگلیسی، داشتن اطلاعات کافی در مورد تکنیک های پاسخگویی به سوالات نیز بسیار بسیار برای شما لازمه و در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص این تکنیک ها، به طور حتم عملکرد خوبی نخواهید داشت. مراکزی هستن که آزمون تحت عنوان آزمون آیلتس Mock برگزار میکنن، یعنی یک آزمون آیلتس که مدرکش هیچ کجا قابل قبول نیست، اما برای محک زدن خودتون با قیمت خیلی کمتر از قیمت آزمون اصلی میتونه کمک کنه.

همچنین اگه قصد دارید این مدرک رو بگیرید چون فکر می کنید روز مبادا به دردتون میخوره سخت در اشتباه هستید. از اونجا که مراکز آموزشی، مهاجرتی و غیره بر این باورند که مهارت زبانی شما با گذر زمان و در صورت عدم استفاده از اون پایین خواهد اومد، برای مدرک شما تاریخ انقضا قرار دادن؛ یعنی مثلا مدرکی که مربوط به بیشتر از 2 سال قبل باشه رو از شما نمیپذیرن. این زمان در کشور ها و مراکز دولتی و دانشگاهی مختلف متفاوت است.

کلام آخر این که، سعی کنید با داشتن اطلاعات کافی و در زمان مناسب برای شرکت در این امتحان اقدام کنید و صرفا جهت رقابت با دوستان و آشنایان پولتون رو هدر ندید. نظر شما چیست؟ آیا با چنین دیدی به آزمون آیلتس موافقید یا نظر دیگری دارید؟ نظرات خود را با کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.فرنوش فهیم