۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه‌های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد!

۳۰ سوال دشوار که در مصاحبه‌های شغلی Apple از متقاضیان پرسیده خواهد شد!

یکی از افتخارات همیشگی کمپانی اپل، نیروی انسانی زبده و متخصص‌اش است که از کارمندان واحد مهندسی نرم‌افزار گرفته تا نیروهای واحد بازاریابی آن، همه از میان بهترین‌ها گزینش شده‌اند. همان‌طور که انتظار می‌رود، کسب یک جایگاه شغلی در شرکت‌های بزرگ و طراز اول همچون اپل به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست چرا که برترین‌ها همواره به دنبال بهترین‌ها هستند. 

داوطلبان استخدام در چنین کمپانی‌های بزرگی در کنار تمام آمادگی‌های علمی و مهارتی که پیش از ارسال درخواست برای یک شغل باید به دست آورند، باید خود را برای مصاحبه‌های گزینشی سختی آماده کنند تا بتوانند به بهترین صورت ممکن صلاحیت خود را برای احراز یک شغل نشان دهند.

یکی از راه‌های آمادگی برای مصاحبه‌ها، محک زدن خود با سؤالاتی است که قبلاً از سایر داوطلبان پرسیده شده است. اگر شما هم رؤیای استخدام در کمپانی بزرگ اپل را در سر می‌پرورانید، با سکان آکادمی همراه باشید تا بدانید در مصاحبه‌های این شرکت چگونه سؤالاتی مطرح می‌شوند.

اگر روزی این اتفاق افتاد که برای مصاحبهٔ شغلی به یکی از دفاتر کمپانی اپل دعوت شدید، باید بدانید که ممکن است با سخت‌ترین سؤالاتی که تا به حال دیده‌اید روبه‌رو شوید و از این بابت شگفت‌زده نشوید! شرکت اپل به عنوان یک محیط کاری حرفه‌ای و رقابتی، قبل از استخدام داوطلبان آنها را با سخت‌ترین محک‌های ممکن آزمایش می‌کند. برای مثال، 30 مورد از سخت‌ترین سؤالاتی که در مصاحبه‌های این شرکت تاکنون پرسیده شده‌اند به شرح زیر هستند:

سؤال شمارهٔ 1
از یکی از داوطلبان مهندسی نرم‌افزار پرسیده شده است که فرض کنید شما دو تخم مرغ دارید و از شما خواسته شده بلندترین ارتفاعی که می‌توانید تخم‌ مرغ‌ها را از آنجا پایین بیاندازید بدون آنکه آنها بشکنند را تعیین کنید. شما چه‌طور این کار را انجام می‌دهید؟

سؤال شمارهٔ 2
از یکی از داوطلبان شغل مشاورهٔ از راه دور خواسته شده است به یک بچهٔ 8 ساله توضیح دهد که یک مودم یا روتر چیست و طرز کار آن چگونه است؟

سؤال شمارهٔ 3
از یکی از داوطلبان مهندسی نرم‌افزار خواسته شده است که در مورد یکی از چالش‌های هیجان‌انگیزی که تاکنون با آن روبه‌رو شده است توضیح دهد و بگوید چگونه آن مشکل را حل کرده است.

سؤال شمارهٔ 4
یکی از کاندیداهای مدیریت عرضهٔ محصول با این درخواست روبه‌رو شد که ایده‌ای برای شکستن و پایین آوردن قیمت یک خودکار ارائه دهد.

سؤال شمارهٔ 5
فرض کنید ۱۰۰ سکهٔ سالم روی میز قرار داشته باشد به این صورت که روی یک طرف هر کدام شیر و طرف دیگر آنها خط است. 10 تا از سکه‌ها روی شیر و در 90 سکهٔ دیگر روی خط بالا است. شما به هیچ نحو نمی‌توانید ببینید، بفهمید یا حس کنید که کدام روی سکه‌ها در سمت بالا قرار دارد. از شما می‌خواهیم سکه‌ها را به دو دسته تقسیم کنید به طوری که تعداد شیرهای دو دسته با هم برابر باشند! این سؤال در مصاحبه با یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم‌افزار پرسیده شده است.

سؤال شمارهٔ 6
بهترین دوست شما کیست؟ سؤالی است که از یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص اتاق خانوادهٔ اپل (Apple Family Room) که باید در استفاده از محصولات این شرکت متبحر باشد پرسیده شده است.

سؤال شمارهٔ 7
از یکی از کاندیداهای تصدی مدیریت عرضهٔ محصول سؤال شده است که چه تعداد نوزاد در هر روز در دنیا متولد می‌شوند؟

سؤال شمارهٔ 8
در مورد خودتان توضیح دهید، چه چیزی شما را به وجد می‌آورد؟ سؤالی است که از یک داوطلب مهندسی نرم‌افزار پرسیده شده است.

سؤال شمارهٔ 9
برای یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص محصولات اپل این سناریو تشریح شده است که شما با یکی از مشتریان عصبانی ارتباط برقرار می‌کنید که برای کمک گرفتن حدود 20 دقیقه منتظر بوده است. این مشتری از شدت عصبانیت این طور عنوان می‌کند که می‌خواهد همین حالا محصولات اپل را کنار بگذارد و در عوض سری به فروشگاه مایکروسافت بزند و یک دستگاه خوب بخرد! شما چه‌طور این مسئله را مدیریت خواهید کرد؟

سؤال شمارهٔ 10
آیا شما فردی باهوش هستید؟، سؤالی است که از کاندیدای مهندسی ساخت محصول پرسیده شده است.

سؤال شمارهٔ 11
به نظر شما آیا شخصیتی بسیار پرانرژی و مثبت دارید، چه چیزی شما را ناراحت می‌کند و مانع ادامهٔ تلاش شما خواهد شد؟ سؤالاتی است که یکی از داوطلبان کار به عنوان متخصص اتاق خانوادهٔ اپل باید به آن پاسخ می‌گفت.

سؤال شمارهٔ 12
از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم‌افزار خواسته شده است به این سؤال پاسخ دهد که فرض کنید سه جعبه داشته باشیم؛ در یکی از آنها تنها سیب، در یکی فقط پرتقال و در جعبهٔ سوم مخلوطی از سیب و پرتقال وجود دارد. برچسب روی جعبه‌ها اشتباه خورده است به طوری که میوه‌های داخل هیچ یک از جعبه‌ها با برچسب‌هایی که روی آنها خورده‌اند مطابقت ندارد. از شما می‌خواهیم یکی از جعبه‌ها را انتخاب کنید و بدون نگاه کردن به داخل آن، یکی از میوه‌ها را بیرون بیاورید. با نگاه کردن به این میوه چه‌طور می‌توانید فوراً محتوای سایر جعبه‌ها را به درستی تشخیص دهید؟

سؤال شمارهٔ 13
از کاندیدای مهندس ارشد نرم‌افزار پرسیده شده است که اگر ما شما را استخدام کنیم، فکر می‌کنید برای کار روی چه پروژه‌ای استخدام خواهید شد؟

سؤال شمارهٔ 14
از کاندیدای مشاور از راه دور مراقبت از محصولات اپل پرسیده شده است که اگر یکی از مشتریان با شما تماس بگیرد و در مورد کامپیوتر قدیمی خود که حقیقتاً از رده خارج است سؤال بپرسد، واکنش شما چه خواهد بود؟

سؤال شمارهٔ 15
از یکی از کاندیداهای پوزیشن شغلی مدیریت مهندسی نرم‌افزار خواسته شده که دربارهٔ یکی از کارهای ویژه‌ای که در عمر خود انجام داده است و شدیداً به آن افتخار می‌کند توضیح دهد.

سؤال شمارهٔ 16
یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم‌افزار با این پرسش مواجه شده است که آیا شما خلاق هستید؟ در چه موردی می‌توانید تفکر خلاقانه داشته باشید؟

سؤال شمارهٔ 17
از یکی از داوطلبان مدیریت واحد نرم‌افزار سؤال شده است که چه شکست‌هایی در زندگی داشته‌اید و چه درسی یا درس‌هایی از آنها گرفته‌اید؟

سؤال شمارهٔ 18
از داوطلب مشاورهٔ از راه دور خواسته شد تا در قالب اجرای یک نقش، تنها با صدای خود به مشتری فرضی نشان دهد که چه اندازه مشتاق است تا به او کمک کند.

سؤال شمارهٔ 19
از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم‌افزار سؤال شده است که ترجیح می‌دهید اپلیکیشن مورد علاقهٔ خود را چگونه تست کنید؟

سؤال شمارهٔ 20
فرض کنید یک لیوان پر از آب را روی صفحهٔ گردان گرامافون گذاشته‌اید و آرام آرام شروع به افزایش سرعت آن می‌کنید. در ابتدا چه اتفاقی می‌افتد؛ آیا لیوان سر می‌خورد و می‌افتد یا آب درون آن بیرون می‌ریزد؟، سؤالی است که کاندیدای مهندسی مکانیک باید به آن پاسخ می‌داد.

سؤال شمارهٔ 21
از یک کاندیدای مهندسی نرم‌افزار سؤال شده است که آیا تا به حال پیش آمده است با تصمیم مدیر خود مخالفت کنید؟ اگر پاسخ مثبت است چگونه این مخالفت را عنوان کرده‌اید؟ لطفاً مثالی از یک مورد خاص بیاورید و توضیح دهید با چه تدبیری نظر خود را اعلام کردید، نتیجهٔ نهایی بحث چه بود و فکر می‌کنید طرف مقابل شما، اکنون شما را چگونه توصیف می‌کند؟

سؤال شمارهٔ 22
از یک کاندیدای متخصص خرده فروشی محصولات اپل خواسته شد تا در مورد یکی از تجربیات شکست خود صحبت کند.

سؤال شمارهٔ 23
از یک داوطلب برای کار به عنوان متخصص محصولات اپل سؤال شده است که وقتی شما به عنوان یک مشتری برای اولین بار وارد فروشگاه می‌شوید، چه چیزی توجه شما را جلب می‌کند و در اولین ورود خود به فروشگاه چه احساسی نسبت به فضای آن دارید؟

سؤال شمارهٔ 24
چرا نام کمپانی ما از Apple Computers Incorporated (کمپانی رسمی کامپیوترهای اپل) به Apple Inc تغییر یافت؟ (اشاره به حذف لغت Computer از نام شرکت دارد).

سؤال شمارهٔ 25
از یک کاندیدای شغل مشاورهٔ از راه دور خواسته شده است تا نظر خود را در این مورد بیان کند که کدام‌ یک مهم‌تر است: رفع مشکلات مشتری یا ایجاد یک تجربهٔ کاربری دلپذیر برای وی؟

سؤال شمارهٔ 26
از یک کاندیدای تصدی شغل تحلیلگر پرسیده شده است که اگر یک کیسه داشته باشید که درون آن سکه‌های سالم و ناسالم وجود داشته باشد (سکهٔ سالم سکه‌ای است که اگر آن را پرتاب کنیم احتمال شیر آمدن با احتمال خط آمدن آن برابر باشد) و شما یکی از سکه‌ها را بیرون بکشید و سه مرتبه آن را پرتاب کنید و نتیجهٔ هر پرتاب به ترتیب شیر، شیر، و خط باشد، احتمال این که شما سکهٔ سالم یا ناسالمی را انتخاب کرده باشید چقدر است؟

سؤال شمارهٔ 27
از یک کاندیدای مهندسی نرم‌افزار پرسیده شده است که اگر یک اپ از نوع آیتونز داشته باشید که تعداد زیادی از عکس‌های قدیمی را بالا می‌آورد، شما برای خالی کردن حافظه از تصاویر کهنه که دیگر استفاده نمی‌شوند چه رویکردی را دنبال خواهید کرد؟

سؤال شمارهٔ 28
از یکی از داوطلبان مدیریت پروژه‌های مهندسی سؤال شده است که بهترین و بدترین روز برای شما در چهار سال گذشته چه روزهایی بوده است؟

سؤال شمارهٔ 29
در مصاحبه با یکی از داوطلبان شغل مهندسی نرم‌افزار پرسیده شده است که چرا می‌خواهید به تیم مهندسی شرکت اپل ملحق شوید و اگر اپل شما را استخدام کند چه امتیازی را در محل کار کنونی خود از دست خواهید داد؟

سؤال شمارهٔ 30
از یکی از کاندیداهای شغل مهندسی تضمین کیفیت نرم‌افزار خواسته شده است که توضیح دهد چگونه یک توستر را امتحان می‌کند؟

شما به چند مورد از این پرسش‌ها می‌توانید پاسخ دهید و آیا فکر می‌کنید که بتوانید در مصاحبه‌های اپل موفق شوید؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع