چگونه وبلاگ‌داری می‌تواند موجب پیشرفت دولوپرها گردد؟

چگونه وبلاگ‌داری می‌تواند موجب پیشرفت دولوپرها گردد؟

اگر شما یک دولوپر هستید، احتمال این‌که تعدادی وبلاگ را به‌طور مرتب دنبال کنید کم نیست؛ خواندن وبلاگ‌ سایر برنامه‌نویسان می‌تواند به شما کمک کند تا آخرین اخبار صنعت توسعهٔ نرم‌افزار را دنبال کنید و همچنین با خواندن مقالاتی که برگرفته از تجربیات سایر دولوپرها است،‌ می‌توانید به دانش خود بیفزایید.

داشتن یک وبلاگ شخصی دقیقأ به اندازهٔ دنبال کردن وبلاگ‌های دیگران برای رسیدن به موفقیت حائز اهمیت است؛ هر دولوپر، فارغ از این‌که به‌دنبال کار می‌گردد یا از موقعیت کاری فعلی خود احساس رضایت می‌کند، بهتر است برای خودش وبلاگی داشته باشد و در به‌روز نگاه داشتن آن نیز کوشا باشد. حال سؤال اینجا است که چرا برنامه‌نویسان -به‌خصوص تازه‌کارها- تصمیم به راه‌اندازی وبلاگ اختصاصی خود می‌گیرند؟

در ادامه با 3 عامل اصلی که به واسطه داشتن یک وبلاگ برای یک دولوپر ایجاد می‌شوند و درنهایت منجر به بالا رفتن از پله‌های ترقی و تبدیل شدن به یک لیدر می‌شوند آشنا خواهیم شد.

۱. برندسازی شخصی
مهم‌ترین کمکی که یک وبلاگ می‌تواند به شما بکند، البته اگر برنامه‌نویس هستید، این است که به‌نوعی راهی برای معرفی شما به سایر افراد می‌شود، چه از لحاظ حرفه‌ای و چه از نظر شخصیتی. بنیان‌گذاران استک‌اورفلو نیز کار خود را با راه‌اندازی ۲ وبلاگ به نام‌های Joel on Software و Coding Horror برای برندسازی شخصی شروع کرده‌اند و اکنون جز افراد بسیار موفق هستند.

در بهترین حالت، وبلاگ شما خوانندگان را با مهارت‌ها و تخصص شما بیشتر آشنا می‌کند و این دید را به آن‌ها می‌دهد که شما چگونه با مشکلات خود مواجه می‌شوید و راه‌کاری برایشان می‌یابید. همچنین، اگر مقاله‌ای مبنی بر آنچه تازه به بازار تکنولوژی آمده است منتشر کنید، افراد این فرصت را پیدا خواهند کرد که در مورد عقاید شخصی شما نیز اطلاعاتی کسب کنند.

ساختن برند شخصی قطعأ باعث خواهد شد تا زمانی‌که به‌دنبال کار هستید، مدیران منابع‌ انسانی بتوانند راحت‌تر متوجه تفاوت شما با سایر کاندیداهای شغل موردنظر بشوند و برای استخدام شما اقدام کنند. اگر شخصی که قرار است با شما مصاحبه کند با خواندن رزومهٔ شما پیش از رسیدن موعد مصاحبه متوجه بشود که شما وب‌سایت یا وبلاگی شخصی دارید، با مراجعه به هریک از این دو قادر خواهد بود شناخت خوبی از شخصیت و دانش شما کسب کند. یکی از دولوپرهایی که کار خود را با وبلاگ شروع کرده است، در این رابطه می‌گوید:

خیلی از آدم‌هایی که مسئول مصاحبه هستن، به‌جای این‌که خودشون رو درگیر سؤالات پیچیده کنن ترجیح می‌دن نگاهی به وبلاگ شما بندازن. اون‌ها به احتمال زیاد در مورد آخرین چیزهایی که در وبلاگتون منتشر کردین ازتون سؤال‌هایی می‌پرسن.

بهتر است پیش از این‌که در جلسهٔ مصاحبه حاضر شوید، مطالب وبلاگ خود را مرور کنید؛ دقت داشته باشید تا هرآنچه را که به نظرتان جالب می‌رسد، در وبلاگ قرار ندهید! شما باید مطالبی را انتخاب کنید که نه‌تنها به‌روز باشند، بلکه مرتبط با دنیای برنامه‌نویسی و همچنین موردپسند سایر دولوپرها باشند.

در کل، مسئولین منابع انسانی با نگاه کردن به نوشته‌های شما قادر خواهند بود در مورد مسائلی همچون نگاه شما به دنیای برنامه‌نویسی و میزان تخصص شما دید جامع‌تری پیدا کنند و شما را برای جایگاه مناسب‌تری در تیم خود انتخاب کنند.

2. موقعیت‌های شغلی جدید
داشتن یک وبلاگ علاوه‌بر این‌که می‌تواند مکملی برای روزمهٔ شما باشد، قطعأ درهایی را به‌روی شما باز می‌کند که اگر این وبلاگ را نداشتید، بسته می‌ماندند! برای دولوپرها، وبلاگ‌نویسی یک نعمت محسوب می‌شود چراکه به‌واسطهٔ آن می‌توانند دانش خود را به رخ دیگران کشیده و با افراد حرفه‌ای آشنا شوند و همین مسئله موقعیت‌های شغلی ارزشمندی را پیش‌روی ایشان می‌گذارد.

روی‌‌هم‌رفته، قدرت وبلاگ‌داری در پیشرفت کاری را دست کم نگیرید؛ اگر در فکر لیدر شدن در زمینه توسعهٔ نرم‌افزار هستید، بدون شک داشتن یک وبلاگ بهترین نقطه برای شروع است.

3. تبدیل شدن به یک دولوپر بهتر
وبلاگ‌نویسی می‌تواند به خوانندگان نشان دهد که شما چه‌چیزی برای عرضه‌ کردن دارید؛ به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت که این‌کار به‌نوعی یادگیری از طریق تدریس است. افرادی که در وبلاگ خود شروع به آموزش می‌کنند، از طریق توضیح مسأله به دیگران خودشان هم موضوع را بهتر یاد می‌گیرند. در همین راستا، دولوپری به نام سایمون ریملر در وبلاگ خود نوشته است:

از زمانی که وبلاگم رو شروع کردم، با کلی تکنولوژی و فریمورک جدید آشنا شدم و دلیلش فقط این بود که اون‌ها رو به بقیه آموزش دادم و به‌عنوان یک دولوپر معتقدم همهٔ کسانی که تو حوزهٔ برنامه‌نویسی فعالیت می‌کنن باید به یادگیری مباحث جدید علاقه داشته باشن تا از غافله عقب نمونن.

بلاگرها همچنین با به اشتراک گذاری مطالب جدیدی که می‌آموزند، این امکان را به مخاطبان خود می‌دهند تا نظرات و تجربیات خود را در مورد این مطالب جدید بیان کنند و این یعنی ایجاد فضای یادگیری برای هر دو طرف.

درصورت شکل‌گیری چنین فضایی، وبلاگ درواقع تبدیل به مکانی مجازی برای جمع شدن و تعامل دولوپرها می‌شود و این تعاملات درنهایت منجر به آموختن بیشتر از افراد هم‌رده می‌شود و شما را به فردی باسوادتر تبدیل می‌کند. Eric Barnes، یکی از مسئولین Laravel News، وبلاگ داشتن را به چند دلیل مهم می‌داند:

این کار به‌نوعی بازاریابی است و باعث می‌شه بهتر بتونید کار پیدا کنین. زمانی که قراره چیزی رو به کسی یاد بدین، باید اول خودتون به موضوع مسلط باشین و بتونید آن‌قدر خوب بنویسیدش که بقیه هم بفهمن چی میگین و این یعنی یادگیری عمقی‌تر و تبدیل شدن به یک نویسندهٔ بهتر. از طرفی می‌تونین به وبلاگتون به شکل یک مرجع نگاه کنین که هروقت به مطلب خاصی احتیاج داشتین، بهش سر بزنین. علاوه‌بر این‌که دوست جدید پیدا می‌کنین، می‌تونین خودتون رو به مدیران منابع انسانی هم نشون بدین و فرصتی برای گرفتن یک شغل درست و حسابی گیرتون بیاد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا وبلاگ داشتن برای فردی که در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار مشغول به کار است چیزی لازم و ضروری است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع