چرا باید از رایانش ابری یا Cloud Computing استفاده کنیم؟

چرا باید از رایانش ابری یا Cloud Computing استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر رایانش ابری یا Cloud Computing به عنوان یکی از تاثیر گذارترین دستاورد های فناوری اطلاعات جای خود را در میان کسب و کارهای کوچک، دولت ها و مصرف کننده های عادی باز کرده است. امروزه 37 درصد از کسب و کارهای کوچک کاملاً از رایانش ابری استفاده می کنند و طبق مطالعات شرکت Intuit، پیش بینی می شود که تا سال 2020 این مقدار به 80 درصد افزایش پیدا کند. سازمان ها و کسب و کارهای گوناگون در نهایت باید منابع و خدماتشان را به یک زیر ساخت ابری، منتقل کنند اما این کار ساده ای نیست و مسلما وب مسترها در این راه با پرسش های زیادی مواجه خواهند شد. برای آشنایی بیشتر با این مسئله و همچنین آشنایی با روشی که سکان آکادمی به رایانش ابری مهاجرت کرد، با سکان آکادمی همراه باشید.

بزرگ ترین جنبه ی مثبت استفاده از سرویس های ابری برای کسب و کار های کوچک، کم هزینه بودن آن است. کسب و کارها تمایل ندارند که برای نگهداری اطلاعات بر روی سرورها و یا Downtime متحمل هزینه های سنگینی بشوند. در حقیقت با استفاده از این سرویس، اطلاعات شما به سرور دیگری منتقل می شوند تا در دسترس باقی بمانند. به علاوه، هزینه های پشتیبانی هم به مرور زمان که سرور ها سریع تر می شوند و توانایی نگهداری اطلاعات بیشتری را به دست می آورند، کاهش پیدا می کند.

در مورد سرورهای قدیمی، شما هزینه ای را به طور ماهانه یا سالانه پرداخت می کنید. بنابراین شما باید پیش از شروع هر ماه، میزان فضایی که احتیاج دارید، پهنای باند و قدرت پردازنده ی مورد نظرتان را حدس بزنید که در این صورت علاوه بر این که مجبورید تا زمان و هزینه ی زیادی صرف کنید، ممکن است از امکاناتی که در اختیار شما گذاشته شده، به طور کامل استفاده نکنید.

اما در مورد سرویس ابری همه چیز متفاوت است. شما قادر خواهید بود تا برای فضای میزبانی، پهنای باند و میزان استفاده از پردازنده، حافظه ی رم و ... به طور جداگانه هزینه کنید. به این ترتیب اگر شما از دیتابیسی استفاده می کنید که چندان از پردازنده استفاده نمی کند اما در عوض به فضای بیشتری احتیاج دارد، می توانید فضای دیسک را افزایش دهید بدون این که مجبور باشید مبالغ هنگفتی را برای پردازنده نیز بپردازید. این روش به کسب و کارها این انعطاف پذیری را می دهد که هر بخشی از سرویس را که بیشتر به آن نیاز دارند، افزایش دهند.

مزیت دیگر رایانش ابری، امنیت بیشتر آن است. هر اطلاعاتی که در سرویس ابری ذخیره کنید و در کامپیوتر نگه ندارید، در صورت خراب شدن یا دزدیده شدن کامپیوتر همچنان در دسترس شما خواهند بود و هکرها به آنها دستیابی پیدا نخواهند کرد. البته این امر به این معنا نیست که رایانش ابری، امن ترین و بهترین گزینه برای نگه داری اطلاعات حساس است!

بانک ها و شبکه های اجتماعی متعددی با شکاف های امنیتی مواجه شده اند که موجب لو رفتن اطلاعات شخصی افراد شده است. روش هایی برای کاهش اینگونه حملات سایبری در سرویس ابری وجود دارد. مواردی مانند استفاده از گذرواژه های قوی، تشخیص هویت دو مرحله ای و برطرف کردن حفره های امنیتی سمت سرور و سمت وب اپلیکیشن می تواند اطلاعات حساس را در امنیت کامل نگه داری کنند.

سرویس ابری بسیار انعطاف پذیر است زیرا علاوه بر این که به راحتی به نیازهای شغلی شما پاسخ می دهد، در هر نقطه از دنیا که باشید می توانید به سرویس ها و فایل های خود دسترسی داشته باشید. قابلیت ذخیره کردن فایل ها در وب و دسترسی به آنها از هر جای دیگر به این معنی است که به راحتی با هر کسی و در هر زمانی می توانید همکاری کنید.

فرض کنید که کارمندی یک سند را آماده می کند و آن را برای مدیر خود به منظور بازبینی ارسال می کند. مدیر مربوطه نیز سند بازبینی شده را مجددا برای کارمند ارسال می کند. حال با استفاده از سرویس های ابری این کار به سادگی قابل انجام است. مدیر و کارمند به طور همزمان به فایل دسترسی دارند و می توانند با هم بر روی یک سند کار کنند.

گوگل به دنبال متقاعد کردن دولت ها به استفاده از این سرویس است. به گزارش گوگل، این شرکت خدمات ابری اش را بر روی همان زیر ساختی که میلیون ها نتیجه ی جست و جو و فضای نگه داری 425 میلیون کاربر جی میل را پشتیبانی می کند، بنا کرده است.

ایده ی دسترسی به فایل ها از دیوایس های گوناگون بسیار جذاب است. برای مدت های مدیدی، فایل ها در یک سرور و در یک کامپیوتر در دفتر کار قابل دسترسی بودند اما رایانش ابری این امکان را فراهم می کند که اجرای برنامه ها کاملاً انعطاف پذیر باشد و از همه مهم تر صاحبان مشاغل کوچک به سادگی و در هر ساعتی از روز بتوانند به فایل ها و اطلاعاتشان دسترسی داشته باشند.

مزیت دیگر رایانش ابری، امکان ادغام و همگام سازی با سایر سرویس های ابری است. این امکان به صاحبان کسب و کار های کوچک داده شده است تا از سرویس های ادغام شده ی ارائه دهندگان گوناگون برای استفاده از آمار و ارقام و ابزار های مدیریت کسب و کار خود بهره ببرند.

این سرویس برای صاحبان مشاغل کوچک، فرصتی ایجاد می کند که به جای نگرانی درباره ی زیر ساخت های مربوط به فناوری، بر مسائل مهم تری در زمینه ی کسب و کارشان تمرکز کنند و به جای بررسی آمار و ارقام مربوطه در یک کامپیوتر بتوانند به طور مستقیم، بر وظایف بخش های گوناگون، نظارت داشته باشند.

Daryl Plummer تحلیلگر شرکت مطالعاتی Gartner در این باره می گوید:

"استفاده از سرویس های ابری روز به روز بیشتر می شود و این روند همچنان ادامه خواهد داشت. ما نیز باید بیشتر از گذشته درباره ی چگونگی کنار آمدن با هزاران سرویس ابری که به وجود خواهند آمد، فکر کنیم."

شاید امروزه، صرف نظر کردن از رایانش ابری به معنی دور کردن کسب و کارتان از اینترنت باشد. در دنیایی که همه ی افراد هر روز آنلاین هستند، انجام این کار تقریباً غیر ممکن به نظر می رسد. کسب و کارها در آینده ای نه چندان دور، منابع و ابزار های خود را به سرویس های ابری منتقل خواهند کرد و کارفرمایانی که از این شیوه برای مدیریت کسب و کارشان بهره نبرند، قطعاً کارمندان خود را از دست خواهند داد.

در واقع، از آنجا که مخاطبین اصلی سایت سکان آکادمی برنامه نویسان، توسعه دهندگان، طراحان سایت و وب مسترها هستند، ارائه سرعت خوب، در دسترس بودن دائمی سایت و به طور کلی پایدار بودن سایت برای ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا با توجه به این که سرورهای داخل ایران از سرعت به مراتب بیشتری نسبت به سرورهای خارج از ایران برخوردارند از یک سو و همچنین با توجه به مزایای رایانش ابری در عصری که در آن به سر می بریم از سوی دیگر، بر آن شدیم تا از خدمات رایانش ابری شرکت پارس پک -اولین شرکت ارائه دهنده ی خدمات رایانش ابری در ایران- بهره مند گردیم.

منبع