28 سؤال دشوار که در مصاحبه ی شغلی Facebook از شما خواهند پرسید!

28 سؤال دشوار که در مصاحبه ی شغلی Facebook از شما خواهند پرسید!

همه ی ما، مارک زوکربرگ را می شناسیم؛ پسر جوانی که در حدود 11 سال پیش، با هدف ارتباط دانشجویان، شبکه ی اجتماعی فیسبوک را به راه انداخت. امروز، فیسبوک نه تنها دانشجویان، بلکه میلیون ها انسان در سراسر جهان را به یکدیگر مرتبط می سازد. علاوه بر این، فیسبوک یکی از محبوب ترین محیط های کاری در دنیای فناوری محسوب می شود و بسیاری از انسان ها آرزو دارند که بتوانند در کنار برنامه نویسان بزرگ دنیا، در این شبکه ی اجتماعی جهانی کار کنند. بر اساس آخرین آمارها، کارمندانی که در فیسبوک مشغول هستند، به طور میانگین، 25 هزار دلار بیشتر از یک شهروند عادی آمریکایی حقوق می گیرند. همچنین، کاربران سایت کاریابی Glassdoor در رده بندی برترین محیط های کاری، فیسبوک را به عنوان بهترین کمپانی برای کار کردن انتخاب کردند. اما استخدام شدن در فیسبوک و جواب مثبت گرفتن از مارک زوکربرگ به این آسانی ها نیست! شما می بایست به برخی سؤال های دشوار و چالش برانگیز پاسخ دهید و هنگامی که می گوییم "چالش برانگیز"، یعنی این سؤال ها حقیقتاً به حضور ذهن و هوشمندی بسیار بالایی نیاز دارند تا ثابت کنید که برای کار در بزرگترین شبکه ی اجتماعی جهان آماده هستید. برای آشنایی با این سوالات، با سکان آکادمی همراه باشید.

هر یک از این سؤال ها، برای مسئولیت ها و سِمَت های مختلفی طراحی شده اند. بیایید نگاهی به آن ها بیاندازیم و ببینیم که آیا ما نیز می توانیم به آن ها پاسخ بدهیم؟

سؤال شماره 1:
ساختمانی با 100 طبقه وجود دارد. به شما 2 تخم مرغ کاملاً یکسان داده می شود. چگونه می توانید با کمک این 2 تخم مرغ، "طبقه ی ایمن" را پیدا کنید که از آن طبقه بعد (شامل خود آن طبقه)، تخم مرغ ها پس از پرتاب به طور حتم خواهند شکست؟
(کاندیدای دانش اطلاعات)

سؤال شماره 2:
اگر شما می خواستید که دستگاه های خودپرداز (ATM) را از نو طراحی کنید، چگونه آن را طراحی می کردید؟
(کاندیدای طراحی محصولات)

سؤال شماره 3:
تعداد پُست های تبریک تولد در فیسبوک، به صورت روزانه چه قدر است؟
(کاندیدای دانش اطلاعات)

سؤال شماره 4:
آیا به نظر شما، فیسبوک می بایست در دسترس کشور چین نیز قرار بگیرد؟
(کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری)

سؤال شماره 5:
برای پاک کردن تمامی شیشه های شهر سیاتل، چقدر دستمزد درخواست خواهید کرد؟ (لازم به ذکر است که شهر سیاتل یکی از بزرگترین شهرهای ایالات متحده بوده و دارای آسمان خراش ها و ساختمان های بسیار بزرگی است.)
(کاندیدای فرایندهای فروش آنلاین)

سؤال شماره 6:
توضیح دهید که سایت فیسبوک چگونه کار می کند؟ (این تمامی سؤال است، بدون هیچ پیش زمینه و یا توضیح دیگر)
(کاندیدای مدیریت فنی پروژه ها)

سؤال شماره 7:
چه مقدار پول برای هزینه های اینترنت صرف می شود؟
(کاندیدای مدیریت حساب ها)

سؤال شماره 8:
شما چگونه یک ریموت تلویزیون ساده تر طراحی می کردید؟
(کاندیدای طراحی محصولات)

سؤال شماره 9:
شما چگونه با انتقال اطلاعات به طور کمتر از حد ایده آل برخورد می کنید؟
(کاندیدای آموزش)

سؤال شماره 10:
شما دو لامپ ساده در اختیار دارید و در یک ساختمان 100 طبقه قرار گرفته اید. شما می خواهید طبقه ای که در آن، لامپ ها پس از پرتاب حتماً خواهند شکست را پیدا کنید. طبقه ی موردنظر را با کمترین میزان پرتاب ها بیابید.
(کاندیدای مهندسی نرم افزار)

سؤال شماره 11:
شما چگونه یک مصاحبه ی کاری را در این اتاق برگزار می کنید؟
(کاندیدای تولید محتوا)

سؤال شماره 12:
چه تعداد جارو برقی در آمریکا وجود دارد؟
(کاندیدای تحلیلگر ریسک و احتمال)

سؤال شماره 13:
شما به یک شبکه ی بی سیم متصل شده اید اما دسترسی های اَدمین به آن ندارید. افراد دیگری نیز به این شبکه متصل بوده و از طریق استریم ویدیو، پهنای باند را اشغال می کنند. چه راهکارهایی -متجاوزانه و یا غیره- برای متوقف کردن آن ها دارید؟
(کاندیدای مهندسی تولیدات)

سؤال شماره 14:
مک دونالد، به طور سالانه چند عدد Big Mac در آمریکا به فروش می رساند؟ (Big Macها نوعی از غذاهای رستوران های زنجیره ای مک دونالد هستند که شامل دو عدد همبرگر و نان مخصوص سه لایه هستند.)
(کاندیدای دانش اطلاعات)

سؤال شماره 15:
شما چگونه فیسبوک را برای افراد نابینا طراحی می کردید؟
(کاندیدای مدیریت محصول)

سؤال شماره 16:
اگر میزان آپلود عکس ها ناگهان به میزان 50 درصد کاهش پیدا کند، سیاست پیشگرانه ی خود را برایمان توضیح دهید.
(کاندیدای هوش عملیاتی مربوط به کاربران)

سؤال شماره 17:
یک گانگستر روسی شما را می رباید. او دو گلوله را به ترتیب و پشت سر هم در درون یک تفنگ شش گلوله ای خالی قرار می دهد، آن را می چرخاند، بر روی سر شما قرار داده و شلیک می کند. صدای کلیک تفنگ را می شنوید اما هنوز زنده هستید. سپس او از شما می پرسد که آیا می خواهید گلوله ها را دوباره چرخانده و شلیک کند یا آن که ماشه را مجدداً بکشد. به ازای انتخاب هر روش، احتمال این که گلوله شلیک شده و شما کشته شوید چقدر است؟
(کاندیدای تحلیلگر بازاریابی اینترنتی)

سؤال شماره 18:
آیا فیسبوک می بایست به اضافه کردن قابلیت های جدید ادامه دهد یا آن که به اپلیکیشن های ساخت دیگران تکیه کند؟
(کاندیدای طراحی محصولات)

سؤال شماره 19:
اگر شما یک حیوان بودید، چه حیوانی را انتخاب می کردید و چرا؟
(کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری)

سؤال شماره 20:
به نظر شما، ضعیف ترین بخش رزومه ی شما کدام است؟
(کاندیدای متخصص راهکارهای رسانه ای)

سؤال شماره 21:
اگر به تمامی اطلاعاتی که فیسبوک جمع آوری می کند دسترسی داشته باشید، با آن چه کار می کنید؟
(کاندیدای تحلیل محصولات)

سؤال شماره 22:
یک ارزیابی تخصصی از فیسبوک بنویس. همچنین بگویید که به نظرتان، برترین پیشرفت تکنولوژی در 20 سال گذشته چه بوده است؟
(کاندیدای مهندسی نرم افزار)

سؤال شماره 23:
اگر شما اطلاعات کامل 100 کارت بانکی را در اختیار داشتید، چگونه در عرض 24 ساعت و تنها با استفاده از تراکنش های آنلاین، بیشترین میزان پول را به دست می آوردید؟ (و در ادامه سؤالات زیادی درباره ی نحوه ی عبور از موانع تشخیص کلاهبرداری)
(کاندیدای کاهش ریسک تبلیغات)

سؤال شماره 24:
شما می خواهید که به خانه های یک خیابان دستبرد بزنید. هر خانه دارای مقداری پول نقد است. هدف شما آن است که به گونه ای از خانه ها سرقت کنید که بیشترین مقدار پول را به دست آورید. تنها محدودیت شما آن است که اگر به خانه ای دستبرد زدید، نمی توانید به خانه های مجاور آن نیز دستبرد بزنید. چگونه این کار را انجام می دهید؟
(کاندیدای مهندسی نرم افزار)

سؤال شماره 25:
سخت ترین سؤال، یک تست 8 ساعته است که شامل استخراج کردن یک الگوریتم پیچیده و جدید و حجم زیادی از کدنویسی CSS/HTML/JS می باشد. در این میان هم موقعیت های زیادی برای بروز اشتباهات کوچک و سردرگم شدن وجود دارد که کاندیدا می بایست از پس آن ها برآید!
(کاندیدای مهندسی رابط کاربری)

سؤال شماره 26:
25 اسب مسابقه داریم و 5 زمین مسابقه. هیچ کرنومتری هم وجود ندارد. در کمترین تعداد دورها، 3 اسب برتر از لحاظ سرعت را مشخص کنید.
(کاندیدای مهندسی نرم افزار در دوره ی تابستان)

سؤال شماره 27:
چه روش و پروسه ای را برای شناسایی پروفایل های جعلی به کار خواهید برد؟
(کاندیدای تحلیلگر فرایندهای کاربری)

سؤال شماره 28:
شما قرار است که با استفاده از هواپیما به سیاتل سفر کنید. می خواهید بدانید که آیا می بایست چتر خود را نیز به همراه بیاورید یا خیر. با 3 نفر از دوستان خود که در سیاتل زندگی می کنند، تماس می گیرید و به طور جداگانه از هر کدام می پرسید که آیا در آن جا باران می بارد یا خیر. هر یک از دوستان شما دارای 2/3 شانس است که حقیقت را به شما بگوید و 1/3 شانس دارد که شما را سر کار گذاشته و دروغ بگوید. هر 3 نفر به شما پاسخ مثبت می دهند که در سیاتل باران می بارد. احتمال آن که واقعاً در سیاتل، هوا بارانی باشد چقدر است؟
(کاندیدای دانش اطلاعات)

نظر شما چیست؟ آیا این سوالات واقعا می توانند کسی که لیافت حضور در تیم فیسبوک را داشته باشد مشخص کنند یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع