7 راز موفقیت در مصاحبه های برنامه نویسی از زبان یک توسعه دهنده ی فیسبوک

7 راز موفقیت در مصاحبه های برنامه نویسی از زبان یک توسعه دهنده ی فیسبوک

فیسبوک یکی از شرکت های مورد علاقه ی بسیاری از کارجویان برای ادامه ی فعالیت شغلی است. مهندسان بسیاری برای استخدام در این شرکت تلاش می کنند چرا که حضور در این شرکت بزرگ، فرصت های بی نظیری برای توسعه دهندگان از همان روز اول شروع کار ایجاد می کند. در ادامه با رموز موفقیت در مصاحبه های استخدامی این شرکت بزرگ، از زبان یکی از توسعه دهندگان آن آشنا می شویم. با سکان آکادمی همراه باشید.

شرکت فیسبوک 13 هزار کارمند دارد که در 64 دفتر مشغول به کار هستند. اگر شما هم دوست دارید تا به تیم مهندسی فیسبوک بپیوندید، از حالا باید خودتان را برای مصاحبه های مختلف آماده کنید. ابتدا در یک مصاحبه ی تلفنی، تجربیات و علایق متقاضیان کار در فیسبوک ارزیابی می شود. سپس در مصاحبه ی تلفنی دوم با یکی از مهندسان شرکت، بیشتر بر مسائل فنی تمرکز می شود. اگر این دو مرحله به خوبی پیش بروند، داوطلب کار در شرکت برای مصاحبه ی حضوری به دفتر دعوت می شود. این داوطلبان پس از بازدید از دفتر باید در یک تست کدنویسی نیز شرکت کنند.

یکی از مهندسان شرکت از متقاضیان سوالی می پرسد و نتیجه ی کار و تلاش آن ها را نظاره می کند. این مراحل کمی دلهره آور به نظر می رسند اما نگران نباشید. Dwayne Reeves یک مهندس نرم افزار است که نکته هایی برای موفقیت در آخرین مرحله ی مصاحبه ی استخدام در فیسبوک را با دیگران به اشتراک گذاشته است. او چهار سال در فیسبوک کار کرده و در توسعه ی زبان Hack و بهبود سیستم حفظ حریم خصوصی این شرکت نقش بسزایی داشته است. در ادامه با این هفت نکته آشنا می شویم:

1- برای روشن کردن یک مسئله، سوال بپرسید 
در جریان این مصاحبه سوالی مطرح می شود. به عنوان مثال شما مشغول کار کردن بر روی یک قابلیت اصلاح خودکار کلمات هستید و از شما خواسته شده تا کدی بنویسید که اشتباهات تایپی رایج و کلمات فاقد معنی را در نظر نگیرد و شکل صحیح کلمه را جایگزین کند. ضمنا این نکته را نیز فراموش نکنید که این مصاحبه بر روی یک تخته وایت برد و در حضور مصاحبه کننده انجام می شود. در واقع شما تنها نیستید و با کامپیوتر کار نمی کنید چرا که قرار است این مصاحبه، تعاملی باشد. Reeves در این باره می گوید:

"اشتباه رایج اکثر افراد در مصاحبه های فنی این است که فکر می کنند سوال پرسیدن کار خوبی نیست. این طرز فکر اشتباه است. بسیاری از سوال های مطرح شده ممکن است مبهم و دو پهلو باشند. شما قبل از این که شروع به کار کنید باید تمامی ابهامات را برطرف کنید و مسئله را تا حد امکان روشن کنید."

2- قبل از نوشتن هر چیز، رویکرد و شیوه ی کار خود را توضیح دهید 
Reeves در این باره می گوید: "به یاد داشته باشد که همواره، عمیق فکر کنید. شیوه ی دست یافتن به پاسخ یک سوال، به اندازه ی نتیجه ی نهایی آن، حائز اهمیت است. قبل از این که شروع به نوشتن پاسخ خود کنید، رویکرد و شیوه ی کار خود را به مصاحبه کننده توضیح دهید. به این ترتیب او متوجه خواهد شد که چه در سر دارید و برای رسیدن به چه هدفی تلاش می کنید."

3- از زبان برنامه نویسی که به آن بیشتر تسلط دارید، استفاده کنید 
Reeves می گوید: "معمولا در مصاحبه ها می توانید از هر زبان برنامه نویسی که با آن راحت تر هستید استفاده کنید. مصاحبه کننده ها بر توانایی های استدلالی شما و میزان توجهتان به جزییات، تمرکز می کنند نه نام زبان برنامه نویسی."

4- قبلا از ارائه ی پاسخ خود، آن را با یک مثال ساده بررسی کنید 
قبل از ارائه ی پاسختان، آن را با یک مثال ساده بررسی کنید و فرمان ها را دنبال کنید. Reeves می گوید: "هر چقدر زود تر از مصاحبه کننده ی خود، باگ های کدتان را پیدا کنید، برای شما بهتر است."

5- برای توضیح عملکرد کدهایی که نوشته اید آماده باشید 
اگر در کدهای شما هیچ باگی وجود نداشته باشد، مصاحبه کننده از شما می پرسد که آن را چطور تست خواهید کرد؟ Reeves می گوید: "مصاحبه کننده انتظار دارد که متقاضیان بتوانند از پس تجزیه و تحلیل موارد حاشیه ای بر بیایند و بررسی کنند که آیا کدی که نوشته اند با نمونه های دیگر نیز قابل اجرا است یا خیر."

6- راه حل های جایگزین پیشنهاد کنید 
فردی که با شما مصاحبه می کند از شما می خواهد تا کدی که نوشته اید را آنالیز کرده و مزایا و معایب آن را توضیح دهید و  آن را با راه حل های موجود و جایگزین مقایسه کنید. هدف از این بخش این است که مصاحبه کننده متوجه شود که آیا شما این توانایی را دارید که برای یک مشکل چندین راه حل ارائه دهید و در میان آن ها بهترین را انتخاب کنید یا خیر.

7- سوالاتی درباره ی شرکت بپرسید 
حتی اگر بتوانید سوال مطرح شده را حل کنید اما بعد از آن، چیزی برای گفتن نداشته باشید، نمی توانید از این مرحله سربلند بیرون بیایید. سوالاتی درباره ی محیط، برنامه ها و فرهنگ رایج در فیسبوک آماده کنید. Reeves می گوید: "زمانی که مصاحبه کننده پس از موفقیت در مرحله ی کدنویسی با متقاضی صحبت می کند، به دنبال این است که حقایقی را درباره ی او متوجه شود. حقایقی از جمله این که چه چیزی متقاضیان را برای پیوستن به فیسبوک علاقه مند می کند. چرا که فلسفه ی فیسبوک در استخدام کارمند این است که استعداد، یک ضرورت برای استخدام است اما شور و شوق واقعی برای پیوستن به شرکت است که سبب می شود شما بتوانید به این شغل دست پیدا کنید."

نیاز به توضیح نیست که کمتر توسعه دهنده ی ایرانی را می توان یافت که این فضای برایش ایجاد گردد که بتوانند در شرکت بزرگی همچون فیسبوک مشغول به کار شود و در ظاهر، این مقاله خیلی کاربردی به نظر نمی رسد. اما اگر از یک بعد دیگر به این قضیه نگاه کنیم، شرایط کاملا متفاوت می شود. به طور مثال، مدیران استخدامی شرکت های فناوری ایرانی می توانند چنین رویکردهایی را برای فرایند استخدامی خود در نظر بگیرند تا در نهایت کیفیت منابع انسانی ایشان ارتقاء یابد.

نظر شما چیست. آیا چنین استراتژی هایی برای یافتن شغلی مناسب به عنوان یک توسعه دهنده در فضای کار ایران راه گشا هستند. نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع