آشنایی با توپولوژی شبکه و انواع مختلف آن

آشنایی با توپولوژی شبکه و انواع مختلف آن

دولوپرهای موفق کسانی هستند که علاوه بر تسلط بر فناوری‌های مرتبط با حوزهٔ کار خود، با سایر مباحث مربوطه مثل شبکه، امنیت، زیرساخت و ... هم آشنایی داشته باشند. به همین منظور، در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به صورت خیلی ساده شما را با توپولوژی‌های شبکه و انواع آن آشنا سازیم. 

توپولوژی شبکه نوع آرایشی است که جهت اتصال عناصر شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود مانند لینک‌های شبکه، کامپیوترها، سوئیچ‌ها، نودها، نقاط دسترسی وای‌فای، لپ‌تاپ‌ها و سایر دیوایس‌ها در یک شبکهٔ کامپیوتری (به هر ابزار متصل به یک شبکهٔ کامپیوتری Node گفته می‌شود که به‌ وسیلهٔ لینک به همدیگر متصل می‌گردند). به طور کلی، ما دو نوع توپولوژی شبکه داریم که عبارتند از توپولوژی شبکه فیزیکی (Physical) و توپولوژی منطقی (Logical).

توپولوژی Physical چیست؟
توپولوژی Physical نشان می‌دهد که اجزای شبکه چگونه در یک شبکهٔ کامپیوتری به صورت فیزیکی به هم متصل می‌شوند. این نوع توپولوژی بیشتر ارتباط فیزیکی میان دیوایس‌ها را نشان می‌دهد.

توپولوژی Logical چیست؟
توپولوژی Logical اتصال منطقی دیوایس‌ها را در یک شبکهٔ کامپیوتری مشخص می‌کند؛ به عبارت دیگر، توپولوژی منطقی نشان می‌دهد که دستگاه‌ها چگونه از طریق توپولوژی فیزیکی با همدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین دیوایس‌هایی که با یکی از توپولوژی‌های فیزیکی به یکدیگر متصل شده‌اند، ممکن است زیرساخت منطقی متفاوتی داشته باشند.

اگر بخواهیم که توپولوژی فیزیکی را به صورت دقیق‌تری توضیح دهیم، باید بگوییم که توپولوژی فیزیکی نوع قرار گرفتن عناصر مختلف در یک شبکهٔ کامپیوتری مانند محل قرار گرفتن دیوایس‌ها، ارتباط میان دیوایس‌ها، نصب کابل‌ها و غیره را مشخص می‌کند اما در مقابل، توپولوژی منطقی نشان می‌دهد که اطلاعات چگونه میان دیوایس‌های فیزیکی رد و بدل می‌شوند.

بحث شبکه‌های کامپیوتری بحث بسیار گسترده‌یی است که نیازمند مقالات تخصصی است. چه منابع آنلاینی را می‌شناسید که می‌توانند به صورت ساده اما در عین حال علمی انواع شبکه‌های کامپیوتری را توضیح دهند؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع