معرفی ۱۰ وب‌سایت مرتبط با چالش‌های کدنویسی در سال 2018

معرفی ۱۰ وب‌سایت مرتبط با چالش‌های کدنویسی در سال 2018

شرکت در چالش‌های کدنویسی و تلاش برای حل آنها سبب ارتقاء مهارت‌های دولوپرها شده و می‌تواند ایشان را در حرفهٔ خود رشد دهد (به طور مثال، در مقاله‌ای تحت عنوان Euler: وب‌سایتی جهت آشنایی با چالش‌های ریاضیاتی/کدنویسی به معرفی سایتی پرداختیم که توانسته چالش‌های ریاضیاتی/الگوریتمیک را با یکدیگر در هم آمیزد تا بتواند به سخت‌ترین شکل ممکن ذهن دولوپرها را به چالش بکشاند). در این مقاله به معرفی ۱۰ وب‌سایتی خواهیم پرداخت که مجموعهٔ خوبی از چالش‌های کدنویسی برای کاربران تازه‌کار تا ماهر را فراهم آورده‌اند.

Coderbyte
Coderbyte (مناسب برای کدنویسان تازه‌کار تا متوسط) بیش از ۲۰۰ چالش کدنویسی را مطرح نموده که کاربران در یک ادیتور آنلاین و با استفاده از۱۰ زبان برنامه‌نویسی مختلف می‌توانند به حل آنها بپردازند. در این سایت، علاوه بر ۸۰۰۰۰۰ پاسخ نوشته‌ شده توسط سایر کاربران، برای بعضی از چالش‌ها پاسخ‌هایی رسمی نیز ارائه شده است.

علاوه بر چالش‌های کدنویسی، دوره‌های آموزش الگوریتم و دیتا استراکچر و توسعهٔ وب نیز در سایت Coderbyte در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد (برای آشنایی بیشتر با مفاهیم الگوریتم و دیتا استراکچر، می‌توانید به مقالهٔ الگوریتم و ساختمان داده چیست و آشنایی با آنها چگونه می‌تواند شما را به دولوپر بهتری تبدیل نماید؟ مراجعه نمایید).

Codewars
Codewars (مناسب برای کدنویسان تازه‌کار تا متوسط) مجموعهٔ‌ گسترده‌ای از چالش‌های مطرح و ویرایش ‌شده توسط اعضای خود را جمع‌آوری نموده و امکان حل آنها در یک ادیتور آنلاین در بیش از ۲۰ زبان برنامه‌نویسی مختلف را فراهم آورده است. در این سایت می‌توانید علاوه بر راه‌حل‌هایی که پیش از این توسط کاربران ارائه شده، به بحث و گفتگوهای ذیل هر چالش نیز دسترسی داشته باشید، با حل هر چالش امتیاز کسب کنید و رتبهٔ‌ خود را در این سایت بالاتر ببرید.

CodeFights
CodeFights (مناسب برای کدنویسان تازه‌کار تا متوسط) مانند دو مورد قبل، شامل چالش‌های کدنویسی است که یک در ادیتور آنلاین حل می‌شوند. در این سایت، تالارهای گفتگو نیز برای بحث و تبادل نظر در مورد چالش‌ها فراهم شده است. یکی از قابلیت‌های جالب این سایت گزینه‌ای به نام Company Bot است که در آن شما در چالش کدنویسی خود، به رقابت با رباتی می‌پردازید که توسط مهندسان شرکت‌هایی مانند Uber ،Dropbo و Quora برای این منظور برنامه‌نویسی شده‌اند.

CodinGame
CodinGame (مناسب برای کدنویسان تازه‌کار تا متوسط) با موارد قبلی اندکی متفاوت است. در این سایت شما تنها به حل چالش و دستیابی به راه‌حل درست آن نمی‌پردازید بلکه از دانش و مهارت کدنویسی خود برای شرکت در یک بازی آنلاین بهره می‌برید. بعد از موفقیت و به پایان رساندن بازی،‌ می‌توانید روند بازی خود از ابتدا تا انتها را به صورت یک قطعهٔ فیلم، تماشا کنید.

بازی‌های این سایت از گرافیک خوبی برخوردار بوده و رابط کاربری بازی/ادیتور آن روان و کاربرپسند است. به طور کلی، می‌توان این سایت را یک گزینهٔ عالی برای ارتقاء مهارت‌های کدنویسی تازه‌کارها دانست (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ CodinGame: نوعی بازی برای تقویت مهارت‌های برنامه‌نویسی مراجعه نمایید).

TopCoder
TopCoder (مناسب برای کدنویسان متوسط تا ماهر) یکی از سایت‌هایی است که امکان کدنویسی رقابتی آنلاین را برای کاربران فراهم می‌آورد. در این سایت شما می‌توانید در یک ادیتور آنلاین و در رقابت مستقیم با سایر کدنویسان وارد رقابت شده و مجموعه‌ای از چالش‌های الگوریتمیک ارائه شده در این سایت را حل کنید.

مسابقاتی در طول ماه در این سایت برگزار می‌شود که طی آن شما باید در یک زمان تعیین شده و در رقابت با دیگران، به حل چالش‌های مطرح شده بپردازید. علاوه بر مسابقات و چالش‌هایی که صرفاً جهت سرگرمی و هیجان برگزار می‌شوند، مسابقاتی نیز در این سایت برگزار می‌شود که اگر بتوانید بهترین راه‌حل را در آنها ارائه دهید، جایزهٔ مسابقه را از آن خود خواهید نمود.

HackerRank
HackerRank (مناسب برای کدنویسان متوسط تا ماهر) بر موضوع علوم کامپیوتر تمرکز نموده و از این‌ رو چالش‌هایی در زمینه‌های مختلف مانند الگوریتم، ریاضیات، SQL، برنامه‌نویسی فانکشنال، #هوش مصنوعی را ارائه نموده است.

همچنین در ابتدای هر چالش، توضیحاتی ارائه شده که شما را به پیدا نمودن راه‌حل نزدیک‌تر می‌کند. علاوه بر این، امکان بحث و گفتگو در مورد هر چالش فراهم بوده و همچنین نام کاربران برتر شرکت‌کننده در هر چالش نیز نمایش داده می‌شود.

LeetCode
LeetCode (مناسب برای کدنویسان متوسط تا ماهر) یکی از وب‌سایت‌هایی است که مجموعه‌ای از بهترین چالش‌های الگوریتمی را ارائه نموده است. در این سایت چالش‌هایی مطرح شده که حل آنها نیازمند آگاهی به دانش دیتا استراکچر است و به همین دلیل است که حل آنها کمی دشوارتر از حل چالش‌های سایر سایت‌ها بوده و نیاز به مهارت بالاتری دارد و اگر قصد دارید به عنوان مهندس نرم‌افزار برای مصاحبهٔ شغلی آماده شوید، حل این چالش‌ها برای شما بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر این، بخشی به نام Mock Interview در این سایت وجود دارد که مخصوص ارتقاء آمادگی دولوپرهای تازه‌کار برای شرکت در مصاحبهٔ شغلی است. همچنین مسابقات کدنویسی نیز در این سایت برگزار شده و موضوعات خاص در قالب مقاله‌هایی توضیح داده می‌شوند.

CodeChef
CodeChef (مناسب برای کدنویسان متوسط تا ماهر) یک وب‌سایت برنامه‌نویسی رقابتی هندی است که صدها چالش برنامه‌نویسی را در دسته‌بندی‌های مختلف از نظر سطح مهارت ارائه نموده است و کاربران در یک ادیتور آنلاین می‌توانند به حل این چالش‌ها بپردازند. مجموعهٔ بزرگی از برنامه‌نویسان در این سایت به شرکت در رقابت‌ها، تبادل نظر و آموزش می‌پردازند.

GeeksforGeeks
GeeksforGeeks (مناسب برای کدنویسان متوسط تا ماهر) در زمینهٔ دیتا استراکچر و الگوریتم، یکی از بهترین مجموعه‌ چالش‌ها را فراهم نموده است. در این سایت، مسائل بزرگ و گسترده به بخش‌های کوچک‌تر و ساده‌تر شکسته شده و هر بخش توضیح داده شده، راه‌حل آن تشریح شده و سپس به صورت کد ارائه می‌شود.

علاوه بر این، شما می‌توانید پیش از مراجعه به راه‌حل، در یک ادیتور آنلاین شخصاً به حل چالش‌ها بپردازید. اگر قصد دارید برای شرکت در یک مصاحبهٔ شغلی آماده شوید، می‌توانید از این سایت استفاده کنید تا شما را برای حل چالش‌های دشوار الگوریتمی آماده کند.

Codeforces
Codeforces (مناسب برای کدنویسان ماهر) یک وب‌سایت برنامه‌نویسی رقابتی روسی است. در این سایت شما می‌توانید با برترین برنامه‌نویسان به صورت آنلاین به رقابت بپردازید. حل چالش‌های مطرح شده در این وب‌سایت نیاز به دانش پیشرفتهٔ ریاضی و الگوریتم دارد و از همین روی، شرکت در این چالش‌ها برای برنامه‌نویسان تازه‌کار غالباً دشوار است.

در این مقاله به معرفی ۱۰ وب‌سایت خوب برای شرکت در چالش‌های کدنویسی پرداختیم. اگر به عنوان یک دولوپر تازه‌کار،‌ متوسط و یا حتی ماهر به منظور سنجش سطح مهارت خود و یا ارتقاء آن به دنبال چالش‌های کدنویسی می‌گردید، این سایت‌ها می‌توانند برای شما مفید باشند.

منبع


رائفه خلیلی