رد پیشنهاد کاری استیو جابز از طرف لینوس توروالدز

رد پیشنهاد کاری استیو جابز از طرف لینوس توروالدز

استیو جابز یکی از موفق‌ترین و هوشمندترین مدیرعاملانی است که در دنیای تکنولوژی حضور داشته و همهٔ اهالی دنیای تکنولوژی می‌دانند که وی همواره سعی داشت تا بهترین‌ها را به دست آورد. در حوالی سال 2000، آقای جابز دعوت‌نامه‌ای را برای لینوس توروالدز، خالق لینوکس، فرستاد و به او پیشنهاد کار در اپل را داد اما به دلایلی، توروالدز با قاطعیت تمام به این پیشنهاد جواب نه داد. برای آشنایی بیشتر با دلایل رد این پیشنهاد کاری خوب از طرف خالق کِرنِل لینوکس، با سکان آکادمی همراه باشید.

لینوس توروالدز یک زندگی دوگانه دارد؛ در محل کار، او مدیرعامل بنیاد لینوکس -یکی از بزرگترین پروژه‌های اپن‌سورس در جهان- است؛ گاهی‌اوقات نیز خونسردی خود را از دست می‌دهد و از کسانی که کدهای بد و نامفهوم می‌نویسند، متنفر است. از سوی دیگر و در خانه، او یک پدر آرام و فروتن است که با همسر و سه فرزندش زندگی می‌کند (البته در کنار خانوادهٔ او، حیوانات خانگی زیادی نیز زندگی می‌کنند که شامل سگ، گربه، مار، ماهی، خرگوش و موش می‌شوند!)

در یکی از مصاحبه‌های قدیمی توروالدز با سایت Wired، او می‌گوید که در حوالی سال 2000، استیو جابز به او پیشنهاد کار در اپل را داد و سعی داشت تا او را به کار بر روی کِرنل یونیکسی اپل مشغول کند. به گفتهٔ آقای توروالدز، مهمترین قسمت حرف جابز این بود:

تصور کن که Unix بر روی بزرگترین جامعهٔ کاربران اجرا شود.

اما پاسخ توروالدز به این پیشنهاد چه بود؟
مسلماً جواب منفی بود. توروالدز در آن زمان، از کِرنِل سیستم‌عامل مک به نام Mach نفرت داشت! علاوه بر این، جابز از او می‌خواست که توسعهٔ لینوکس را رها کرده و بر روی کارهای غیر لینوکسی تمرکز کند؛ مطمئناً توروالدز تن به این کار نمی‌داد.

در آن سال‌ها، اپل هنوز اولین نسخه از OS X 10.0 را هم روانهٔ بازار نکرده بود. آن وقت‌ها، تمرکز اپل بر روی نسخه‌های ابتدایی سیستم‌عامل Mac OS X بود که بعدها به اولین بلوک‌های سازندهٔ دستگاه‌های اپل (iDevice) تبدیل شد.

به نظر شما اگر توروالدز پیشنهاد جابز را قبول می‌کرد و توسعهٔ لینوکس را متوقف می‌کرد، چه تغییراتی در دنیای تکنولوژی ما به وجود می‌آمد؟ آیا هنوز هم لینوکس می‌توانست به عنوان قدرتمندترین سیستم‌عامل برای سرورها و بخش عظیمی از اینترنت ادعایی داشته باشد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع