Xamarin: از کجا شروع شد و به کجا رسید؟

Xamarin: از کجا شروع شد و به کجا رسید؟

Xamarin نامی است که اخیراً در دنیای رو به گسترش فناوری بسیار شنیده می‌شود به‌طوری‌که تقریباً غیرممکن است از گسترش برنامه‌های موبایل حرف بزنیم و از Xamarin حرفی به میان نیاید؛ با این‌حال، فقط 4 سال است که اپ‌های توسعه یافته با زامارین به مارکت‌ها راه یافته‌اند و هیچ جای تعجب نیست که بپرسیم چه‌طور یک استارتاپ پلتفرم گسترش اپ در طی فقط ۶ سال از زمان آغاز به کارش تاکنون موفق به ارائهٔ خدمات به بیش از 1.4 میلیون دولوپر شده است؟

خب آن‌قدرها هم که به‌نظر می‌رسد، اولین شرکتی که پایه و اساس زامارین را پیاده‌سازی کرد از صفر کار خود را شروع نکرده است؛ شرکت Novell که تولیدکنندهٔ نسخه‌های اپن‌سورس نرم‌افزارهای مایکروسافتی قابل استفاده برای مکینتاش و لینوکس بود، پروژه‌ای به‌نام Mono را استارت زد. پس از مدتی، شرکت Attachmate این شرکت را خریداری کرد و این‌ درحالی است که شرکت Attachmate چشمش فقط به‌دنبال حق ثبت اختراعات پروژه‌های Novell بود و عذر دولوپرهای پروژه‌ٔ Mono را خواست! 

خوش‌شانسی مدیران پروژهٔ Mono میگوئل دو ایکازا و نت فیریدمن این بود که شرکت خریدار همچنین هیچ علاقه‌ای به نگاه داشتن Mono به‌عنوان مایملک فکری هم نداشت بنابراین این ۲ نفر استارتاپی به‌نام Xamarin تأسیس کردند و لایسنسی دائمی هم برای پروژه‌های این استارتاپ درنظر گرفتند. این چنین بود که Xamarin که از پایگاه مشتریان مربوط شرکت Novell بهره‌مند بود، به‌راحتی به‌عرصهٔ رقابت فناوری پا گذاشت.

با این وجود، پس از ارائه و البته تغییر برند Xamarin 2.0 که به دولوپرهای سی‌شارپ اجازه می‌داد برای اولین بار در Visual Studio اپ‌های iOS تولید کنند، Xamarin موفق شد روی پای خودش بایستد. در فوریه 2013 زمانی که Xamarin 2.0 ارائه شد، این شرکت فقط 40 دولوپر در استخدام داشت و طبق آمار ارائه شده، 12000 مشتری رسمی و حدود 250000 کاربر داشت.

در زمانی‌که این استارتاپ همکاری خود با مایکروسافت را در نوامبر همان سال اعلام کرد، بیش از 100 نفر دیگر را نیز استخدام کرد و تعداد مشتریانش که بابت خدمات آن پول می‌پرداختند به 20000 نفر رسید و همچنین مجموعه‌ای از 440000 نفر کاربر در بیش از 70 کشور جهان را طبق آمار وب‌سایت رسمی زامارین دارا بود.

در تابستان سال بعد، Xamarin در بین سرمایه‌گذاران نیز جایگاهی کسب کرده بود به‌طوری‌که این استارتاپ موفق به کسب بیشترین میزان سرمایه در طول ۳ دورهٔ سرمایه‌گذاری شده بود و این درحالی است که این مقدار جذب سرمایه در این مدت از میزان جذب هر پلتفرم گسترش اپ موبایلی دیگر بیشتر بود! 

اکنون که این استارتاپ در غول نرم‌افزاری دنیا یعنی مایکروسافت ادغام شده است، بیش از 350 نفر در 14 کشور دنیا کارمند دارد و به حدود 1.4 میلیون دولوپر در 120 کشور خدمات می‌دهد؛ این دولوپرها به قابلیت‌های بین پلتفرمی Xamarin و همچنین منابع بسیار مایکروسافت دسترسی دارند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ اگر شما هم از Xamarin برای توسعهٔ اپ‌های هیبریدی استفاده می‌کنید، نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع