20 حقیقت جالب در مورد ناسا

20 حقیقت جالب در مورد ناسا

در این پست به مجموعه‌ای از حقایق جالب در مورد سازمان ملی علوم هوانوردی و فضا (NASA) خواهیم پرداخت که ممکن است برای علاقمندان به فضا جالب باشند.

1. ناسا برنامه‌ای برای پرورش گیاهان در ماه دارد. اگر این آزمایش با موفقیت همراه باشد، این اولین بار خواهد بود که انسان حیات را به یک جرم سماوی می‌فرستد.

2. مخترع تفنگ آب‌پاش (سوپر سوکر) یکی از دانشمندان ناسا بود که در توسعهٔ بمب افکن Stealth و مأموریت گالیله در سیارهٔ مشتری هم با این سازمان همکاری داشت. در واقع، لونی جی جانسون -مهندس و مخترع آفریقایی-آمریکایی که برای ناسا کار می‌کرد- دست به تولید یکی از محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌ها زده است. 

3. ناسا مأموران ویژه‌ای دارد که مسلح هستند، اجازه دستگیری دارند و حکم بازرسی از مکان‌های مختلف به ایشان داده شده است. این مأموران ویژه در گیلینکو، واقع در ایالت جرجیا تعلیم می‌بینند.

4. یک خودکار معمولی به دلیل تأثیر نیروی جاذبه روی جوهر آن به طور عادی در فضا قابل استفاده نیست. داستانی در مورد هزینه‌های میلیون دلاری ناسا برای طراحی و ساخت خودکاری وجود دارد که بتواند در فضا بنویسد، در حالی که روس‌ها با فکری ساده‌تر، مداد را جایگزین این فناوری کردند که نیازی به جوهر نداشته باشد (اگر شما هم این داستان را باور کرده‌اید، باید بگوییم که این داستان ساختگی است).

5. ناسا در حال توسعهٔ موتور جدیدی است که می‌تواند طول مأموریت مریخ را به چند روز کاهش دهد. زندگی کردن در فضای خارج از جَو کرهٔ زمین برای مدت زمان طولانی به معنی قرار گرفتن در معرض تشعشعات عمیق و دیگر مشکلات روانی برای انسان است.

6. تلسکوپ فضایی Webb ناسا در سال 2018 پرتاب خواهد شد و بیشتر از 1,000,000 مایل از زمین دورتر خواهد رفت. علم کاوش در فضا با استفاده از این تلسکوپ گام انقلابی دیگری را طی خواهد کرد؛ با این حال، این تلسکوپ فضایی هزینه‌های اکتشافی را به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد داد.

7. متخصصان ناسا ادعا کرده‌اند که طی 20 سال آینده به این سؤال پاسخ خواهند داد که آیا حیات دیگری در کهکشان‌های دیگر وجود دارد یا ما در این جهان تنها هستیم؟ بر اساس اعلام ناسا، در 100 میلیون دنیای موجود در کهکشان راه شیری، ممکن است یک حیات هوشمند وجود داشته باشد.

8. ناسا به طور تصادفی زمان فرود روی ماه را ضبط کرد. با این حال هیچ نسخهٔ ضبط شدهٔ اصلی شناخته شده‌ای از این رویداد وجود ندارد. ناسا ادعا می‌کند که نوار ضبط شدهٔ آپولو ۱۱ که فرود روی ماه در سال 1969 را اثبات می‌کرد، پاک شده است. مواردی از این دست و اینکه هیچ یک از فضانوردان آپولو هرگز به طور صریح ادعا نکردند که مأموریت فرود روی ماه را با موفقیت پشت سر گذاشتند، باعث زیر سؤال رفتن این ادعای بزرگ می‌شود.

9. بر اساس اعلام ناسا، یک خواب عالی در فضا نباید بیش‌تر از 26 دقیقه طول بکشد. به هر حال بعد از نیم ساعت، فضانوردان دچار ضعف و بیحالی و گیجی خواهند شد.

10. ناسا برای خود یک ایستگاه رادیویی دارد که تنها پخش یک قطعه موسیقی راک را مرتباً تکرار می‌کند.

11. ناسا سیاره‌ای را پیدا کرده است که در آن آب وجود دارد و 40 سال نوری با زمین فاصله دارد. این سیاره ممکن است دارای مواد عجیب و غریبی مثل «یخ داغ» و «آب ابرشاره» باشد. این سیارهٔ فراخورشیدی کشف شده که از زمین بزرگ‌تر و از اورانوس کوچک‌تر است، یک اتمسفر ضخیم و پر بخار دارد. 

12. یک بار یک نوجوان ۱۵ ساله ناسا را هک کرد و باعث شد کامپیوترهای آنها به مدت 21 روز خاموش بمانند. این فرد بعدها پنتاگون را هم هک کرد (این فرد که خود را c0mrade می‌نامد، اولین هکر جوانی بود که به دلیل جرایم سایبری به زندان رفت).

13. ناسا از واقعیت مجازی استفاده خواهد کرد تا به فضانوردان دور از خانه خدمات روان درمانی ارائه دهد. مراقبت از سلامت روان فضانوردانی که در شرایط جوی فضا نیاز به آرامش روانی بیشتری نسبت به افراد روی زمین دارند، از اولویت‌های ناسا است.

14. ناسا قصد دارد طی ۱۰۰ سال آینده، مسافرت بین سیاره‌ای را امکان‌پذیر کند. شاید پروژه‌ای که متخصصان ناسا در حال کار روی آن هستند همان چیزی باشد که بتواند این رویای سفر فضایی را به واقعیت تبدیل کند. 

15. ناسا در جستجوی چیزی اصطلاحاً تحت عنوان Portal است. اگر آنها موفق به پیدا کردن موردی شوند، می‌توانند برای اهداف حمل و نقل از آن استفاده کنند.

16. برنامه‌نویسی که مشغول به کار در ناسا بود، شهادت داد که دستگاه‌های رأی‌گیری به کمک نرم‌افزاری که او در توسعهٔ آن نقش داشته است، قابل دستکاری هستند. او اقرار کرد که پیشنهاد رشوه‌ای را برای تغییر در تعداد آرای انتخابات دریافت کرده است.

17. ناسا یک تیم مسلح واکنش در مواقع اضطراری دارد. این تیم دائماً ۵ مأمور و ۱ لیدر را در حالت آماده‌باش در اختیار دارد.

18. در سال 1999، ناسا 655 میلیون دلار را برای پروژه‌ای به هدر داد تنها به این دلیل که یک تیم از معیار متریک و تیم دیگر آن از واحدهای معیار انگلیسی استفاده می‌کردند. در این اتفاق، واحدهای غیریکسان جلوی انتقال داده‌های ناوبری بین فضاپیمای مریخ‌پیما و تیم پرواز ناسا در پاسادنای کالیفرنیا را می‌گرفت.

19. ناسا فیلم هالیوودی آرماگدون را به عنوان بخشی از برنامهٔ آموزشی مدیریت خود نمایش می‌دهد. سپس از فضانوردان تازه‌کار خواسته می‌شود که اشتباهات علمی موجود در فیلم را بگویند (مجموعاً 168 اشتباه در این فیلم وجود دارد). 

20. فضانوردان آپولو فاقد شرایط لازم برای برخورداری از بیمهٔ عمر بودند و ناسا هم آنها را بیمه نکرد. آنها درست قبل از پرتاب سفینه، دستخطی را از خود به جای گذاشتند با این امید که اگر در در طول مأموریت بمیرند، ارزششان بسیار بیشتر خواهد شد.

در پایان هم نیاز به توضیح نیست که دکتر فیروز نادری -زادهٔ شهر شیراز- یکی از افراد بسیار تأثیرگذار در سازمان ناسا بوده است که مایهٔ افتخار ایران است. 

منبع