انتشار نسخۀ دارک وب ویکیپدیا توسط مهندس سابق فیسبوک

انتشار نسخۀ دارک وب ویکیپدیا توسط مهندس سابق فیسبوک

اگر از کاربران دارک وب هستید و گهگاهی نیز نگاهی به ویکیپدیا می‌اندازید، خبرهای جالبی برایتان داریم. همان‌طور که ممکن است بدانید، از طریق دارک وب هم می‌توان به ویکیپدیا دسترسی داشت اما ترافیکی که از سوی شما به سمت این وب‌سایت ارسال می‌شود، قابل رهگیری است چرا که این ترافیک به فضایی خارج از دارک وب ارسال می‌شود. Alec Muffet -یکی از مهندسین اسبق فیسبوک- نسخه‌ای از ویکیپدیا در دارک وب را طراحی کرده است که به حریم خصوصی کاربران کاملاً احترام می‌گذارد. این وب‌سایت در کشورهایی که اجازۀ دسترسی به ویکیپدیا را به دلایلی ندارند، به کمک کاربران آمده و اجازۀ دسترسی به ویکیپدیا را به ایشان می‌دهد.

راه‌کار اصلی این پروژه، یک ابزار اپن‌سورس به نام Enterprise Onion Toolkit (به اختصار EOTK) است که در سال 2014 و به دست خود آقای مافِت ابداع شده است. با استفاده از این ابزار، می‌توان نسخۀ دارک وب تمام وب‌سایت‌های موجود اعم از فیسبوک را ساخته و در محیط دارک وب قرار داد.

شاید گمان کنید که این نسخه از ویکیپدیا عالی و بی‌نقص است، اما به هیچ‌وجه این‌گونه نیست! از جمله اشکالات این وب‌سایت، عدم استفاده از سرتیفیکیت‌های معتبر و عدم امکان ویرایش متون برای همگان است. مورد اول باعث می‌شود که کاربران مجبور شوند برخی آدرس‌ها را به صورت دستی در Whitelist خود قرار دهند اما شاید مورد دوم کمی عجیب به نظر برسد زیرا امکان ویرایش متون یکی از ویژگی‌های اصلی خود وب‌سایت ویکیپدیا است. ولی الِک مافِت برای جلوگیری از نشر اکاذیب و اطلاعات غلط، این امکان را برای عموم در دارک وب غیرفعال کرده است.

الک مافِت این سرویس را با هزینۀ شخصی در دارک وب به مدت یک هفته به صورت آزمایشی قرار داد اما بعداً در توییتر اعلام کرد که آن‌ را به یک سرور جدید منتقل کرده تا مدت بیشتری در دسترس باشد. در حال حاضر او به پشتیبانی و فیدبک کاربران نیاز دارد تا بتواند این وب‌سایت را به صورت دائمی در دارک وب قرار دهد. او همچنین قصد دارد تا با بهینه‌سازی EOTK بتواند جلوی حملات بعضی کاربران به این سرویس را بگیرد. در همین راستا، وی در توییتر گفته:

با استفاده از تجربیاتم قصد دارم تا EOTK رو بهینه‌سازی کنم تا جوابی باشه برای تمام کسانی که به این سرویس حمله می‌کنن. در آینده و به محض اینکه اوضاع آرام بشه، این تجربیات رو در قالب مقاله‌ای منتشر می‌کنم.

لازم به ذکر است که برای مراجعه به نسخهٔ دارک وب ویکیپدیا، شما به مرورگر Tor نیاز خواهید داشت. همچنین برای آشنایی بیشتر با مفهوم دارک وب، می‌توانید به مقالهٔ Deep Web ،Darknet و Dark Web: تعاریف و تفاوت‌ها مراجعه نمایید.

منبع