بهترین درس مدیریتی از استیو جابز

پیش از این گفتیم که جانی آیو -طراح ارشد اپل- سمتی تحت عنوان Chief Design Officer دریافت کرده و از این پس با این سمت در اپل ادامه همکاری خواهد داشت (مشاهده مقاله تغییر عنوان شغلی طراح ارشد اپل: جانی آیو). در گفتگویی که جاناتان آیو با مجله نیویورکر در مورد زندگی شخصی و کاری‌اش انجام داده بود، وی جمله‌ای را به مرحوم استیو جابز نسبت می‌دهد که می‌توان از آن به عنوان «بهترین توصیه استیو جابز به مدیران» یاد کرد.

جانی آیو خاطره ای که مشاجره اش با مدیرعامل فقید اپل را توصیف می‌کند به این شکل بیان می دارد:

استیو جابز فردی بود که برای انتقادات اش نسبت به اطرافیان، به خوش نامی از او یاد نمی شد. یادم می‌آید چند سال پیش زمانی که پرسنل اپل تحت فشار قرار گرفته بودند، استیو جابز اعتراض خودش را علنی کرد. من هم در این رابطه سکوت اختیار کرده بودم و استیو هم به خاطر این سکوت من ساکت ننشست و ازم سؤال کرد که چرا سکوت اختیار کرده ام؟ رویکرد استیو این‌گونه بود که سکوت اختیار کردن من را از روی خودخواهی ام می دانست. استیو جابز رو به من کرد و گفت که تو برای اینکه دوست‌داشتنی شوی، سکوت اختیار کرده ای! تو به جای این که بازخورد واضح و شفاف به پرسنل بدهی، به گونه‌ای رفتار کرده‌ای که دوست‌داشتنی تر شوی و این چیزی است که من از آن بیزارم.

این طرز برخورد استیو جابز را می‌توان به عنوان یک درس مدیریتی بسیار مهم در نظر گرفت. به عبارت دیگر، استیو جابز این توانایی را داشت تا بدون تعارف فیدبک واضح و شفاف بدهد، کاری که بسیاری از مدیران از انجام آن ناتوانند و این توانایی استیو جابز هم به خاطر درک چیزی بود که سایر مدیران از درکش ناتوان بودند و آن چیز هم عبارت بود از اینکه کار کردن برای مدیری که از روی ناتوانی بخواهد کاری کند که همه او را دوست داشته باشند اصلاً کار جذابی نیست!

به نظر شما آیا این طرز برخورد با پرسنل -یعنی بدون حاشیه رفتن سر اصل مطلب- در راه اندازی استارتاپ ها هم همچون کمپانی های بزرگ جواب می‌دهد و یا اتخاذ چنین رویکردی منجر به از هم پاشیده شده استارتاپ خواهد شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)