رد پیشنهاد کاری استیو جابز از طرف لینوس توروالدز

رد پیشنهاد کاری استیو جابز از طرف لینوس توروالدز

استیو جابز یکی از موفق ترین و هوشمند ترین مدیر عاملانی است که در دنیای تکنولوژی حضور داشته و همه ی اهالی دنیای تکنولوژی می دانند که جابز، کاری را بیهوده انجام نمی داد و همواره سعی داشت تا بهترین ها را بدست آورد. در حوالی سال 2000، جابز دعوت نامه ای را برای لینوس توروالدز، بنیانگذار لینوکس، فرستاد و به او پیشنهاد کار در اپل را داد. اما به دلایلی، توروالدز با قاطعیت تمام به این پیشنهاد جواب "نه" داد. برای آشنایی بیشتر با دلایل رد این پیشنهاد کاری خوب از طرف خالق کرنل لینوکس، با سکان آکادمی همراه باشید.

لینوس توروالدز یک زندگی دوگانه دارد؛ در محل کار، او مدیرعامل بنیاد لینوکس -یکی از بزرگترین پروژه های اپن سورس در جهان که اینترنت و بقیه ی چیزها را به راه می اندازد- است. گاهی اوقات نیز خونسردی خود را از دست می دهد و از کسانی که کدهای "بد" و نامفهوم می نویسند، متنفر است. در خانه، او یک پدر آرام و فروتن است که با همسر و سه فرزندش زندگی می کند. البته در کنار خانواده ی او، حیوانات خانگی زیادی نیز زندگی می کنند که شامل سگ، گربه، مار، ماهی، خرگوش و موش می شوند.

در یکی از مصاحبه های قدیمی توروالدز با سایت Wired، او می گوید که در حوالی سال 2000، استیو جابز به او پیشنهاد کار در اپل را داد و سعی داشت تا او را به کار بر روی کِرنل یونیکسی اپل مشغول کند. به گفته ی توروالدز، مهمترین قسمت حرف جابز این بود:

تصور کن که Unix بر روی بزرگترین جامعه ی کاربران اجرا شود.

اما پاسخ توروالدز به این پیشنهاد چه بود؟ مسلماً جواب منفی بود. توروالدز در آن زمان، از کرنل سیستم عامل مک به نام Mach نفرت داشت. علاوه بر این، جابز از او می خواست که توسعه ی لینوکس را رها کرده و بر روی کارهای غیر لینوکسی تمرکز کند؛ مطمئناً توروالدز تن به این کار نمی داد.

در آن سال ها، اپل هنوز اولین نسخه از OS X 10.0 را هم روانه ی بازار نکرده بود. آن وقت ها، تمرکز اپل بر روی سیستم عامل Mac OS X بود که بعدها به اولین بلوک های سازنده ی دستگاه های اپل (iDevice) تبدیل شد.

اما به نظر شما اگر توروالدز پیشنهاد جابز را قبول می کرد و توسعه ی لینوکس را متوقف می کرد، چه تغییراتی در دنیای تکنولوژی ما به وجود می آمد؟ آیا هنوز هم لینوکس می توانست به عنوان قدرتمندترین سیستم عامل برای سرورها و بخش عظیمی از اینترنت ادعایی داشته باشد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع