سه جایگزین اپن‌سورس برای نرم‌افزار AutoCAD

سه جایگزین اپن‌سورس برای نرم‌افزار AutoCAD

این‌ موضوع که یک نرم‌افزار برای کاربر خاصی مناسب هست یا خیر، مستقیماً به نیازهای آن کاربر بستگی دارد. شاید بسیاری از نرم‌افزارهای اپن‌سورس نتوانند در همهٔ جنبه‌ها جای نرم‌افزارهای تخصصی را پُر کنند اما در اکثر مواقع قادر هستند به نیازهای اصلی و اولیهٔ‌ کاربران پاسخ دهند. در همین راستا، در این مقاله بنا داریم تا سه نرم‌افزار اپن‌سورس جایگزین AutoCAD را به شما معرفی نماییم.

BRL-CAD
این نرم‌افزار یکی از ابزارهای CAD است که با پلتفرم‌های مختلف (ویندوز، مک و لینوکس) سازگاری دارد که تاریخچهٔ‌ BRL-CAD به ۳۸ سال پیش یعنی به سال ۱۹۷۹ برمی‌گردد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار از همان ابتدا اپن‌سورس نبود و ۲۵ سال طول کشید تا به صورت اپن‌سورس منتشر شود.

در حال حاضر BRL-CAD به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای اپن‌سورس شناخته می‌شود که هنوز هم فعال است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار در ابتدا در مرکز تحقیقات ارتش توسط Mike Muuss توسعه پیدا کرد و ارتش آمریکا چندین دهه به منظور طراحی اسلحه‌ها و سیستم‌های دفاعی از آن بهره می‌برد اما بیشترین کار برد BRL-CAD در طراحی‌های روزمره، علمی و همچنین در طراحی‌های مربوط به صنایع بهداشتی است.

لازم به ذکر است که بخش‌هایی از سورس‌کد این نرم‌افزار تحت مجوز‌های مختلف از جمله BSD و LGPL منتشر شده و در SourceForge می‌توان به نسخهٔ کامل‌تری از آن دست پیدا کرد.

FreeCAD
این نرم‌افزار نیز یک برنامهٔ CAD اپن‌سورس است که برای طراحی اشیاء در هر اندازه و سایزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این برنامه می‌توان به منظور انجام پروژه‌های معماری نیز بهره برد. قسمت عمده‌ای از FreeCAD به زبان ++C نوشته شده و اگر به زبان پایتون مسلط باشید هم می‌توانید با استفاده از رابط کاربری پایتون این نرم‌افزار، به توسعه آن پرداخته و بخشی از کارهای مورد نظر خود در این نرم‌فزار را به صورت خودکار در آورید.

FreeCAD قادر به دریافت و خروجی دادن اشیاء سه‌بعدی در اغلب فرمت‌های رایج بوده و ساختار ماژولار آن امکان توسعهٔ قابلیت‌های اولیه به وسیله پلاگین‌های مختلف را فراهم می‌آورد. این برنامه با در اختیار قرار دادن گزینه‌های متعدد در  رابط کاربری خود، می‌تواند اصطلاحاً از یک Sketcher تا Renderer و حتی در شبیه‌سازی ربات‌ها کاربرد داشته باشد.

در حال حاضر، نسخهٔ بتای این نرم‌افزاز منتشر شده و مرتباً به روزرسانی می‌شود اما توسعه‌دهندگان آن تأکید نموده‌اند که ممکن است FreeCAD  هنوز برای مقاصد تولید محصول قابلیت‌های کافی نداشته و مناسب نباشد. سورس‌کد FreeCAD هم اکنون تحت مجوز LGPL در دسترس قرار گرفته و در گیت‌هاب توجه دولوپرهای بسیاری را به خود جلب نموده است.

LibreCAD
یکی دیگر از برنامه‌های اپن‌سورس CAD تحت عنوان LibreCAD در اختیار علاقمدان قرار گرفته است که به گونه‌ای طراحی شده که در ویندوز، مک و لینوکس عملکرد یکسانی داشته باشد (لازم به ذکر است که رابط کاربری این نرم‌افزار برای کاربران نرم‌افزار AutoCAD بسیار آشنا است). نرم‌افزار LibreCAD به صورت پیش‌فرض برای ورود و ذخیرهٔ داده‌ها از فرمت DXF اتوکد استفاده می‌کند اما امکان استفاده از سایر فرمت‌ها نیز در این نرم‌افزار وجود دارد.

LibreCAD دوبعدی است و از این رو بیشتر برای مدل‌سازی دوبعدی پلان و سطوح کاربرد دارد. این نرم افزار تحت مجوز GPL منتشر شده و سورس‌کد کامل آن در گیت‌هاب موجود و قابل دسترسی است.

علاوه بر این سه مورد، نرم‌افزارهای اپن‌سورس دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند جایگزین اتوکد شوند که از آن جمله می‌توان به OpenSCAD ،QCAD ،SolveSpace و OpenJSCAD اشاره نمود.

منبع


رائفه خلیلی