لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
مصاحبه با موسس سایت لیندا

مصاحبه با موسس سایت لیندا

خانم لیندا واینمن، مؤسس سایت Lynda.com، را می توان به عنوان پیشرو ترین فرد در زمینه آموزش آنلاین قلمداد کرد. او به همراه همسرش در سال 1995 شرکت لیندا را تأسیس کردند و در حال حاضر سایت لیندا با بیش از 2200 دوره مختلف به آموزش در زمینه نرم افزار، برنامه نویسی، طراحی و ... به صورت آنلاین می پردازد. در حال حاضر، بیش از 40 درصد دانشگاه ها، دوره های سایت لیندا را به عنوان بخشی از تقویم آموزشی خود قرار داده اند. پیشینه حرفه ای خانم لیندا به هالیوود بر می گردد جائیکه وی به عنوان انیماتور و طراح جلوه های ویژه کار می کرد. او همچنین به تدریس دوره هایی در زمینه رسانه های دیجیتال و انیمیشن نیز می پرداخت. در این مقاله، مصاحبه ای جالب که با خانم لیندا انجام شده است را خواهیم خواند.

ایده اولیه سایت لیندا از کجا شکل گرفت؟
در سال 1995 من برای آنکه خودم طراحی وب را یاد بگیریم سایت لیندا را به راه انداختم. در آن زمان در کالج هنر، دوره طراحی تدریس می کردم اما در آن موقع خیلی دوست داشتم که به دانشجویانم چیزهایی در مورد وب بیاموزم. بعد از آنکه خودم با وب، طراحی وب و دیگر مسائل مرتبط با آن آشنا شدم، در همان زمان بود که بیش از آنکه به تدریس بپردازم، وقت خود را صرف نوشتن کتابی در مورد طراحی وب کردم که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و از سایت لیندا هم به عنوان مکانی برای بسط و گسترش کتابم استفاده می کردم. این کتاب آنقدر موفق شد که از سود آن توانستیم اولین خانه خود را در کالیفرنیا خریداری کنیم. از آنجا که من خیلی دلم برای تدریس تنگ شده بود، شوهرم ایده باز کردن یک مدرسه طراحی وب را به من داد و من هم موافقت کردم. فقط با گذشت سه سال، مدرسه با موفقیت چشمگیری رو به رو شد. بعد از وقایع یازده سپتامبر و واقعه سقوط دات کام (همان Dot Com Crash یا رویدادی که در دهه 90 میلادی رخ داد که طی آن بسیاری از سایت های آنلاین ور شکست شدند)، شرایط جامعه کاملاً تغییر کرد. به طور مثال مردم خیلی دیگر تمایل به بیرون رفتن از خانه نداشتند. در آن زمان بود که تصمیم گرفتیم دوره های مدرسه طراحی مان را به صورت آنلاین برگزار کنیم. البته در این رویکرد جدید ایده ما خیلی بزرگ تر از یک سایت آموزشی ساده بود.

عمده ترین چالش های شما در این مسیر چه بوده اند؟
فکر می کنم بزرگ ترین چالش، مقیاس کار بوده است. افرادی که یک استارت آپ به راه می اندازند همیشه آرزو می کنند که ای کاش هرچه زودتر استارت آپ ایشان خیلی ترقی کند اما افراد کمی هستند که چنین رشد و پیشرفتی را تجربه می کنند چرا که چنین پیشرفتی حول یکسری تصمیمات می چرخد که اگر درست اتخاذ شوند منجر می گردند در رتبه یک قرار گیری و بالتبع سود خوبی هم به دست آوری و اگر هم درست اتخاد نشود نتیجه کاملاً مشخص خواهد بود. از دید من دو چالش عمده پیش روی ما، مقیاس کار هم در ارتباط با تعداد دانشجویان و هم تکنولوژی های مورد استفاده بوده است. یک چالش دیگر هم برای ما این بود که از یک کلاس درس سنتی به یک آکادمی آنلاین تغییر شکل دهیم.

با توجه به اینکه شما زمانی شروع به کار کردید که دنیای دات کام در حال رشد بود و آموزش آنلاین هم در کنار اینترنت داشت فراگیر می شد، آیا فکر می کنید که تمرکز شما روی آموزش های مرتبط با تکنولوژی یک مزیت برای شما محسوب می شد؟
سوال خوبی هست. شاید حق با شما باشد. راستش از آنجا که تخصص من در زمینه طراحی دیجیتال، فیلم سازی، و طراحی تعاملی و در نهایت طراحی وب بود، فکر می کنم که همه این ها مزیتی برای من محسوب می شدند تا قدرت و اهمیت اینترنت، طراحی و تجربه کاربری را درک کنم. آره درست است. داشتن تجربه در این زمینه برگ برنده من بود. مزیت دیگری که من داشتم این بود که من یک مدرس کلاس حضوری هم بودم. بسیاری از افراد به آموزش به دید یک تجارت پول ساز نگاه می کنند اما این در حالی است که سایت لیندا به شکلی خیلی خاص کار خود را شروع کرد. من معلم بودم و شغلم را هم خیلی دوست داشتم، از همین رو بود که اینترنت برایم به منزله وسیله ای بود که از آن طریق می توانستم به افراد بیشتری در آن واحد درس دهم.

شما گفتید که خیلی از کسانی که وارد این عرصه می شوند با دید مالی کار خود را شروع می کنند. چه طور است که شما فقط و فقط با گرفتن 25 دلار از کاربران خود در ماه می توانید به کارتان ادامه دهید؟
ما حتی فکر تغییر قیمت را هم به ذهن خود راه نمی دهیم چرا که با همین قیمت کم توانسته ایم بیزینس خوبی ایجاد کنیم. کاری که ما کردیم این بود که تعداد کاربران خود را افزایش دادیم. به عبارت دیگر تعداد کاربران زیاد با هزینه دوره پایین. افرادی که در دوره ها ثبت نام می کنند بر این باورند که با قیمت کمی، ارزشی زیاد به دست می آورند و همین مسئله یکی از رموز موفقیت ما بوده است.

نظر شما در مورد دیگر سایت هایی که به صورت رایگان به آموزش می پردازند مثل CodeAcademy.com و CourseEra.com چیست؟ آیا فکر می کنید که لیندا بهتر است؟
من نمی تونم بگم که ما بهتر هستیم یا آنها. هیچ وقت نمی توان گفت که یک سرویس و یا یک محصول برای همیشه مناسب حال قشر خاصی خواهد بود چرا که این قضیه در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. اما این را فراموش نکنیم که ارائه دوره های آنلاین با یک قیمت خیلی نازل این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم به مدرسین و کارمندان حقوق خوبی پرداخت کنیم و در ضمن بتوانیم دوره های بیشتری هم به لیست دوره های خود اضافه کنیم. حال اگر شما به صورت رایگان به ارائه آموزش بپردازی، انجام این کارها خیلی سخت خواهد بود چرا که در این صورت یا بایستی روی کمک یک سرمایه گذار حساب کنید و یا چشم به دست کسانی دوخت که قصد دارند به شما صدقه ای بدهند و یا از طریق تبلیغات هزینه های خود را جبران کنید. من اگر سر چنین چند راهی قرار بگیریم مسلماً همین راهی را که اکنون پیموده ام را خواهم پیمود.  

به نظر شما دوره های آموزشی آنلاین به درد چه کسانی می خورد؟
به عقیده من دوره های آنلاین برای کسانی خوب است که پول و زمان کافی برای رفتن به کلاس ندارند. من فکر می کنم که آموزش برای همه باید در دسترس باشد. اما فراموش نکنیم که آموزش رو در رو مزایای خیلی زیادی دارد اما فرض کنیم شما در یک کشور جهان سوم زندگی می کنید، یا پول کافی برای رفتن به کلاس ندارید که در این شرایط است که مزیت آموزش آنلاین ارزان قیمت خود را نشان می دهد. فراموش نکنیم که در کلاس های حضوری ما علاوه بر علم و دانش، تجربه هم کسب می کنیم. مهارت های اجتماعی را یاد می گیریم، کار گروهی را فرا می گیریم، یاد می گیریم که به چه شکل می توان مشکلات را حل کرد و ... . همه این مهارت ها در زندگی فردی و اجتماعی به کار می آیند اما این در حالی است که در کلاس های آنلاین نمی توان چنین تجربیاتی را انتقال داد. پیشنهاد من برای کسانی که نمی توانند در کلاس های حضوری شرکت کنند این است که در کلاس های آنلاین شرکت کرده، چیزی را یاد بگیرند سپس برای آنکه بتوانند به تعامل با دیگر افراد بپردازند، سعی کنند وارد کارهای حضوری، گروهی و تیمی شوند.

سایت لیندا به همکاری با برخی دانشگاه ها به عنوان مکمل واحدهای دانشگاهی می پردازد. آیا فکر می کنید که دوره های لیندا می تواند به موفقیت واحدهای دانشگاهی کمکی کند؟
چرا که نه! زمانیکه شما سر کلاس هستید، از تجربه یادگیری منظمی برخوردارید و این در حالی است که هر کس از تجربه یادگیری یکسانی برخوردار خواهد بود. چیزی که خیلی خوب است این است که دوره های آنلاین فارغ از زمان و مکان، روز یا شب می توانند به فرد کمک کنند. در دوره های آنلاین شما یک مفهوم را می توانید بارها و بارها مرور کنید.

نرم افزارها یا فناوری های جدیدی که به دنیا عرضه می شوند با چه سرعتی در لیندا در معرض استفاده کاربران قرار می گیرند؟
ما به جزء آخر هفته ها، هر روز داریم دوره های جدید ضبط می کنیم. بخشی از اعضای تیم لیندا این وظیفه را دارند تا ویدیوهای آموزشی را ضبط کنند و علاوه بر این برخی متخصصین ما این وظیفه را دارا هستند تا حوزه های جدید را شناسایی کرده و از مدرسین بخواهند تا به آموزش در آن زمینه ها بپردازند. جالب است بدانید هر کسی که دوره ای را تدریس می کند حتماً در آن حوزه متخصص است. مثلا اگر کسی دوره عکاسی را تدریس می کند، وی باید حتماً یک عکاس حرفه ای باشد. با این وجود برخی افراد به ما پیشنهاد ایجاد دوره های مد نظر خود را می کنند اما ما خیلی به درخواست افراد برای طراحی دوره های جدید اتکا نمی کنیم بلکه سعی می کنیم ببینیم که در آینده چه دوره هایی مورد نیاز جامعه است و روی آن ها سرمایه گذاری می کنیم. به طور مثال خیلی پیش از آنکه جامعه بفهمد که شرکت ادوبی قصد دارد گروه نرم افزار Creative Cloud خود را به بازار عرضه کند، ما از این موضوع اطلاع داشتیم و همین مسئله باعث شد تا بتوانیم برای محصولات جدید ادوبی برنامه ریزی کنیم.

به نظر شما تا 5 سال آینده، آموزش آنلاین به چه شکل پیش خواهد رفت؟  
به نظرم آموزش آنلاین بیش از پیش محبوب خواهد شد و دیگر خیلی در مورد خوب یا بد بودن آن بحث نخواهد شد. من بر این باورم که به هیچ وجه آموزش آنلاین جای کلاس های حضوری را نخواهد گرفت اما قطعاً راهی مطمئن برای کسانی خواهد بود که آموزش آنلاین مناسب حالشان است. آموزش آنلاین در زمینه هر آنچه که از طریق تکنولوژی امکان پذیر باشد بهبود پیدا خواهد کرد. آموزش از طریق ویدیو، مواد آموزشی تعاملی و ارتباط دو طرفه خیلی نسبت به آموزش های متنی اینترنتی بهتر هستند. من خیلی دوست دارم روزی بتوان یک ویدیوی تعاملی داشت. یکی از شعارهای ما در طراحی دوره های آموزشی این است که "اگر می خواهی چیزی را به من یاد دهی، آن را به من نشان بده نه اینکه برایم تعریفش کنی". به عبارت دیگر ما قصد داریم به صورت بصری مفاهیم را به کاربران بیاموزیم.

سخن آخر شما؟
این ایده که همه ما یکسان هستیم، همه یک طور یاد می گیریم و همه ما دانش یکسانی داریم به هیچ وجه درست نخواهد بود. شاید قبلاً این طرز تفکر درست بود اما امروزه با ظهور کامپیوتر و اینترنت دیگر به هیچ وجه درست نخواهد بود.بهزاد مرادی