مصاحبه با Lynda Weinman: مؤسس سایت لیندا

مصاحبه با Lynda Weinman: مؤسس سایت لیندا

Lynda Weinman، مؤسس سایت Lynda.com، را می‌توان به عنوان یکی از پیشروترین افراد در زمینهٔ آموزش آنلاین در دنیا قلمداد کرد. او به همراه همسرش، در سال 1995 شرکت لیندا را تأسیس کردند و در حال حاضر سایت لیندا با بیش از چند هزار دورهٔ مختلف، به آموزش در زمینهٔ نرم‌افزار، برنامه‌نویسی، طراحی و ... به صورت آنلاین می‌پردازد.

پیشینهٔ حرفه‌ای خانم Lynda Weinman به هالیوود برمی‌گردد جایی که وی به عنوان انیماتور و طراح جلوه‌های ویژه کار می‌کرد؛ او همچنین به تدریس دوره‌هایی در زمینهٔ رسانه‌های دیجیتال و انیمیشن نیز می‌پرداخت. در ادامه، مصاحبه‌ای جالب که با ایشان انجام شده است را خواهیم خواند.

ایدهٔ اولیهٔ سایت لیندا از کجا شکل گرفت؟
در سال 1995 من برای آنکه خودم طراحی وب را یاد بگیرم، سایت لیندا را به راه انداختم. در آن زمان، در کالج هنر، دورهٔ طراحی تدریس می‌کردم اما در آن موقع خیلی دوست داشتم که به دانشجویانم چیزهایی در مورد وب بیاموزم. بعد از آنکه خودم با وب، طراحی وب و دیگر مسائل مرتبط با آن آشنا شدم، در همان زمان بود که بیش از آنکه به تدریس بپردازم، وقت خود را صرف نوشتن کتابی در مورد طراحی وب کردم که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و از سایت لیندا هم به عنوان مکانی برای بسط و گسترش کتابم استفاده می‌کردم. این کتاب آن‌‌قدر موفق شد که از سود آن توانستیم اولین خانهٔ خود را در کالیفرنیا خریداری کنیم.

از آنجا که من خیلی دلم برای تدریس تنگ شده بود، شوهرم ایدهٔ باز کردن یک مدرسهٔ طراحی وب را به من داد و من هم موافقت کردم. فقط با گذشت ۳ سال، مدرسه با موفقیت چشمگیری رو به رو شد. بعد از وقایع ۱۱ سپتامبر و واقعهٔ سقوط دات کام (Dot Com Crash یا رویدادی که در دههٔ 90 میلادی رخ داد که طی آن بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین ورشکسته شدند)، شرایط جامعه کاملاً تغییر کرد. به طور مثال، مردم دیگر خیلی تمایل به بیرون رفتن از خانه نداشتند. در آن زمان بود که تصمیم گرفتیم دوره‌های مدرسهٔ طراحی‌مان را به صورت آنلاین برگزار کنیم. البته در این رویکرد جدید، ایدهٔ ما خیلی بزرگ‌تر از یک سایت آموزشی ساده بود.

عمده‌ترین چالش‌های شما در این مسیر چه بوده‌اند؟
فکر می‌کنم بزرگ‌ترین چالش، مقیاس کار بوده است. افرادی که یک استارتاپ به راه می‌اندازند، همیشه آرزو می‌کنند که ای کاش هرچه زودتر استارتاپ ایشان ترقی کند اما افراد کمی هستند که چنین رشد و پیشرفتی را تجربه می‌کنند چرا که چنین پیشرفتی حول یکسری تصمیمات می‌چرخد که اگر درست اتخاذ شوند، منجر می‌گردند در رتبهٔ ۱ قرار گرفته و بالتبع سود خوبی هم به دست آورید و اگر هم درست اتخاد نشود، نتیجه کاملاً مشخص خواهد بود.

از دید من، ۲ چالش عمدهٔ پیش روی ما، اول مقیاس کار هم در ارتباط با تعداد دانشجویان و هم تکنولوژی‌های مورد استفاده بوده است؛ یک چالش دیگر هم برای ما این بود که از یک کلاس درس سنتی به یک آکادمی آنلاین تغییر شکل دهیم.

با توجه به اینکه شما زمانی شروع به کار کردید که دنیای دات کام در حال رشد بود و آموزش آنلاین هم در کنار اینترنت داشت فراگیر می‌شد، آیا فکر می‌کنید که تمرکز شما روی آموزش‌های مرتبط با تکنولوژی یک مزیت برای شما محسوب می‌شد؟
سؤال خوبی است. شاید حق با شما باشد؛ راستش از آنجا که تخصص من در زمینهٔ طراحی دیجیتال، فیلم‌سازی، و طراحی تعاملی و در نهایت طراحی وب بود، فکر می‌کنم که همهٔ اینها مزیتی برای من محسوب می‌شدند تا قدرت و اهمیت اینترنت، طراحی و تجربهٔ کاربری را درک کنم.

درست است؛ داشتن تجربه در این زمینه برگ برندهٔ من بود. مزیت دیگری که من داشتم این بود که من یک مدرس کلاس حضوری هم بودم؛ بسیاری از افراد به آموزش به دید یک تجارت پول‌ساز نگاه می‌کنند اما این در حالی است که سایت لیندا به شکلی خیلی خاص کار خود را شروع کرد. من معلم بودم و شغلم را هم خیلی دوست داشتم، از همین روی بود که اینترنت برایم به منزلهٔ وسیله‌ای بود که از آن طریق می‌توانستم به افراد بیشتری در آن واحد درس دهم.

شما گفتید که خیلی از کسانی که وارد این عرصه می‌شوند با دید مالی کار خود را شروع می‌کنند. چه‌طور است که شما فقط و فقط با گرفتن چند دلار از کاربران خود در ماه می‌توانید به کارتان ادامه دهید؟
ما حتی فکر تغییر قیمت را هم به ذهن خود راه نمی‌دهیم چرا که با همین قیمت کم توانسته‌ایم بیزینس خوبی ایجاد کنیم. کاری که ما کردیم این بود که تعداد کاربران خود را افزایش دادیم. به عبارت دیگر، تعداد کاربران زیاد با هزینهٔ دورهٔ پایین. افرادی که در دوره‌ها ثبت‌نام می‌کنند بر این باورند که با قیمتی کم، ارزشی زیاد به دست می‌آورند و همین مسئله یکی از رموز موفقیت ما بوده است.

نظر شما در مورد دیگر سایت‌هایی که به صورت رایگان به آموزش می‌پردازند مثل CodeAcademy.com و CourseEra.com چیست؟ آیا فکر می‌کنید که لیندا بهتر است؟
من نمی‌توانم بگویم که آیا ما بهتر هستیم یا آنها. هیچ‌وقت نمی‌توان گفت که یک سرویس و یا یک محصول برای همیشه مناسب حال قشر خاصی خواهد بود چرا که این قضیه در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد؛ اما این را فراموش نکنیم که ارائهٔ دوره‌های آنلاین با یک قیمت خیلی نازل این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم به مدرسین و کارمندان حقوق خوبی پرداخت کنیم و در ضمن بتوانیم دوره‌های بیشتری هم به لیست دوره‌های خود اضافه کنیم.

حال اگر شما به صورت رایگان به ارائه آموزش بپردازید، انجام این کارها خیلی سخت خواهد بود چرا که در این صورت یا بایستی روی کمک یک سرمایه‌گذار حساب کنید و یا چشم به دست کسانی دوخت که قصد دارند به شما صدقه‌ای (دونیت) بدهند و یا از طریق تبلیغات هزینه‌های خود را جبران کنید. من اگر سر چنین چندراهی قرار بگیرم، مسلماً همین راهی را که اکنون پیموده‌ام را خواهم پیمود.  

به نظر شما دوره‌های آموزشی آنلاین به درد چه کسانی می‌خورد؟
به عقیدهٔ من، دوره‌های آنلاین برای کسانی خوب است که پول و زمان کافی برای رفتن به کلاس ندارند. من فکر می‌کنم که آموزش برای همه باید در دسترس باشد اما فراموش نکنیم که آموزش رو در رو مزایای خیلی زیادی دارد. اگر فرض کنیم شما در یک کشور جهان سوم زندگی می‌کنید یا پول کافی برای رفتن به کلاس ندارید، در این شرایط است که مزیت آموزش آنلاین ارزان قیمت خود را نشان می‌دهد.

فراموش نکنیم که در کلاس‌های حضوری ما علاوه بر علم و دانش، تجربه هم کسب می‌کنیم؛ مهارت‌های اجتماعی را یاد می‌گیریم، کار گروهی را فرا می‌گیریم، یاد می‌گیریم که به چه شکل می‌توان مشکلات را حل کرد و غیره. 

همهٔ این مهارت‌ها در زندگی فردی و اجتماعی به کار می‌آیند اما این در حالی است که در کلاس‌های آنلاین نمی‌توان چنین تجربیاتی را انتقال داد. پیشنهاد من برای کسانی که نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند این است که در کلاس‌های آنلاین شرکت کرده، چیزی را یاد بگیرند سپس برای آنکه بتوانند به تعامل با دیگر افراد بپردازند، سعی کنند وارد کارهای حضوری، گروهی و تیمی شوند.

سایت لیندا به همکاری با برخی دانشگاه‌ها به عنوان مکمل واحدهای دانشگاهی می‌پردازد. آیا فکر می‌کنید که دوره‌های لیندا می‌توانند به موفقیت واحدهای دانشگاهی کمکی کند؟
چرا که نه! زمانی که شما سر کلاس هستید، از تجربهٔ یادگیری منظمی برخوردارید و این در حالی است که هرکس از تجربهٔ یادگیری یکسانی برخوردار خواهد بود. چیزی که خیلی خوب است اینکه دوره‌های آنلاین فارغ از زمان و مکان، روز یا شب می‌توانند به فرد کمک کنند؛ در دوره‌های آنلاین شما یک مفهوم را می‌توانید بارها و بارها مرور کرده و یادگیری خود را تقویت کنید.

نرم‌افزارها یا فناوری‌های جدیدی که به دنیا عرضه می‌شوند با چه سرعتی در لیندا در معرض استفادهٔ کاربران قرار می‌گیرند؟
ما به جز آخر هفته‌ها، هر روز داریم دوره‌های جدید ضبط می‌کنیم. بخشی از اعضای تیم لیندا این وظیفه را دارند تا ویدیوهای آموزشی را ضبط کنند و علاوه بر این، برخی متخصصین ما این وظیفه را دارا هستند تا حوزه‌های جدید را شناسایی کرده و از مدرسین بخواهند تا به آموزش در آن زمینه‌ها بپردازند.

جالب است بدانید هر کسی که دوره‌ای را تدریس می‌کند، حتماً در آن حوزه متخصص است؛ مثلاً اگر کسی دورهٔ برنامه‌نویسی را تدریس می‌کند، وی باید حتماً یک دولوپر حرفه‌ای باشد. با این وجود، برخی افراد به ما پیشنهاد ایجاد دوره‌های مد نظر خود را می‌کنند اما ما خیلی به درخواست افراد برای طراحی دوره‌های جدید اتکا نمی‌کنیم بلکه سعی می‌کنیم ببینیم که در آینده چه دوره‌هایی مورد نیاز جامعه است و روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

به طور مثال، خیلی پیش از آنکه جامعه بفهمد که شرکت ادوبی قصد دارد گروه نرم‌افزارهای Creative Cloud خود را به بازار عرضه کند، ما از این موضوع اطلاع داشتیم و همین مسئله باعث شد تا بتوانیم برای محصولات جدید ادوبی برنامه‌ریزی کنیم.

به نظر شما تا چند سال آینده، آموزش آنلاین به چه شکل پیش خواهد رفت؟  
به نظرم آموزش آنلاین بیش از پیش محبوب خواهد شد و دیگر خیلی در مورد خوب یا بد بودن آن بحث نخواهد شد. من بر این باورم که به هیچ وجه آموزش آنلاین جای کلاس‌های حضوری را نخواهد گرفت اما قطعاً راهی مطمئن برای کسانی خواهد بود که آموزش آنلاین مناسب حالشان است.

آموزش آنلاین در زمینهٔ هر آنچه که از طریق تکنولوژی امکان‌پذیر باشد بهبود پیدا خواهد کرد؛ آموزش از طریق ویدیو، مواد آموزشی تعاملی و ارتباط دوطرفه خیلی نسبت به آموزش‌های متنی اینترنتی بهتر هستند. واقعیت امر آن است که من خیلی دوست دارم روزی بتوان یک ویدیوی تعاملی داشت. یکی از شعارهای ما در طراحی دوره‌های آموزشی این است که «اگر می‌خواهی چیزی را به من یاد دهی، آن را به من نشان بده نه اینکه برایم تعریفش کنی». به عبارت دیگر، ما قصد داریم به صورت بصری-تجربی مفاهیم را به کاربران بیاموزیم.

سخن آخر شما؟
این ایده که همهٔ ما یکسان هستیم، همه یک طور یاد می‌گیریم و همهٔ ما دانش یکسانی داریم به هیچ وجه درست نیست؛ شاید قبلاً این طرز تفکر درست بود، اما از این پس با ظهور کامپیوتر و اینترنت این ایده دیگر به هیچ وجه درست نخواهد بود.

لازم به ذکر است که سایت لیندا در سال ۲۰۱۵ به تصاحب شرکت لینکداین درآمد و چندی بعد هم این شبکهٔ اجتماعی به تصاحب غول نرم‌افزاری دنیا یعنی مایکروسافت درآمد (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالات خرید سایت Lynda.com به مبلغ ۱/۵ میلیارد دلار توسط شرکت لینکداین و چرا لینکدین با قیمت 26 میلیارد دلار به مایکروسافت فروخته شد؟ مراجعه نمایید).