کدنویسی لایو و گروهی در Atom با استفاده از پکیج Teletype

کدنویسی لایو و گروهی در Atom با استفاده از پکیج Teletype

از Teletype در سال‌های آغازین عصر ارتباطات برای ایجاد یک ارتباط Real-time (در لحظه) بین دو ماشین تایپ استفاده می‌کردند بدین صورت که به محض نوشته شدن یک متن در یک دستگاه، دستگاه دوم در سمت دیگر می‌توانست آن را ببیند. ادیتور Atom هم با تکیه بر همان روش قدیمی قصد دارد این ارتباط لایو را میان اعضای یک تیم توسعهٔ نرم‌افزاری ایجاد کند تا به صورت مشترک و هم‌زمان بتوانند کار کدنویسی را انجام دهند.

از زمانی که Atom توسط تیم گیت‌هاب چند سال قبل منتشر شد، در کنار ادیتورهای کراس‌پلتفورمی مانند سابلایم، همواره به عنوان یکی از قدرتمندترین ادیتورهای اپن‌سورس مورد انتخاب دولوپرها بوده است و اگر تا به حال از آن استفاده نکرده‌اید، شاید بد نباشد با اضافه شدن پکیج جدید Teletype نگاهی به آن بیندازید.

Teletype این امکان را به شما می‌دهد تا با کمک همکار خود پروژۀ مشترکی را شروع کنید و هر کسی یک نشانگر ماوس اختصاصی در صفحه داشته باشد و کد مورد نظر خود را نوشته و یا بخشی را ویرایش کند و نفر مقابل هم همۀ این تغییرات را به صورت لایو (زنده) مشاهده کند (البته هر کسی از IDE کاستومایز شدۀ خودش استفاده می‌کند؛ یعنی پکیج‌ها، تِم‌ها و شورت‌کات‌ها و همۀ تنظیمات دلخواه‌تان را می‌توانید داشته باشید و به هیچ وجه احساس نمی‌کنید که از IDE شخص دیگری استفاده می‌کنید).

تیم توسعه‌دهندهٔ اتم همچنین گفته است دیتایی که بین افراد متخلف زمان کار رد و بدل می‌شود، Encrypt (رمزنگاری) شده است و نگرانی بابت اسنیف شدن آن وجود ندارد. البته باید توجه کرد که پلاگین Atom Teletype در نسخۀ بتا است و هنوز جای برخی فیچرهایی مثل چت کردن اعضای گروه دولوپ با یکدیگر در آن خالی است که البته گیت‌هاب قول داده است در آینده فیچرهایی که برای سهولت کارهای گروهی مناسب است را به Teletype بیفزاید.

با توجه به مقدمه‌ای که خدمت‌تان عرض شد و همچنین یکپارچگی Teletype با Git و خود وب‌سایت GitHub، به نظر می‌رسد که می‌توان از این پلاگین به عنوان یک گزینۀ مناسب در Development از آن استفاده کرد.

در پایان اگر گزینۀ مناسب دیگری را می‌شناسید که به همین شکل Real-time کار دولوپ را تسریع می‌بخشد، در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.

منبع


محمد طاهری