هوش مصنوعی خوب است یا بد؟ تقابل مارک زاکربرگ در برابر ایلون ماسک!

هوش مصنوعی خوب است یا بد؟ تقابل مارک زاکربرگ در برابر ایلون ماسک!

ذهن‌های بزرگ همیشه مثل هم فکر نمی‌کنند؛ ایلون ماسک مدیرعامل شرکت‌ خودروسازی Tesla و شرکت فضایی SpaceX که از بیان علنی دیدگاه‌هایش باکی ندارد چندی پیش از طریق توییتر نظری را به اشتراک گذاشت که در اصل فهم مارک زاکربرگ را دربارهٔ فناوری هوش مصنوعی زیر سؤال برد! 

فیسبوک و بعضی دیگر از غول‌های تکنولوژی درحال آماده‌سازی طرح‌هایی برای ساخت فناوری‌هایی هستند که به کامپیوترها کمک کنند تا همچون انسان‌ها فکر کنند و زاکربرگ حتی یک دستیار هوش مصنوعی ساخته تا او را در کنترل خانه‌اش در پالوالتو کمک کند. در طرف دیگر، شخصی مثل ایلون ماسک این‌طور فکر می‌کند که هوش مصنوعی نهایتاً به نابودی بشریت خواهد انجامید.

درست است که هر دو نفر نسبت به فناوری درکی بسیار قوی دارند، اما در توییت تازه منتشر شدهٔ ایلون ماسک، وی دانش مارک زاکربرگ دربارهٔ هوش مصنوعی را با ذکر کلمهٔ «محدود» زیر سؤال برده است (یک توهین محترمانه در دنیای ابر نوابغ فناوری):

من با مارک در این‌باره صحبت کرده‌ام اما فهمش از موضوع محدوده.

اما چرا ایلون ماسک همچین چیزی گفته است؟
برای درک این موضوع، بیایید به اوایل همین ماه میلادی برگردیم وقتی که آقای ماسک در یک نشست فرمانداران ایالتی آمریکا صحبت می‌کرد و هشدار داد که هوش مصنوعی «بزرگترین خطری است که ما به‌عنوان بشریت با آن روبه‌رو هستیم» و دولت را ترغیب کرد تا قوانینی را در این‌باره به تصویب برساند قبل از این‌که روبات‌ها در خیابان‌ها شروع به راه رفتن کنند و مردم را بکشند (جهت آشنایی بیشتر با این نشست، به مقالهٔ هشدار ایلون ماسک به تعدادی از فرمانداران آمریکایی در خصوص کنترل هوش مصنوعی مراجعه نمایید).

درست یک هفته بعد، زمانی که زاکربرگ تقریبا 85 دقیقه از حیات پشتی منزلش درحال پخش زندهٔ اینترنتی در فیسبوک بود، یک بیننده نظر ماسک را مطرح کرد و از وی دربارهٔ این هشدار پرسید که او هم در جواب، نگرانی‌ها دربارهٔ هوش مصنوعی را کم اهمیت دانست و گفت:

من فکر می‌کنم بعضی‌ها همش ساز مخالف می‌زنن و سعی دارن تا سناریوهای آخرالزمانی رو کوک کنن و من این‌رو اصلاً متوجه نمی‌شم. این خیلی منفی‌نگرانه هست و فکر می‌کنم یه‌جورایی واقعاً غیرمسئولانه.

وقتی هم که ایلون ماسک مشاهده کرد که نظرات زاکربرگ در توییتر درحال بازنشر هستند، مجدد به صدا درآمد و توییت کرد که «من با مارک در این‌باره حرف زدم و فهمش دربارهٔ این موضوع محدوده».

۲ نفر از از بزرگترین نوابغ فناوری در سیلیکون‌ولی به‌نوعی دربارهٔ آیندهٔ تمدن بشر با یکدیگر اختلاف نظر ساختاری دارند. حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما هوش مصنوعی به چه شکل در آینده زندگی‌مان را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد و آیا تهدیدی برای نوع بشر محسوب می‌شود؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این‌باره با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع