لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
چگونه مشکل تایپ فارسی ویرایشگر کد Sublime Text را رفع کنیم؟

چگونه مشکل تایپ فارسی ویرایشگر کد Sublime Text را رفع کنیم؟

ویرایشگر کد Sublime Text بسیار قدرتمند و در عین حال سبک است و از زبان های بسیاری پشتیبانی می کند اما برای ما فارسی زبان ها دارای یک مشکل عمده است و آن هم این که از زبان های راست به چپی همچون فارسی به خوبی ساپورت نمی کند. توسعه دهندگان این نرم افزار قول داده اند تا در نسخه ۳ سابلایم این مشکل را رفع کنند اما کماکان خبری از این رفع مشکل نیست. در این آموزش قصد داریم ببینیم که چگونه می توان به صورت موقت مشکل نرم افزار Sublime Text 3 را برای تایپ فارسی رفع کنیم پس با سکان آکادمی همراه باشید.

خیلی ساده برای رفع این مشکل نیاز به افزونه ای تحت عنوان Sublime-Text-2-BIDI داریم که این افزونه را می توان از گیت هاب به صورت رایگان دانلود کرد. دانلود افزونه Sublime-Text-2-BIDI برای تایپ فارسی در ویرایشگر سابلایم پس از دانلود، فایل را از حالت زیپ خارج کرده و پوشه ای تحت عنوان Sublime-Text-2-BIDI-master که داخل فایل زیپ بود را داخل پوشه packages نرم افزار سابلایم قرار دهیم. برای دسترسی به این پوشه، از منوی اصلی نرم افزار سابلایم روی گزینه Preferences کلیک کرده سپس گزینه Browse Packages را انتخاب می کنیم. به محض کلیک کردن روی این گزینه، فولدری به صورت زیر باز خواهد شد:

رفع مشکل تایپ فارسی در سابلایم

همان طور که در تصویر فوق می بینیم، فایلی که دانلود کردیم را در این فولدر قرار می دهیم. حال اگر مجدد به نرم افزار سابلایم باز گردیم و از منوی اصلی روی گزینه Tools کلیک کنیم، خواهیم دید که آیتم جدیدی تحت عنوان Bidirectional text به سایر گزینه ها اضافه شده است که با کیک بر روی آن و یا استفاده از شورتکات اش، به راحتی خواهیم توانست متون فارسی را به شکلی تقریبا قابل قبول تر نمایش دهیم. برای روشن تر شدن تاثیر این پلاگین، در ادامه مثالی می زنیم. نوشتار فارسی قبل از اعمال این پلاگین برای عبارت «مشکل تایپ فارسی در سابلایم» به صورت زیر خواهد بود:

مشکل تایپ فارسی در سابلایم

پس از اعمال گزینه Bidirectional text یا فشردن هم زمان کلید های `+Ctrl نتیجه به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

مشکل تایپ فارسی در سابلایم

اگرچه کماکان کاراکترها به هم چسبیده نیستند، اما نتیجه نسبت به عدم استفاده از این پلاگین رضایت بخش تر خواهد بود.  بهزاد مرادی