نیترو زئوس: نام طرح سری جنگ سایبری آمریکا با هدف نابودی کامل زیر ساخت های ایران

الکس گیبنی به خاطر تحقیقات مستندی که انجام می دهد بسیار معروف شده و مورد تحسین منتقدان زیادی قرار گرفته است. در طی گزارش برای فیلم اخیرش که بر روی جنگ سایبری تمرکز دارد به نام Zero Days که در فارسی به «روزهای صفر» ترجمه شده است، طرح محرمانه ی دولت ایالات متحده با نام Nitro Zeus (نیترو زئوس) آشکار شد. آن ها در این طرح محرمانه قصد داشتند که در صورت عدم توافق هسته ای ایران با P5+1، به زیرساخت ها و تشکیلات ایران حمله ی سایبری کنند. برای اطلاعات بیشتر با نیترو زئوس، با سکان آکادمی همراه باشید.

بر اساس گزارش اخیر نیویورک تایمز، ایالات متحده قصد داشت که تمام زیر ساخت های ایران را از طریق یک حمله ی سایبری شدید نابود کند. آمریکا برنامه ریزی کرده بود که اگر ایران در مذاکرات هسته ای توافق نکرد به سیستم حمل و نقل، تاسیسات صنعتی، سیستم های دفاع هوایی، ارتباطات، شبکه ی برق کشور و سیستم فرمان و کنترل ایران حمله کند.

این عملیات برنامه ریزی شده ی محرمانه که با نام رمزی نیترو زئوس شناخته شده بود، با تمام عملیات هایی که تاکنون در واکنش به کشور های دیگر انجام شده بود، فرق می کرد. این حمله قرار بود که به صورت یک عملیات مخفی باشد؛ این بدان معنی است که اوباما می توانست بدون این که در ظاهر مسئول باشد، به راحتی دستور حمله را بدهد!

به هر حال، به لطف توافقی که در تابستان گذشته بین P5+1 و ایران و شش کشور دیگر انجام شد، این عملیات به مرحله ی اجرا نرسید. به نوشته ی نیویورک تایمز:

این عملیات هزاران پرسنل نظامی و اطلاعاتی را درگیر می کرد و همین طور باید میلیون ها دلار صرف برنامه ریزی برای ایمپلینت الکترونیکی در شبکه ی کامپیوتری ایران می شد.

می توان این طرح را به عنوان راه حلی نهایی در آخرین مرحله در نظر گرفت. اگرچه در مقایسه با شرایط اضطراری دیگر مثل کره شمالی، این عملیات نیاز به توجه جدی تری دارد.

داستان فیلم Zero Days اثر الکس گیبنی در مورد طرح سری نیترو زئوس می باشد که در این فیلم سرعت افزایش اختلافات ایران و آمریکا شرح داده می شود و روی تسلیحات و عملیات ها های سایبری تمرکز دارد. لازم به ذکر است که وجود طرح سری نیترو زئوس در زمان ساخت این فیلم علنی شد. این فیلم می تواند افتخار دیگری در لیست موفقیت های الکس گیبنی باشد.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید که آمریکایی ها می توانستند چنین نقشه ای را عملی کنند؟ لطفاً نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Nitro Zeus: USA’s Secret Cyber War Plan To Destroy Iran’s Complete Infrastructure

0 • محمدامین در تاریخ: 1394/12/02

  اینم یک نوع تهدید الکی هست ... قطعا آمریکا بصورت مستقیم جرئت انجام هیچ عملیاتی رو علیه ایران نداره ... میشه اسم این رو قلدری سایبری نامید ... تا اونجایی که من شنیدم ایران هم با همکاری روس و چین هکر های خفنی داره و اینقدر ها هم نفوذ به ایران آسان نیست ... به هر حال اگر واقعا اینقدر مخفی بود اجازه نشر این خبر بعد از توافق هم داده نمیشد و بیشتر یک مانور تبلیغاتی بنظر میرسه

 • محمد در تاریخ: 1394/12/03

  این مانور تبلیغاتیه

 • Mzeus در تاریخ: 1394/12/04

  ببینید من قبول ندارم که مانور تبلیغاتی باشه ، اما اگر حرف شما هم قبول بکنیم ، ما توی ایران نباید این اجازه رو به اونها بدیم که از این رفتار ها رو حتی به ذهنشون اجازه بدن که بهش فکر بکنن !!
  یعنی ما باید انقدر به بلوغ فکری و استفاده از تکنولوژی توی کشورمون برسیم که به جای اینکه واسه ما نقشه بکشن ، ازمون بترسن ..
  جداً باید این خبر رو به تک تک مسئولین نشون بدن و بگن باید واسه این یه فکری بکنید که دیگه کسی نتونه اینجوری واسمون نقشه بکشه .. اینجا داره غرور ملی مون و آبروی کشورمون تحت تاثیر قرار میگیره ..
  امیدوارم کسانی که این روز ها در دوران انتخابات دارن تبلیغ میکنن به فکر اینجور کارا هم باشن ..
  ای کاش یه IT man تو ایران نامزد انتخابات ریاست جمهوری میشد .. شاید برنده میشد و یکسری از مشکلاتمون حل میشد ..

 • ذوب در ولایت در تاریخ: 1395/06/12

  این یعنی اینکه همینکه رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی، فرمانده معظم کل قوا، نایب بر حق آقا امام زمان و نمایندۀ خدا بر روی زمین، حضرت مستطاب آقای حجت الاسلام و المسلمین، سیدالعلماء و المجتهدین، المتحلّی بمحاسن الشیم، العالم الفاضل، الکامل المحقق، المدقق جامع فنون الفضائل، قدوه العلماء والأفاضل، حمید الشمائل، لسان الواعظین، جمال و الرئیس الملة و الدین آیت الله العظمی و مولاناالعظم آقای حاج سید علی ابن الجواد الحسینی الخامنئی ادام الله تعالی ظله و معالیه وبرکته علی رئوس الانام و الناس وأعلی فی الدنیا والآخره درجته نفس می کشند و آب و برق و گاز مردم ایران وصل است و نان و آبی برای خردن دارند و در اثر انفجار نیروگاه بوشهر و نطنز جزغاله نمی شوند، به برکت و لطف شیطان بزرگ، آمریکای جنایتکار است! آیا این نعمت جای شکر ندارد!؟

 • eghbal در تاریخ: 1395/06/30

  داداش من آقای ذوب در ولایت اول اینکه اینقدر القاب آقا رو نوشتی که من فکر دارم دارم سوره ی بقره رو میخونم :))
  بعدشم الان من نفهمیدم که شما تعریف کردید یا اینکه تحقیر کردید ....
  بعدشم اصلا بگیم پروژه ی Nitro zeus واقعیه و میتونن اینکارو بکنن.واقعا فکر میکنی ریسکشو بکنن؟چون همونطور که آخر مستند گفت چیزی که اونها میتونن بسازن و انجامش بدن.قطعا ما هم میتونیم..

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)