IBM کدهای پروژه WebSphere Liberty را به صورت اپن‌سورس منتشر کرد

IBM کدهای پروژه WebSphere Liberty را به صورت اپن‌سورس منتشر کرد

Open Liberty از جملهٔ جدیدترین برنامه‌های شرکت IBM برای پشتیبانی از دولوپرهای جاوا به شمار می‌رود؛ دستاورد این پروژه، یک محیط بسیار سبک و کم حجم برای توسعهٔ برنامه‌های تحت وب و اپلیکیشن‌های مبتنی بر کلود است.

کدهای این پروژه در گیت‌هاب و تحت لیسانس  Eclipse Public License V1 منتشر شده و بدین ترتیب دولوپرها می‌توانند به راحتی به کامپوننت‌های پایه‌ای برای ساخت میکروسرویس‌ها و اپلیکیشن‌های جاوا دسترسی داشته باشند (در صورت تمایل به شروع یادگیری زبان برنامه‌نویسی Java، به دورهٔ آموزش زبان برنامه‌نویسی جاوا در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

همچنین امکان ارتقاء به نسخهٔ تجاری WebSphere Liberty نیز با مزایایی نظیر پشتیبانی فنی ویژه و امکانات پیشرفته‌تر در هر زمانی برای دولوپرها فراهم است. Ian Robinson از مهندسان برجستهٔ IBM و معمار اصلی پروژهٔ WebSphere در این مورد می‌گوید:

ما امیدوارم پروژهٔ Open Liberty بتونه به دولوپرها کمک کنه تا اپلیکیشن‌های مفیدی بسازن و بتونن ایده‌های خود رو در بهترین حالت ممکن به واقعیت تبدیل کنن. ما همچنین امیدواریم خانوادهٔ WebSphere به قدری گسترده بشه که تمامی دولوپرهای جاوا در سازمان‌های کوچک و بزرگ در سراسر دنیا بتونن از مزایای آن بهره‌مند بشن و نوآوری‌های خود رو شکوفا کنن.

گفتنی است پروژهٔ Open Liberty تنها یکی از فعالیت‌های شرکت IBM در راستای حمایت از خلاقیت و نوآوری است؛ این شرکت پیش‌تر در پروژه‌هایی نظیر Eclipse MicroProfile ،Itsio و Eclipse OpenJ9 نیز سعی کرده است تا با ارائهٔ سرویس‌های اپن‌سورس برای مدیریت شبکه‌های گوناگون میکروسرویس‌ها در پلتفرم‌های کلود و همچنین فراهم کردن زیرساخت لازم برای اپلیکیشن‌های میکروسرویس، این امکان را برای دولوپرهای جاوا فراهم کند که به صورت کاملاً مستقل و بدون نیاز به سایر سرویس‌ها و شرکت‌ها بتوانند به پیاده‌سازی محصولات خود بپردازند.

منبع


علی فلاحی