تیم برنرزلی یک قدم دیگر برای حقوق کپی‌رایت در دنیای وب برداشت

تیم برنرزلی یک قدم دیگر برای حقوق کپی‌رایت در دنیای وب برداشت

در گذشته برای مشاهدۀ ویدئوها نیاز به نصب پلاگین‌هایی مثل Adob Flash یا Microsoft Silverlight بود اما پس از مرگ ادوبی فلش، W3C درنظر دارد این مسئولیت را از پلاگین‌ها گرفته و به مرورگرها انتقال دهد تا از طریق تگ <video> نسخهٔ HTML5 عملی گردد؛ چنین حرکتی موافقان و مخالفان خود رو دارا است که در این مقاله قصد داریم در مورد قابلیت‌ها، منتقدین و حامیان EME صحبت می‌کنیم.  

اگر تاکنون در مورد Digital Rights Management یا به‌اختصار DRM به‌معنای «مدیریت حقوق دیجیتال» چیزی نشنیده‌اید، بایستی گفت که این اصطلاح برای تکنولوژی‌های مختلف به‌کار می‌رود و مانع هرگونه شبیه‌سازی غیرمجاز و توزیع غیرقانوی محتوای رسانه‌ای می‌شود.

پیش از این، پیاده‌سازی DRM روی وب‌سایت‌ها غالباً نیازمند پلاگین‌هایی مثل Adob Flash و Microsoft Silverlight و ... بود اما از این پس، اجرا کردن محتواهای محافظت‌شده یا DRMها در مرورگر با فناوری‌های HTML5 آسان‌تر شده است (نیاز به توضیح نیست که ویدئوهای HTML5 نیاز به نصب هیچ‌گونه پلاگینی ندارند؛ برخلاف Adobe Flash که زمانی فضای آنلاین را تحت کنترل خود درآورده بود).

تیم برنرز لی، مخترع وب و مدیر W3C که به دنبال توسعۀ این کنسرسیوم است، یکی از کسانی است که مهر تأیید روی EME زده است (EME مخللف واژگان Encrypted Media Extensions به معنای «افزونه‌های رسانه‌ای رمزگذاری‌شده» است). وی با این موضوع که از EME به‌عنوان یک DRM استاندارد برای وب استفاده شود کاملاً موافق است.

EME براساس HTML5 Media Source Extensions پیاده‌سازی شده و این امکان را فراهم می‌سازد تا محتواهای رمزگذاری شده با MPEG-DASH و MPEG-CENC در HTML5 اجرا گردد. در‌حال‌حاضر، EME برای مرورگرهای محبوبی مثل گوگل کروم، فایرفاکس ، اج و ... ارائه شده است. در سال 2013، Netflix اولین شرکتی بود که ویدئوهایی با فناوری HTML5 را بااستفاده از EME در کروم‌بوک سامسونگ پخش کرد.

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یا همان Free Software Foundation از طریق کمپینی موسوم به Defective By Design، مخالفت خودش را با عرضهٔ DRM برای وب اعلام کرده‌ بود. اعضای این بنیاد معتقدند که با این کار، کنترل کاربران روی سیستم‌هایشان به حداقل می‌رسد (این بنیاد همچنین ادعا می‌کند شرکت‌های گوگل، نت‌فلیکس و اپل، W3C را در مورد پیشنهاد Web DRM تحت فشار قرار داده‌اند و این در حالی است که این شرکت‌ها جزو حامیان مالی W3C هستند!)

همان‌طور که طرح پیشنهادی به‌عنوان یک توصیه از طرف W3C قلمداد می‌گردد، اما همچنان یک بازۀ ۲ هفته‌ای برای تجدید‌نظر درنظر گرفته شده است؛ درواقع، پشتیبانی رسمی 5 درصد از اعضای کمیتۀ مشورتی W3C که توسط تیم برنرزلی هدایت می‌شود می‌تواند این طرح را نهایی سازد. W3C در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که:

EME یک تجربۀ کاربری بهتر، همکاری بیشتر، حفظ حریم‌خصوصی، امنیت و دسترسی به ویدئوهای رمزنگاری شده را فراهم می‌کند.

اما درعین‌حال، آن‌ها تصدیق می‌کنند که بسیاری از مردم مخالف پیاده‌سازی طرح EME هستند که در ادامه انتقادهای وارده به این طرح در موارد زیر خلاصه شده‌اند:
- حمایت ناکافی از کاربران
- وجود مشکلاتی در ساپورت‌ کردن پروژه‌های رایگان نرم‌افزاری
- عدم تعریف پیاده‌سازی‌های CDM
- عدم ایجاد یک تعهدنامه به‌منظور درنظر گرفته جریمه درصورت ایجاد تخلف
- چالش‌هایی برای سازگاری با افراد معلول

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در یک کلام طرفدار آزادی است؛ آن‌ها دلیل می‌آورند که آسان‌سازی فرآیند اجرای DRM باعث سوء‌استفادهٔ بیشتر مجرمین سایبری می‌شود. جان سولیوان، مدیر اجرایی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در این رابطه اظهار داشته:

امروز، روز مرگ وب هست چراکه W3C به‌سادگی حریم‌خصوصی کاربران رو به حراج گذاشته! البته این پایان کار نیست چراکه می‌شه روی آن تجدیدنظر کرد. اجازه ندید شرکت‌های غول‌ کنترل وب رو در دست بگیرن.

به گفتۀ W3C، وب‌سایت‌های مختلف استریمینگ آنلاین دارای حقوق کپی‌رایت هستند و حفاظت از حقوق ایشان باید به شیوه‌ای ایمن و در فضایی آرام اعمال شود.

EME در مقایسه با روش‌های قبلی مشاهده ویدئوهای رمزنگاری شده در وب، دارای این مزیت است که تمام تعاملات در مرورگر اتفاق می‌افتد و این مسئولیت را از گردن پلاگین‌ها برمی‌دارد و به مرورگرها منتقل می‌کند.

منبع