سؤالات دشواری که در مصاحبه‌های شغلی Facebook ممکن است از شما بپرسند!

سؤالات دشواری که در مصاحبه‌های شغلی Facebook ممکن است از شما بپرسند!

مارک زاکربرگ در دنیای فناوری نامی شناخته شده است؛ جوانی که چندین سال پیش با هدف ارتباط دانشجویان با یکدیگر، شبکهٔ اجتماعی فیسبوک را به راه انداخت و این در حالی است که امروزه فیسبوک نه تنها دانشجویان، بلکه میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. علاوه بر این، فیسبوک یکی از محبوب‌ترین محیط‌های کاری در سیلیکون‌ولی محسوب می‌شود و بسیاری از افراد جویای کار آرزو دارند که بتوانند در کنار برنامه‌نویسان، تحلیلگران و کارشناسان بزرگ دنیا، در این شبکهٔ اجتماعی معروف کار کنند. 

کاربران سایت کاریابی Glassdoor در رده‌بندی برترین محیط‌های کاری، معمولاً فیسبوک را به عنوان یکی از بهترین کمپانی‌ها برای کار کردن انتخاب می‌کنند. اما استخدام شدن در فیسبوک و جواب مثبت گرفتن از دپارتمان منابع انسانی کمپانی فیسبوک به این آسانی‌ها نیست!

شما می‌بایست به برخی سؤالات دشوار و چالش‌برانگیز پاسخ دهید و هنگامی که می‌گوییم «چالش‌برانگیز»، یعنی این سؤالات حقیقتاً به حضور ذهن و هوشمندی بسیار بالایی نیاز دارند تا ثابت کنید که برای کار در بزرگترین شبکهٔ اجتماعی جهان آماده هستید. برای نمونه، در این پست یکسری سؤالات را جمع‌آوری کرده‌ایم که عبارتند از:

سؤال کاندیدای مدیریت اطلاعات
ساختمانی با 100 طبقه وجود دارد. به شما 2 تخم مرغ کاملاً یکسان داده می‌شود. چگونه می‌توانید با کمک این 2 تخم مرغ، «طبقهٔ ایمن» را پیدا کنید که از آن طبقه به بعد (شامل خود آن طبقه)، تخم مرغ‌ها پس از پرتاب به طور حتم خواهند شکست؟ 

سؤال کاندیدای طراحی محصولات
اگر شما می‌خواستید که دستگاه‌های خودپرداز (ATM) را از نو طراحی کنید، چگونه آنها را طراحی می‌کردید؟

سؤال کاندیدای مدیریت اطلاعات
تعداد پُست‌های تبریک تولد در فیسبوک، به صورت روزانه چه‌قدر است؟ 

سؤال کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری
آیا به نظر شما، فیسبوک می‌بایست در دسترس کشور چین نیز قرار بگیرد یا خیر؟ 

سؤال کاندیدای فرایندهای فروش آنلاین
برای پاک کردن تمامی شیشه‌های شهر سیاتل، چقدر دستمزد درخواست خواهید کرد؟ (لازم به ذکر است که شهر سیاتل یکی از بزرگترین شهرهای ایالات متحده بوده و دارای آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های بسیار بزرگی است).

سؤال کاندیدای مدیریت فنی پروژه‌ها
توضیح دهید که سایت فیسبوک چگونه کار می‌کند؟ 

سؤال کاندیدای مدیریت حساب‌ها
چه مقدار پول برای هزینه‌های اینترنت صرف می‌شود؟

سؤال کاندیدای طراحی محصولات
شما چگونه یک ریموت تلویزیون ساده‌تر طراحی می‌کنید؟

سؤال کاندیدای آموزش
شما چگونه با انتقال اطلاعات به طور کمتر از حد ایده‌آل برخورد می‌کنید؟ 

سؤال کاندیدای مهندسی نرم‌افزار
شما ۲ لامپ ساده در اختیار دارید و در یک ساختمان 100 طبقه قرار گرفته‌اید. حال می‌خواهید طبقه‌ای که در آن لامپ‌ها پس از پرتاب حتماً خواهند شکست را پیدا کنید. طبقهٔ مورد نظر را با کمترین میزان پرتاب‌ها بیابید. 

سؤال کاندیدای تولید محتوا
شما چگونه یک مصاحبهٔ کاری را در این اتاق برگزار می‌کنید؟ 

سؤال کاندیدای تحلیلگر ریسک و احتمال
چه تعداد جارو برقی در آمریکا وجود دارد؟ 

سؤال کاندیدای مهندسی تولیدات
شما به یک شبکهٔ بی‌سیم متصل شده‌اید اما دسترسی‌های اَدمین به آن ندارید. افراد دیگری نیز به این شبکه متصل بوده و از طریق استریم ویدیو، پهنای‌باند را اشغال می‌کنند. چه راهکارهایی -متجاوزانه و یا غیره- برای متوقف کردن آنها دارید؟

سؤال کاندیدای دانش اطلاعات
مک‌دونالد، به طور سالانه چند عدد Big Mac در آمریکا به فروش می‌رساند؟ (Big Mac نوعی از غذاهای رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد است که شامل دو عدد همبرگر و نان مخصوص سه‌لایه هستند). 

سؤال کاندیدای مدیریت محصول
شما چگونه فیسبوک را برای افراد نابینا طراحی می‌کنید؟

سؤال کاندیدای هوش عملیاتی مربوط به کاربران
اگر میزان آپلود عکس‌ها ناگهان به میزان 50٪ کاهش پیدا کند، سیاست پیشگرانهٔ خود را برایمان توضیح دهید.

سؤال کاندیدای تحلیلگر بازاریابی اینترنتی
یک گانگستر روسی شما را می‌رباید. او دو گلوله را به ترتیب و پشت سر هم درون یک تفنگ شش گلوله‌ای خالی قرار می‌دهد و آن را می‌چرخاند سپس بر روی سر شما قرار داده و شلیک می‌کند. صدای کلیک تفنگ را می‌شنوید اما هنوز زنده هستید. سپس او از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید گلوله‌ها را دوباره چرخانده و شلیک کند یا آنکه ماشه را مجدداً بکشد. به ازای انتخاب هر روش، احتمال اینکه گلوله شلیک شده و شما کشته شوید چقدر است؟

سؤال کاندیدای طراحی محصولات
آیا فیسبوک می‌بایست به اضافه کردن قابلیت‌های جدید ادامه دهد یا آنکه به اپلیکیشن‌های ساخت دیگران تکیه کند؟

سؤال کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری
اگر قرار بود شما یک حیوان آفریده شوید، چه حیوانی را انتخاب می‌کردید و چرا؟

سؤال کاندیدای متخصص راهکارهای رسانه‌ای
به نظر شما، ضعیف‌ترین بخش رزومهٔ شما کدام است؟

سؤال کاندیدای تحلیل محصولات
اگر به تمامی اطلاعاتی که فیسبوک جمع‌آوری می‌کند دسترسی داشته باشید، با آن چه کار می‌کنید؟

سؤال کاندیدای مهندسی نرم‌افزار
یک ارزیابی تخصصی از فیسبوک بنویسید. همچنین بگویید که به نظرتان، برترین پیشرفت تکنولوژی در 20 سال گذشته چه بوده است؟

سؤال کاندیدای کاهش ریسک تبلیغات
اگر شما اطلاعات کامل 100 کارت بانکی را در اختیار داشتید، چگونه در عرض 24 ساعت و تنها با استفاده از تراکنش‌های آنلاین، بیشترین میزان پول را به دست می‌آوردید؟ 

سؤال کاندیدای مهندسی نرم‌افزار
شما می‌خواهید که به خانه‌های یک خیابان دستبرد بزنید. هر خانه دارای مقداری پول نقد است. هدف شما آن است که به گونه‌ای از خانه‌ها سرقت کنید که بیشترین مقدار پول را به دست آورید. تنها محدودیت شما آن است که اگر به خانه‌ای دستبرد زدید، نمی‌توانید به خانه‌های مجاور آن نیز دستبرد بزنید. چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

سؤال کاندیدای مهندسی رابط کاربری
سخت‌ترین سؤال، یک تست 8 ساعته است که شامل استخراج کردن یک الگوریتم پیچیده و جدید و حجم زیادی از کدنویسی CSS/HTML/JS می‌باشد. در این میان هم موقعیت‌های زیادی برای بروز اشتباهات کوچک و سردرگم شدن وجود دارد که کاندیدا می‌بایست از پس آنها برآید!

سؤال کاندیدای مهندسی نرم‌افزار 
25 اسب مسابقه داریم و 5 زمین مسابقه. هیچ کرنومتری هم وجود ندارد. در کمترین تعداد دورها، 3 اسب برتر از لحاظ سرعت را مشخص کنید.

سؤال کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری
چه روش و پروسه‌ای را برای شناسایی پروفایل‌های جعلی به کار خواهید برد؟

سؤال کاندیدای مدیریت اطلاعات
شما قرار است که با استفاده از هواپیما به سیاتل سفر کنید. می‌خواهید بدانید که آیا می‌بایست چتر خود را نیز به همراه بیاورید یا خیر. با 3 نفر از دوستان خود که در سیاتل زندگی می‌کنند تماس می‌گیرید و به طور جداگانه از هر کدام می‌پرسید که آیا در آنجا هوا بارانی است یا خیر. هر یک از دوستان شما دارای 2/3 شانس است که حقیقت را به شما بگوید و 1/3 شانس دارد که شما را سر کار گذاشته و دروغ بگوید. هر 3 نفر به شما پاسخ مثبت می‌دهند که در سیاتل هوا بارانی است. احتمال آنکه واقعاً در سیاتل، هوا بارانی باشد چقدر است؟

نظر شما چیست؟ آیا این سؤالات واقعاً می‌توانند کسی که لیافت حضور در تیم فیسبوک را داشته باشد مشخص کنند یا خیر؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع