آشنایی با Notion: ابزاری برای مستندسازی حرفه‌ای

آشنایی با Notion: ابزاری برای مستندسازی حرفه‌ای

مستندسازی در شرکت های حرفه‌ای برنامه نویسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خواه یک برنامه ی ساده داشته باشیم و خواه یک نرم‌افزار سازمانی بزرگ و پیچیده، مستندسازی علاوه بر حرفه‌ای جلوه دادن نرم‌افزار ما، منجر به این می‌گردد تا در آینده ریفکتور کردن سورس کد، ویرایش و توسعه ی نرم‌افزار به مراتب ساده‌تر صورت پذیرد. در این مقاله قصد داریم ابزار آنلاینی تحت عنوان Notion که برای مستند سازی استفاده می‌شود را معرفی کنیم. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

Notion یک وب اپلیکیشن زیبا، کاربر پسند و بسیار سبک است که با استفاده از آن، تیم های برنامه نویسی می‌توانند هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی به مستندسازی پروژه های خود بپردازند.

شاید مقایسه ی این وب اپلیکیشن با چیزی همچون ترلو خیلی کار درستی نباشد اما به هر حال نوشن یکسری قابلیت‌ها در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد که تا حدود بسیار زیادی شبیه به ابزارهایی همچون ترلو است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ثبت مستندات شخصی
- ساخت بورد برای پروژه ها
- مدیریت دانش
- انتشار مقاله
- ایجاد To-do-list
- سیستم اشتراک گذاری فایل
- مدیریت جلسات
- و مستندسازی کدها.

رابط کاربری نوشن بسیار User-friendly است و کاربر به سادگی و با درگ اند دراپ می‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد. به طور مثال، اگر بخواهید صفحه‌ای را به فولدر دیگری اختصاص دهید، صرفاً با انتخاب آن و دراپ کردنش در محل مد نظر، کار شما اتمام می یابد.

شما می‌توانید کارهای خود را با سایر هم تیمی ها به اشتراک بگذارید. حتی می‌توانید مشاهده کنید که سایر اعضاء در پروفایل شما مشغول به چه کاری هستند (دقیقاً گویی که شما و همکارانتان در یک اتاق کار نشسته باشید!)

نوشن برای زمان هایی هم که شما آنلاین نیستید فکری کرده است. در‌ واقع شما به سادگی می‌توانید پروفایل Slack خود را با این سیستم سینک کرده و همواره در جریان کارها قرار گیرید.

یکی دیگر از جذابیت های نوشن، امکان چت تصویری و همچنین اشتراک گذاری ویدیو است که کار از راه دور مابین چند نفر را به مراتب راحت‌تر می سازد. نوشن در فاز بتا کاملاً رایگان است، پس به سادگی می‌توانید از Notion استفاده کنید.

منبع


فرنوش فهیم