مهارت های مورد نیاز برای ورود به دنیای واقعیت مجازی

مهارت های مورد نیاز برای ورود به دنیای واقعیت مجازی

به نقل از فایننشال تایمز، اپل در حال تدارک یک تیم سری بزرگ برای ورود به عرصه ی واقعیت مجازی است. در صورتی که این خبر تایید شود، این بدان معنا است که شرکت اپل می خواهد وارد عرصه ی رقابت با گوگل، اچ تی سی، فیس بوک، سونی و سامسونگ در زمینه ی Virtual Reality یا واقعیت مجازی شود. همه ی این شرکت ها در چند سال اخیر برنامه هایی برای انتشار هدست واقعیت مجازی داشته اند، حال بایستی ببینیم که اپل چه در سر دارد! برای اطلاع از جزییات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

سال گذشته، شرکت مشاوره و سرمایه گذاری Digi-Capital تخمین زده است که ارزش بازار واقعیت مجازی تا سال 2020 به 150 میلیارد دلار می رسد. خب مسلما هیچ شرکت فعالی در حوزه ی فناوری نمی تواند از چنین سود عظیمی چشم پوشی کند.

اپل سابقه ی طولانی در انتظار برای دیدن عملکرد رقیبان، قبل از ارائه ی محصول جدید خود دارد. در واقع، این شرکت یک دنبال کننده است نه یک پیشگام در نوآوری. گرچه در نهایت این رقبا هستند که از نرم افزارها و سخت افزار های این شرکت تقلید می کنند. باوجود این که آیفون، اولین گوشی هوشمند و آیپد، اولین تبلت بازار نیستند اما تجربه ی کاربری بی نظیر و طراحی های جذاب آن ها، این دو دیوایس را در بالاترین سطح ممکن در مقایسه با رقبا قرار داده است.

 می توان نتیجه گرفت که اپل عملکردی مشابه در زمینه ی هدست های واقعیت مجازی خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید که دیوایس هایی نظیر Oculus Rift چه عملکردی در بازار خواهند داشت و شرکت رقیب چطور می تواند نیازهای کاربران را دریافته و پوشش دهد. توسعه ی چنین قابلیتی زمان زیادی نیاز دارد. شاید به همین دلیل است که اپل اکنون -پس از گذشت چند سال- برای ورود به این عرصه اقدام کرده است.

ورود به دنیای واقعیت مجازی 
اگر به دنبال ساخت اپلیکیشن ها و بازی های واقعیت مجازی هستید، باید در بعضی از مهارت های کلیدی تسلط پیدا کنید. اولین و مهم ترین مهارت، برنامه نویسی گرافیک است که شامل مدل سازی سه بعدی نیز می شود. شرکت های واقعیت مجازی داری کیت های توسعه ی نرم افزاری -SDK- هستند که باید با آن ها آشنایی داشته باشید. به عنوان مثال، شرکت اوکولوس، SDK 0.8 را برای دانلود قرار داده است که از ویندوز 10 نیز پشتیبانی می کند. Google Cardboard نیز یک SDK دارد که برای کار با آن باید با OpenGL آشنایی داشته باشید.

علاوه بر تسلط بر زبان های برنامه نویسی و کیت های توسعه ی نرم افزار خاص، توسعه دهندگان واقعیت مجازی، به مهارت های بیشتری نسبت به توسعه دهندگان نرم افزار های دنیای واقعی نیاز دارند. وظایف یک توسعه دهنده ی واقعیت مجازی شامل مواردی است همچون: ضبط حرکت، درجه بندی سه بعدی، رندرینگ پهلو به پهلو و حصول اطمینان از هماهنگی صدا و تصویر. این کار، فقط برنامه نویسی نیست بلکه شیوه ی متفاوتی از تفکر درباره ی نحوه ی عملکرد نرم افزار را نیز در بر می گیرد. علاوه بر این، آشنایی با توسعه ی اپ های موبایل که موارد مشابهی را در بر می گیرد نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

این نکته ی مهم را نیز فراموش نکنید که در حالی که شرکت های بزرگی مثل گوگل و فیس بوک در این زمینه فعالیت می کنند، بیشتر کار توسعه را در سال های آینده شرکت های کوچک از جمله استارتاپ های تولید بازی ها انجام خواهند داد. درست مانند گوشی های هوشمند که موقعیت را برای فعالیت هزاران توسعه دهنده فراهم کرده اند، واقعیت مجازی نیز می تواند شرکت های کوچک زیادی را به ساخت اپلیکیشن برای هدست های شرکت های معتبر ترغیب کند.

به نظر شما آیا هم اکنون زمان مناسبی برای علاقمندان ایرانی هست که به عرصه ی تولید محصول برای Virtual Reality وارد شوند یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع