کدام سیستم عامل در میان برنامه نویسان از همه محبوب تر است؟

سلیقه ی برنامه نویسان در انتخاب سیستم عامل با کاربران عادی تاحدودی متفاوت است؛ گروه اول بیشتر به فکر کارایی، سرعت و آسانی کار با سیستم عامل هستند چراکه می بایست ساعت های طولانی به مانیتور زل زده و به حل کردن مشکلات جدید بپردازند. از طرفی، گروه دوم در کنار سرعت و آسانی کار، برای ظاهر و زیبایی بصری سیستم عامل نیز اهمیت ویژه ای قائل هستند. البته این حرف دلیل بر آن نیست که برنامه نویسان به زیبایی گرافیکی سیستم عامل خود اهمیت نمی دهند (شاید حتی بیشتر از کاربران عادی حساس باشند) اما "کارایی" در درجه ی اول اهمیت قرار دارد. با این اوصاف، محبوب ترین سیستم عامل میان برنامه نویسان چیست؟ برای یافتن پاسخ به این سوال، با سکان آکادمی همراه باشید.

اگر به آمار و ارقام منتشر شده در تمامی گزارشات جهانی نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که سهم سیستم عامل های OS X اپل و همینطور لینوکس در مقایسه با سیستم عامل ویندوز مایکروسافت بسیار کوچک است اما این دو سیستم عامل (OS X و Linux) در میان برنامه نویسان، طرفداران زیادی دارند.

نتایج آخرین آمارگیری سایت Stack Overflow برای سال 2016 به تازگی منتشر شده اند و بر اساس آن ها، محبوبیت سیستم عامل اپل OS X به طور مداوم در حال رشد است. این اطلاعات که از 56,033 توسعه دهنده از سراسر جهان جمع آوری شده، نشان می دهد که 26.2 درصد از برنامه نویسان جهان، از سیستم عامل اپل استفاده می کنند.

به بیانی دیگر، محبوبیت سیستم عامل های GNU/Linux در بین برنامه نویسان در حال کاهش است؛ موضوعی که تاحدودی جای تعجب دارد. با این حال، اگر سهم ویندوز را در حالت کلی در نظر بگیریم (مجموع سهم XP، 7، 8 و 10)، مایکروسافت همچنان با فاصله ی زیادی توانسته دل برنامه نویسان را به دست آورد. به طور دقیق تر، 22.5 درصد از برنامه نویسان از ویندوز 7 استفاده می کنند، 8.4 درصد از ویندوز 8 و 20.8 درصد از ویندوز 10.

دو سال پیش، توزیع های لینوکس دومین جایگاه محبوبیت را در اختیار داشتند. بنابر اطلاعات جدید، توزیع Ubuntu همچنان با داشتن 12.3 درصد از سهم بازار، بسیار محبوب تر از سایر توزیع های لینوکسی است. پس از اوبونتو، Canonical’s OS، Fedora، Mint و Debian قرار دارند.

شما -به عنوان یک برنامه نویس- از چه سیستم عاملی استفاده می کنید و آیا آمار و ارقام ایران با آمارهای جهانی همخوانی دارد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Favorite Operating System Of Programmers: Apple’s OS X Beats Windows 7 And Linux

0 • عیسی پور در تاریخ: 1395/01/09

  سلام ممنون بابت مقاله ی خوبتون
  پرچم ویندوز 7 بالاست :)
  نمیدونم چرا نمیتونم با سیستم عامل دیگه ای جز 7 کار کنم حتی به تجربه ی بقیه ی سیستم عامل ها هم نمیتونم فکر کنم

 • ForeverAlone در تاریخ: 1395/01/09

  من از Gun/Linux توزیع Fedora

 • FARHAD_H.P در تاریخ: 1395/02/11

  دلیلش اینه مثلا برای کد زدن به زبان سی شارپ به ناچار مجبوریم از ویندوز استفاده کنیم .
  همه برنامه نویسا فکرشون اپن سورسی نیست ...
  توزیع های لینوکس زیاد شده و ملت موندن کدومو انتخاب کنن :))
  ابزارهای کدنویسی اول برای ویندوز ساخته میشد بعد برای لینوکس... مثلا میگن فلان نرم افزار مشابه فلان نرم افزار ویندوز هست...
  برنامه نویسی تو ویندوز در آمد زاست :))
  ------------------
  من خودم از ویندوز 7 استفاده می کنم.
  ده رو هم نصب کردم ولی تو وین سون کد میزنم.
  ابونتو با سیستم من جور نیست برا همین نمی تونم با اون کد نویسی کنم.
  در کل کاربرای لینوکس داره کم میشه !!‌ دلیلش رو هم دقیق نمی دونم !!!

 • بهناد در تاریخ: 1395/03/21

  بازم تبلیغ الکی واسه مک !!!!
  این آمار سیستم عامل کسانیه که از اوراستک بازدید میکنن نه آمار برنامه نویسا

 • towhid در تاریخ: 1395/07/17

  با سلام به خدمت شما عزیزان با این سایت توپتون.از الان میرم سر اصل مطلب.
  من یک یرنامه نویسم و از ویندوز 10 استفاده میکنم.چرا؟چون بل اجبار هست؟چرا چون در ایران برای نصب نرم افزارهای مک به مشکل برمیخورم. خب نصب تهان زیر پا بزاریم کلا شاید بتونیم فوتوشاپ گیر بیاریم دوستان میگن دانلود کنید؟خب دوستان عزیز من سرعت اینترنتم نمیگم خیلی بالاست ولی یرعت اینترنتم هیولاست اما بازم کم میاره تو دانلود پس نمیشه دانلود کرد. خب ببخشید که با این حرفا یک از ماجرا دور شدیم.
  ارزوی هر برنامه نویس ایرانی تا الان که من دیدم کار با مک هست چون در ویندوز برای نصب یک دونه از ابزارهای کارمان باید 100عدد پیشنیاز و 1000 عدد دستکاری دیگر انجام بدیم ولی در مک این ها نیاز نیست و با یک بار نصب کارمان تمام است و هیچ اروری برای این که فلان چیزک نصب نیست دریافت نمیکنیم. حالا من الان یک سیستم مک بگیرم که گرفتم و بخوام تمامی نرم افزارهای مورد نیازم را نصب کنم که با هزینه بالا و طول یک هفته تمام شد تا دانلود و نصب کنم این موجب میشه که عتا را به لبا ببخشم و بازم برم سر ویندوز چرا چون بیش از 400هزار تومان هزینه اینترنت و بیش از 500هزار تومان برای خرید قانونی نرم افزارها که اگرم از سایتهای داخلی دانلود کنیم کلامان پس مرکست و بعد یکی دو روز چون کرک ها به درد نمیخورن برنامه از کار میوفتد اگر کرک خوب پیدا بشه که پولیه با قیمتهای نجومی من که به مک رسیدم با خرجی خیلی بالا اینارو گفتم تا کور کورانه چیزی رو نخرید یا نگید کلا نظر من اینه که اگر پولش و صبرشو دارید بگیرید و برنامه نویسی رو شروع کنید نه صبر ندارید که هیچی با ویندوز کار کنید من که الان هم با مک و ویندوز دارم کار میکنم با وجود خیلی مشکلات در مک باز مکو بیشتر قبول دارم تنها مشکلش ضعیف بودن چنتا از قسمتایه سخت افزاری هست و نرم افزاری و کارایی ویندوزو لینوکس به گرد پاش هم نمیرسن

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)