لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد!

۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد!

یکی از افتخارات همیشگی کمپانی اپل نیروی انسانی زبده و متخصص این شرکت است که از کارمندان واحد مهندسی نرم افزار گرفته تا نیروهای واحد بازاریابی آن، همه از بهترین های دنیای تکنولوژی هستند. همان طور که انتظار می رود کسب یک جایگاه شغلی در شرکت های بزرگ و ارزشمند جهانی هم چون اپل به هیچ وجه کار ساده ای نیست، چرا که برترین ها همواره به دنبال بهترین ها هستند. داوطلبان استخدام در چنین کمپانی های بزرگی در کنار تمام آمادگی های علمی و مهارتی که پیش از ارسال درخواست برای یک شغل باید به دست آورند، باید به خود را برای مصاحبه های گزینشی سختی آماده کنند تا بتوانند به بهترین صورت ممکن صلاحیت خود را برای احراز یک شغل نشان دهند. یکی از راه های آمادگی برای مصاحبه ها محک زدن خود با سؤالاتی است که قبلاً از سایر داوطلبان پرسیده شده است. اگر شما هم رویای استخدام در کمپانی بزرگ اپل را در سر می پرورانید با سکان آکادمی همراه باشید تا بدانید در مصاحبه های این شرکت چگونه سؤالاتی مطرح می شوند.

اگر روزی این اتفاق افتاد که برای مصاحبه ی شغلی به یکی از دفاتر کمپانی اپل دعوت شدید باید بدانید که ممکن است با سخت ترین سؤالاتی که تا به حال دیده اید رو به رو شوید و از این بابت شگفت زده نشوید! شرکت اپل به عنوان یک محیط کاری انگیزاننده و رقابتی قبل از استخدام داوطلبان، آن ها را با سخت ترین محک های ممکن آزمایش می کند. کمپانی اپل نیز با رویکردی مشابه در کنار مباحث فنی بخشی از سؤالات مصاحبه ی خود را به تست های انواع هوش اختصاص می دهد. برای مثال 30 مورد از سخت ترین سوالات که در مصاحبه های این شرکت پرسیده شده اند به شرح زیر است:

سؤال شماره ی 1
از یکی از داوطلبان مهندسی نرم افزار پرسیده شده است: "فرض کنید شما دو تخم مرغ دارید و از شما خواسته شده بلندترین ارتفاعی که می توانید تخم مرغ ها را از آن جا پایین بیاندازید، بدون آن که آن ها بشکنند را تعیین کنید، شما چه طور این کار را انجام می دهید؟ جواب بهینه برای این مسئله چیست؟"

سؤال شماره ی 2
از یکی از داوطلبان شغل مشاوره ی از راه دور خواسته شده است "به یک بچه ی 8 ساله توضیح دهد که یک مودم یا روتر چیست و طرز کار آن چگونه است؟"

سؤال شماره ی 3
از یکی از داوطلبان مهندسی نرم افزار خواسته شده است "در مورد یکی از چالش های هیجان انگیزی که تاکنون با آن روبه رو شده است توضیح دهد و بگوید چگونه آن مشکل را حل کرده است."

سؤال شماره ی 4 یکی از کاندیداهای مدیریت عرضه ی جهانی با این درخواست روبه رو شد که "ایده ای برای شکستن و پایین آوردن قیمت یک خودکار" ارائه دهد.

سؤال شماره ی 5
"فرض کنید صد سکه ی سالم روی میز قرار داشته باشه، به این صورت که روی یک طرف هر کدام شیر و طرف دیگر آن ها خط است. در 10 تا از سکه ها روی شیر و در 90 سکه ی دیگر روی خط بالا است. شما به هیچ نحو نمی توانید ببینید، بفهمید یا حس کنید که کدام روی سکه ها در سمت بالا قرار دارد. از شما می خواهیم سکه ها را به دو دسته تقسیم کنید به طوری که تعداد شیرهای دو دسته با هم برابر باشند." این سؤال در مصاحبه با یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم افزار پرسیده شده است.

سؤال شماره ی 6
"بهترین دوست شما کیست؟" سؤالی که یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص اتاق خانواده ی اپل (Apple Family Room) که باید در استفاده از محصولات این شرکت متبحر باشد پرسیده شده است.

سؤال شماره ی 7
از یکی از کاندیداهای تصدی مدیریت عرضه ی جهانی سؤال شده است: "چه تعداد نوزاد در هر روز در دنیا متولد می شوند؟"

سؤال شماره ی 8
"در مورد خودتان توضیح دهید، چه چیزی شما را به وجد می آورد؟" سؤالی که از داوطلب مهندسی نرم افزار پرسیده شده است.

سؤال شماره ی 9
برای یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص محصولات اپل این سناریو تشریح شده است که: "شما با یکی از مشتریان عصبانی ارتباط برقرار می کنید که برای کمک گرفتن حدود 20 دقیقه منتظر بوده است. این مشتری از شدت عصبانیت این طور عنوان می کند که می خواهد همین حالا محصولات اپل را کنار بگذارد و در عوض سری به فروشگاه مایکروسافت بزند و یک دستگاه خوب بخرد. شما چه طور این مسئله را مدیریت خواهید کرد؟"

سؤال شماره ی 10
"آیا شما فردی باهوش هستید؟" سؤالی که از کاندیدای مهندسی ساخت پرسیده شده است.

سؤال شماره ی 11
"به نظر شما شخصیتی بسیار پر انرژی و مثبت دارید، چه چیزی شما را ناراحت می کند و مانع ادامه ی تلاش شما خواهد شد؟" این سؤالی است که یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص اتاق خانواده ی اپل باید به آن پاسخ می گفت.

سؤال شماره ی 12
از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم افزار خواسته شده است به این سؤال پاسخ دهد: "فرض کنید سه جعبه داشته باشیم، در یکی از آن ها تنها سیب، در یکی فقط پرتقال، و در جعبه ی سوم مخلوطی از سیب و پرتقال وجود دارد. برچسب روی جعبه ها اشتباه خورده است، به طوری که میوه های داخل هیچ یک از جعبه ها با برچسب هایی که روی آن ها خورده اند مطابقت ندارد. از شما می خواهیم یکی از جعبه ها را انتخاب کنید و بدون نگاه کردن به داخل آن یکی از میوه ها را بیرون بیاورید. با نگاه کردن به این میوه چه طور می توانید فوراً محتوای سایر جعبه ها را به درستی تشخیص دهید؟"

سؤال شماره ی 13
از کاندیدای مهندس ارشد نرم افزار پرسیده شده است: "اگر ما شما را استخدام کنیم، روی چه پروژه ای کار خواهید کرد؟"

سؤال شماره ی 14
از کاندیدای مشاور از راه دور مراقبت از محصولات اپل پرسیده شده است: "اگر یکی از مشتریان با شما تماس بگیرد و در مورد کامپیوتر قدیمی خود که حقیقتاً از رده خارج است سؤال پرسد، واکنش شما چه خواهد بود؟"

سؤال شماره ی 15
از یکی از کاندیداهای سمت مدیریت مهندسی نرم افزار خواسته شده که درباره ی "یکی از کارهای ویژه ای که در عمر خود انجام داده است و شدیداً به آن افتخار می کند" توضیح دهد.

سؤال شماره ی16
یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم افزار با این پرسش مواجه شده است: "آیا شما خلاق هستید؟ در چه موردی می توانید تفکر خلاق داشته باشید؟"

سؤال شماره ی 17 از یکی از داوطلبان مدیریت واحد نرم افزار سؤال شده است: "چه شکست هایی در زندگی داشته اید و چه درسی از آن ها گرفته اید؟"

سؤال شماره ی 18
از داوطلب مشاوره ی از راه دور به دانشجویان خواسته شد تا "در قالب اجرای یک نقش، تنها با صدای خود به مشتری فرضی نشان دهد که چه اندازه مشتاق است تا به او کمک کند."

سؤال شماره ی 19 از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم افزار سؤال شده است: "ترجیح می دهید اپلیکیشن مورد علاقه ی خود را چگونه تست کنید؟"

سؤال شماره ی 20
"فرض کنید یک لیوان پر از آب را روی صفحه گردان گرامافون گذاشته اید و آرام آرام شروع به افزایش سرعت آن می کنید. در ابتدا چه اتفاقی می افتد؟ آیا لیوان سر می خورد و می افتد، یا آب درون آن بیرون می ریزد؟" سؤالی که کاندیدای مهندسی مکانیک باید به آن پاسخ می داد.

سؤال شماره ی 21
از یک کاندیدای مهندسی نرم افزار سؤال شده است: "آیا تا به حال پیش آمده است با تصمیم مدیر خود مخالفت کنید؟ اگر پاسخ مثبت است چگونه این مخالفت را عنوان کرده اید؟ لطفاً مثالی از یک مورد خاص بیاورید و توضیح دهید با چه تدبیری نظر خود را اعلام کردید؟ نتیجه ی نهایی بحث چه بود و فکر می کنید طرف مقابل شما امروز شما را چگونه توصیف می کند؟"

سؤال شماره ی 22
از یک کاندیدای متخصص خرده فروشی محصولات اپل خواسته شد "در مورد یکی از تجربیات شکست خود صحبت کند."

سؤال شماره ی 23 از یک داوطلب برای کار به عنوان متخصص محصولات اپل سؤال شده است: "وقتی شما به عنوان یک مشتری برای اولین بار وارد فروشگاه می شوید چه چیزی توجه شما را جلب می کند؟ در اولین ورود خود به فروشگاه چه احساسی نسبت به فضای آن دارید؟"

سؤال شماره ی 24
"چرا نام کمپانی اپل از کمپانی رسمی کامپیوترهای اپل - Apple Computers Incorporated - به کمپانی رسمی اپل - Apple Inc. - تغییر یافت؟" (اشاره به حذف لغت Computer از نام شرکت)

سؤال شماره ی 25 از یک کاندیدای شغل مشاوره ی از راه دور خواسته شده است تا نظر خود را در این مورد بیان کند که "کدام یک مهم تر است؟ رفع مشکلات مشتری یا ایجاد یک تجربه ی کاربری دلپذیر برای او؟"

سؤال شماره ی 26
از یک کاندید تصدی شغل تحلیلگر پرسیده شده است: "اگر یک کیسه داشته باشید که درون آن سکه های سالم و ناسالم وجود داشته باشد -سکه ی سالم سکه ای است که اگر آن را پرتاب کنیم احتمال شیر آمدن با احتمال خط آمدن آن برابر باشد- و شما یکی از سکه ها را بیرون بکشید و سه مرتبه آن را پرتاب کنید و نتیجه ی هر پرتاب به ترتیب شیر، شیر، و خط باشد، احتمال این که شما سکه ی سالم یا ناسالمی را انتخاب کرده باشید چقدر است؟"

سؤال شماره ی 27
از یک کاندیدای مهندسی نرم افزار پرسیده شده است: "اگر یک اپ از نوع آیتونز داشته باشید که تعداد زیادی از عکس های قدیمی را بالا می آورد، شما برای خالی کردن حافظه از تصاویر کهنه که دیگر استفاده نمی شوند چه رویکردی را دنبال خواهید کرد؟"

سؤال شماره ی 28
از یکی از داوطلبان مدیریت پروژه های مهندسی سؤال شده است: "بهترین و بدترین روز برای شما در چهار سال گذشته کدام بوده است؟"

سؤال شماره ی 29 در مصاحبه با یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم افزار پرسیده شده است: "چرا می خواهید به تیم مهندسی شرکت اپل ملحق شوید و اگر اپل شما را استخدام کند چه امتیازی را در محل کار کنونی خود از دست خواهید داد؟"

سؤال شماره ی 30
از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم افزار خواسته شده است که توضیح دهد "چگونه یک توستر را امتحان می کند؟"

شما به چند مورد از این پرسش ها می توانید پاسخ دهید؟ فکر می کنید که بتوانید در مصاحبه های اپل موفق باشید؟ نظرات خود را به سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع