Notion: ابزاری برای مدیریت تسک‌های دولوپرها

Notion: ابزاری برای مدیریت تسک‌های دولوپرها

مستندسازی در شرکت‌های حرفه‌ای برنامه‌نویسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خواه یک برنامهٔ ساده داشته باشیم و خواه یک اپلیکیشن اینترپرایز بزرگ و پیچیده، مستندسازی علاوه بر حرفه‌ای جلوه دادن اپلیکیشن ما، منجر به این می‌گردد تا در آینده ریفکتور کردن سورس‌کد، ویرایش و توسعهٔ آن به مراتب ساده‌تر صورت پذیرد. در این مقاله قصد داریم ابزار آنلاینی تحت عنوان Notion که برای مدیریت تسک‌های دولوپرها -همچون مستندسازی، ارتباط اعضاء با یکدیگر و غیره- استفاده می‌شود را معرفی کنیم. 

Notion یک وب اپلیکیشن زیبا، کاربرپسند و بسیار سبک است که با استفاده از آن، تیم‌های برنامه‌نویسی می‌توانند هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی به مستندسازی پروژه‌های خود بپردازند. شاید مقایسهٔ این وب اپلیکیشن با چیزی همچون تِرِلو خیلی کار درستی نباشد اما به هر حال نُوشِن یکسری قابلیت‌ها در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد که تا حدود بسیار زیادی شبیه به ابزارهایی همچون تِرِلو است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- ثبت مستندات شخصی
- ساخت بورد برای پروژه‌ها
- مدیریت دانش
- انتشار مقاله
- ایجاد To-Do-List
- سیستم اشتراک‌گذاری فایل
- مدیریت جلسات
- و مستندسازی کدها

رابط کاربری نُوشِن بسیار کاربرپسند است و کاربر به سادگی و با درگ & دراپ می‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد. به طور مثال، اگر بخواهید صفحه‌ای را به فولدر دیگری اختصاص دهید، صرفاً با انتخاب آن و دراپ کردنش در محل مد نظر، کار شما اتمام می‌یابد.

شما می‌توانید کارهای خود را با سایر هم‌تیمی‌ها نیز به اشتراک بگذارید؛ حتی می‌توانید مشاهده کنید که سایر اعضاء در پروفایل شما مشغول به چه کاری هستند (دقیقاً گویی که شما و همکارانتان در یک اتاق کار نشسته باشید).

نُوشِن برای زمان‌هایی هم که شما آنلاین نیستید فکری کرده است. در‌ واقع، شما به سادگی می‌توانید پروفایل Slack خود را با این سیستم سینک کرده و همواره در جریان کارها قرار گیرید.

یکی دیگر از جذابیت‌های نُوشِن، امکان چت تصویری و همچنین اشتراک‌گذاری ویدیو است که کار از راه دور مابین چند نفر را به مراتب راحت‌تر می‌سازد. 

منبع