20 حقیقت جالب در مورد شبکهٔ اجتماعی فیسبوک

20 حقیقت جالب در مورد شبکهٔ اجتماعی فیسبوک

اگر شما هم از جمله میلیون‌ها کاربر علاقمند به فعالیت در شبکهٔ اجتماعی فیسبوک هستید و بخشی از وقت خود را صرف ارتباط مجازی با دوستان خود در این شبکه می‌کنید، شاید برای شما جالب باشد که واقعیت‌هایی را در مورد این شبکهٔ اجتماعی بدانید که به احتمال زیاد تاکنون از آنها بی‌خبر بوده‌اید. 

1. به طور متوسط فیسبوک در هر ثانیه درآمدی معادل با 9671 دلار دارا است.

2. هر روز 1 نفر از هر 8 نفر در سراسر دنیا وارد اکانت شخصی خود در فیسبوک می‌شود.

3. آل پاچینو اولین چهره‌ای سینمایی بود که در فیسبوک حساب کاربری ایجاد کرد.

4. در یک سوم تمام پرونده‌های طلاق ایالات متحده در سال 2011، کلمهٔ Facebook آمده است. این واقعیت نگران‌کننده جای تأمل زیادی دارد چرا که شبکه‌های اجتماعی تا این حد در زندگی خصوصی کاربرانشان تأثیرگذارند.

5. وقتی اپلیکیشن فیسبوک برای 10 دقیقه غیرفعال بود، درآمد تبلیغاتی 220 هزار دلاری خود را از دست داد (البته این ضرر بزرگی برای مالک ثروتمند آن به حساب نمی‌آید).

6. شما می‌توانید در فیسبوک هر کسی را به جز مارک زاکربرگ پُک (بلاک) کنید. 

7. در سال 2006، کریس پوتنام سایت فیسبوک را هک کرد و هزاران پروفایل شبیه به پروفایل شرکت مای‌اسپیس در آن ایجاد کرد. زوکربرگ هم به این نصیحت که «دوستانت را نزدیک خود نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر!» عمل کرد و تنها کاری که انجام داد این بود که او را به استخدام خود درآورد.

8. با وجود آنکه همه با واژگان Face ،Book ،Poke ،Wall و Like از قبل آشنا بوده‌اند، این کلمات توسط کمپانی فیسبوک ثبت تجاری شده‌اند.

9. مطالعات نشان می‌دهند که در اکثر موارد با نگاه کردن به عکس پروفایل فیسبوک یک نفر می‌توانیم احساس نسبتاً دقیقی در مورد شخصیت او داشته باشیم. به طور مثال، اگر بهرهٔ هوشی کمی داشته باشید، بهتر است عکس پروفایل خود را حذف کنید چرا که اکثر کاربران این موضوع را خواهند فهمید (این واقعیت عجیبی است که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند تا این حد به اطلاعات خصوصی کاربرانشان دسترسی داشته باشند. شاید در آینده هوش مصنوعی بتواند حتی از روی عکس‌هایی که در فیسبوک آپلود می‌کنید وضعیت روحی شما را بررسی کند و در صورتی که نیاز به مراجعه به متخصص روانپزشکی داشتید، به شما یادآوری کند).

10. از آنجا که مارک زاکربرگ کوررنگی دارد و نمی‌تواند رنگ‌های قرمز و سبز را تشخیص دهد، رنگ آبی را به عنوان رنگ سازمانی فیسبوک انتخاب کرده است.

11. در هر روز بیش از 600/000 حمله برای هک کردن حساب‌های کاربران فیسبوک انجام می‌شود.

12. ارزش سهام فیسبوک در بورس نَزدَک بیش از 100 میلیارد دلار است. 

13. در هر روز نزدیک به ۱ میلیارد نفر از فیسبوک استفاده می‌کنند؛ با این حال اکثر کاربران جوان فیسبوک به شبکه‌های اجتماعی دیگر نظیر توئیتر مهاجرت کرده‌اند (کاربران ایرانی هم بیشتر به سراغ تلگرام رفته‌اند).

14. در 31 ماه می 2010، تعداد 39401 نفر از کاربران فیسبوک با حذف کامل حساب‌های کاربری خود از این شبکهٔ اجتماعی، «روز ترک فیسبوک» را جشن گرفتند.

15. یک کاربر عادی فیسبوک در طول روز، 82 نوتیفیکیشن دریافت می‌کند.

16. اکثر کاربران فیسبوک ترسی همراه با اشتیاق برای استفاده از فیلد «Status Update» دارند.

17. عکس‌ها و پست‌های اکثر کاربران فیسبوک این طور نشان می‌دهند که آنها بسیار خوشحالند و زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای دارند در حالی که در اغلب موارد این شادی و سرخوشی تنها به همین دنیای مجازی ختم می‌شود و در واقعیت، زندگی برای آنها به شکلی دیگر می‌گذرد! نکتهٔ قابل‌ تأمل این است که بر اساس یک پژوهش، یک نفر از هر سه نفر بعد از بازدید از فیسبوک، احساس نارضایتی بیشتری از زندگی خود می‌کند (شاید علت این موضوع همین باشد که دوستان خود را خوشبخت‌تر از خود می‌بینند).

18. بر اساس داده‌های به دست آمده از حساب‌های کاربران فیسبوک، بیشتر زوج‌های فعال در این شبکهٔ اجتماعی یک هفته پیش از کریسمس از هم جدا شده‌اند.

19. اگر شما هم جزو افرادی هستید که مسئلهٔ حریم خصوصی از اولویت‌های آنها است، نباید به سراغ فیسبوک بروید چرا که هیچ یک از بندهای توافقنامهٔ مربوط به حریم خصوصی این شبکهٔ اجتماعی حفاظت کامل از حریم شما را تضمین نمی‌کند.

20. مطالعات نشان می‌دهند که مرور پست‌های فیسبوک شما را ناراحت و افسرده می‌کند اما در عوض، تعامل با سایر کاربران در این شبکهٔ اجتماعی باعث شادی می‌شود.

آری یا نه گفتن به فیسبوک همواره یکی از بحث‌های داغ در میان کاربران اینترنتی بوده است و حال نوبت به شما می‌رسد. آیا به نظر شما فیسبوک هم همچون سایر شبکه‌های اجتماعی روزی محبوبیت خود را از دست خواهد داد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع