مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به دنیای واقعیت مجازی

مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به دنیای واقعیت مجازی

اگر به دنبال ساخت اپلیکیشن‌ها و بازی‌های واقعیت مجازی هستید، باید در بعضی از مهارت‌های کلیدی تسلط پیدا کنید که اولین و مهم‌ترین مهارت، برنامه‌نویسی گرافیکی است که شامل مدل‌سازی سه‌بعدی نیز می‌شود. همچنین باید با کیت‌های توسعهٔ نرم‌افزاری (SDK) آشنایی داشته باشید؛ به عنوان مثال، شرکت اوکولوس، SDK اختصاصی خود را برای دانلود قرار داده است که از ویندوز 10 نیز پشتیبانی می‌کند و یا Google Cardboard نیز یک SDK دارد که برای کار با آن باید با OpenGL آشنایی داشته باشید.

علاوه بر تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی و کیت‌های توسعهٔ نرم‌افزار، دولوپرهای واقعیت مجازی به مهارت‌های بیشتری نسبت به دولوپرهای نرم‌افزارهای دنیای واقعی نیاز دارند. وظایف یک توسعه‌دهندهٔ VR شامل مواردی است همچون ضبط حرکت، درجه‌بندی سه‌بعدی، رندرینگ پهلو به پهلو و حصول اطمینان از هماهنگی صدا و تصویر. این کار، فقط برنامه‌نویسی نیست بلکه شیوهٔ متفاوتی از تفکر دربارهٔ نحوهٔ عملکرد نرم‌افزار را نیز در بر می‌گیرد (علاوه بر این، آشنایی با توسعهٔ اپ‌های موبایل که موارد مشابهی را در بر می‌گیرد نیز می‌تواند در این زمینه مفید باشد).

این نکتهٔ مهم را نیز فراموش نکنید در حالی که شرکت‌های بزرگی مثل گوگل و فیسبوک در این زمینه فعالیت می‌کنند، بیشتر کار توسعه را در سال‌های آینده شرکت‌های کوچک از جمله استارتاپ‌های تولید بازی‌ها انجام خواهند داد. درست مانند گوشی‌های هوشمند که موقعیت را برای فعالیت هزاران توسعه‌دهنده فراهم کرده‌اند، واقعیت مجازی نیز می‌تواند شرکت‌های کوچک زیادی را به ساخت اپلیکیشن برای هدست‌های شرکت‌های معتبر ترغیب کند.

به نظر شما آیا هم‌اکنون زمان مناسبی برای علاقمندان ایرانی است که به عرصهٔ تولید محصول برای Virtual Reality وارد شوند یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.