لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
بهترین درس مدیریتی از استیو جابز

بهترین درس مدیریتی از استیو جابز

پیش از این گفتیم که جانی آیو -طراح ارشد اپل- سمتی تحت عنوان Chief Design Officer دریافت کرده و از این پس با این سمت در اپل ادامه همکاری خواهد داشت (مشاهده مقاله تغییر عنوان شغلی طراح ارشد اپل: جانی آیو). در گفتگویی که جاناتان آیو با مجله نیویورکر در مورد زندگی شخصی و کاری‌اش انجام داده بود، وی جمله‌ای را به مرحوم استیو جابز نسبت می‌دهد که می‌توان از آن به‌عنوان «بهترین توصیهٔ استیو جابز به مدیران» یاد کرد.

جانی آیو خاطره‌ای که مشاجره‌اش با مدیرعامل فقید اپل را توصیف می‌کند به این شکل بیان می‌دارد:

استیو جابز فردی بود که برای انتقادات‌اش نسبت به اطرافیان، به خوش‌نامی از او یاد نمی‌شد. یادم میاد چند سال پیش زمانی که پرسنل اپل تحت فشار قرار گرفته بودن، استیو جابز اعتراض خودش رو علنی کرد. من هم در این رابطه سکوت اختیار کرده بودم و استیو هم به‌خاطر این سکوت من ساکت ننشست و ازم سؤال کرد که چرا سکوت اختیار کرده‌ام؟ رویکرد استیو این‌گونه بود که سکوت اختیار کردن من را از روی خودخواهی‌ام می‌دونست. استیو جابز رو به من کرد و گفت که تو برای این‌که دوست‌داشتنی شوی، سکوت اختیار کرده‌ای! تو به‌جای این‌که بازخورد واضح و شفاف به پرسنل بدی، به گونه‌ای رفتار کرده‌ای که دوست‌داشتنی‌تر شی و این چیزی است که من ازش متنفرم.

این طرز برخورد استیو جابز را می‌توان به‌عنوان یک درس مدیریتی بسیار مهم درنظر گرفت؛ به‌عبارت دیگر، استیو جابز این توانایی را داشت تا بدون تعارف فیدبک واضح و شفاف بدهد، کاری که بسیاری از مدیران از انجام آن ناتوانند و این توانایی استیو جابز هم به‌خاطر درک چیزی بود که سایر مدیران از درکش ناتوان بودند و آن چیز هم عبارت بود از این‌که کار کردن برای مدیری که از روی ناتوانی بخواهد کاری کند که همه او را دوست داشته باشند، اصلاً کار جذابی نیست!

به نظر شما آیا این طرز برخورد با پرسنل -یعنی بدون حاشیه رفتن سر اصل مطلب- در راه‌اندازی استارتاپ‌ها هم همچون کمپانی‌های بزرگ جواب می‌دهد و یا اتخاذ چنین رویکردی منجر به از هم پاشیده شده تیم‌های استارتاپی خواهد شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.