آشنایی با اولین‌های دنیای برنامه‌نویسی!

آشنایی با اولین‌های دنیای برنامه‌نویسی!

آشنایی با پیشکسوتان و اولین های هر حوزه ای از دنیای آی تی گرفته تا پزشکی و ... نه تنها دید ما را از لحاظ تاریخی بازتر می سازد، بلکه آگاهی از تاریخچه ی حوزه ای که در آن فعالیت می کنیم جالب نیز هست. در این مقاله قصد داریم به برخی از اولین های دنیای برنامه نویسی من جمله اولین کامپایلر دنیا، اولین زبان برنامه نویسی سطح بالای دنیا و اولین زبان برنامه نویسی شیئ گرای دنیا آشنا شویم. با سکان آکادمی همراه باشید.

اولین زبان برنامه‌نویسی سطح بالای دنیا
برنامه نویسی تحت عنوان Konrad Zuse در سال ۱۹۴۳ شروع به کار کردن روی زبانی تحت عنوان Plankalkül کرد اما در نهایت در سال ۱۹۴۸ که مقاله‌ای در مورد این زبان برنامه نویسی سطح بالا منتشر کرد، رسانه‌ها زبان Plankalkül را به عنوان اولین زبان برنامه نویسی سطح بالای دنیا قلمداد کردند. لازم به ذکر است که این زبان خیلی با اقبال عمومی رو به رو نشد.

اولین کامپایلر دنیا (تصویر بالا)
در سال ۱۹۵۲ اولین Compiler دنیا پا به عرصه ی وجود گذاشت. در پاسخ به این سؤال که کامپایلر چیست؟ بایستی گفت که در ساده‌ترین شکل ممکن، کامپایلر به برنامه‌ای گفته می‌شود که کدهای نوشته شده با زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا (مثلاً زبان سی پلاس پلاس) را به زبان ماشین یا همان صفر و یک مبدل می‌سازد تا برای سیستم کامپیوتری قابل فهم گردند. در آن سال ها، برنامه‌ای تحت عنوان A-0 توسط Grace Hopper طراحی شد که این وظیفه را داشت تا کدهای نوشته شده را به زبان صفر و یک مبدل سازد که بعدها به A-2 تغییر نام داد -و کمی هم تکمیل تر شد- و به بازار عرضه شد. جالب است بدانید که این کامپایلر را می‌توان به عنوان اولین پروژه ی اپن سورس دنیا نیز قلمداد کرد.

فورتران، اولین زبان برنامه نویس سطح بالای پرکاربرد دنیا
در سال ۱۹۵۷، زبان برنامه نویسی FORTRAN به عنوان یک زبان برنامه نویسی سطح بالا که مورد توجه برنامه نویسان زیادی قرار گرفت به دنیا عرضه شد و این در حالی است که چند سال بعد -یعنی در سال ۱۹۶۳- چیزی در حدود ۴۰ کامپایلر مختلف برای این زبان برنامه نویسی در اختیار برنامه نویسان قرار گرفت. گفته می‌شود که زبان برنامه نویسی فوتران توسط فردی به نام John W Backus که از کدنویسی متنفر بوده طراحی شده است به این شکل که وی تصمیم گرفت تا زبانی ابداع کند که فرایند کدنویسی را به مراتب راحت کرده کرده و برنامه نویس برای توسعه ی برنامه ی خود، نیاز به نوشتن تعداد خطوط کد کمتری داشته باشد.

سیمولا، اولین زبان برنامه‌نویسی شیء گرا
Ole-Johan Dahl و Kristen Nygaard در سال ۱۹۶۷ زبان برنامه نویسی خود که قبلاً تحت عنوان SIMULA I طراحی کرده بودند را به روز رسانی کرده و چیزهایی تحت عنوان Class، Object و Subclass به آن افزودند که نتیجه ایجاد زبانی تحت عنوان SIMULA 67 شد که می‌توان آن را به عنوان اولین زبان برنامه نویسی OOP یا شیئ گرای دنیا قلمداد کرد.

اگر شما هم اطلاعاتی در مورد سایر اولین های دنیای برنامه نویسی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


فرنوش فهیم