10 مهارتی که برای موفقیت پس از انقلاب صنعتی چهارم باید آن‌­ها را کسب کرده باشید

10 مهارتی که برای موفقیت پس از انقلاب صنعتی چهارم باید آن‌­ها را کسب کرده باشید

کمتر از ۳ سال دیگر و در سال 2020، بیش از یک‌سوم (35%) از مهارت‌های مورد نیاز برای نیروی کار تغییراتی جدی خواهند داشت؛ روبات‌های فوق‌پیشرفته و حمل‌و‌نقل بدون نیاز به دخالت انسان، هوش‌مصنوعی و یادگیری‌ماشینی، مهندسی‌ مواد‌ پیشرفته، بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک از اصلی‌ترین مواردی هستند که در آن زمان، انقلاب صنعتی چهارم برای ما را به‌ارمغان خواهد آورد.

اما پیش از پرداختن به موضوع این مقاله، بهتر است به‌طور خلاصه نیم‌نگاهی به انقلاب‌های صنعتی که تاکنون تجربه‌ کرده‌ایم داشته باشیم:

- اولین انقلاب صنعتی: مربوط به عصری می‌شود که در آن بشر به جایگزین کردن انسان‌ها و حیوانات با ماشین‌هایی که با بخار و نیروی آب کار می‌کردند پرداخت.

- دومین انقلاب صنعتی: الکتریسیته، موتورهای بنزینی، اختراع هواپیما، تلفن،‌ رادیو و همچنین تولید انبوه کالاها جزو ویژگی‌های دومین انقلاب صنعتی است.

- سومین انقلاب صنعتی: در سومین انقلاب صنعتی چیزهایی همچون الکترونیک، اینترنت و فناوری اطلاعات برای خدمت به نوع بشر به‌کار گرفته شدند.

- چهارمین انقلاب صنعتی: در چهارمین انقلاب صنعتی که یواش‌یواش به آن ورود پیدا می‌کنیم خودروهای بدون سرنشین، روبات‌های هوشمند، مواد پیشرفته، پرینت سه‌بعدی، دستیارهای صوتی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، یادگیری ژرف، اینترنت اشیاء و سایر موارد مربوطه به زندگی‌مان ورود پیدا خواهند کرد.

هم‌زمان با پیشرفت‌های گوناگون، شیوهٔ زندگی ما نیز تغییر خواهد کرد و در ادامه، مفهوم شغل و تصوری که ما امروز از کار کردن داریم نیز با تغییراتی بنیادی همراه خواهد بود! تعدادی از مشاغل به‌طور کامل از بین خواهند رفت، تعدادی تغییر کرده و پیشرفته‌تر خواهند شد و شغل‌هایی که حتی هم‌اکنون اصلاً وجود ندارند نیز بسیار رایج خواهند شد اما در این بین چیزی که کاملاً مشخص است، الزام نیروی کار آینده به یادگیری مهارت‌ها و توانایی‌هایی است که برای بیکار نماندن ضروری به‌نظر می‌رسند.

در تحقیقاتی که انجام شده است، از مدیران ارشد منابع انسانی -یا بهتر بگوییم سرمایه‌های انسانی- و مسئولین عالی‌رتبه استراتژی در سازمان‌های بزرگ جهانی خواسته شد تا تغییرات پیش‌رو و ارتباط آن‌ها با نیروی‌کار و مهارت‌های مورد نیاز در تمامی صنایع و کشورها را تفسیر کنند که در ادامه به بررسی نتایج این تحقیقات خواهیم پرداخت.

چه مهارت‌هایی بیشترین تغییرات را خواهند داشت؟
Creativity یا خلاقیت یکی از ۳ مهارت برتر برای یافتن کار در آینده خواهد بود؛ باتوجه به خیل عظیم محصولات و تکنولوژی‌های جدید و شیوه‌های گوناگون اشتغال، کارکنان خلاق‌تر خواهند شد تا بتوانند از جریان تغییرات بیشترین منفعت را کسب نمایند. اگرچه نقش روبات‌ها در تمامی زمینه‌ها بسیار پررنگ‌تر از امروز خواهد شد، ولی آن‌ها هنوز نمی‌توانند به‌اندازهٔ انسان‌ها خلاق باشند.

همچنان که مهارت‌های مربوط به انجام Negotiation یا مذاکرات در بین رتبه‌های برتر لیست مربوط به سال 2015 قرار دارند، در سال 2020 این مهارت‌ها جایگاه خود را از دست خواهند داد چراکه ماشین‌ها و هوش‌مصنوعی با به‌کارگیری حجم زیادی از اطلاعات، در تصمیم‌گیری‌ها ما را یاری خواهند کرد.

در مقاله‌ای که توسط انجمن جهانی اقتصاد منتشر شده است، در آینده مردم انتظار دارند در راستای پیشرفت تعامل بین نرم‌افزار و جامعه، AI یا هوش‌مصنوعی در نقش سمت‌های مدیریتی و عالی‌رتبه شرکت‌ها در سال 2026 حضور داشته باشد.

همچنین، ویژگی Active Listening یا شنوندگی فعال که امروزه به‌عنوان یکی از مهارت‌های اصلی شناخته می‌شود، به‌طور کامل از 10 مورد برتر لیست خارج خواهد شد و در مقابل ویژگی Emotional Intelligence یا هوش هیجانی که امروزه در بین 10 مورد اول قرار ندارد، به یکی از برترین مهارت‌های مورد نیاز تبدیل خواهد شد.

با این تفاسیر، ۱۰ مهارتی که براساس این تحقیق در سال ۲۰۲۰ لازم و ضروری می‌باشد به شرح زیر است:
۱. Complex Problem Solving (مهارت‌های حل مسائل پیچیده)
۲. Critical Thinking (مهارت تفکر انتقادی)
۳. Creativity (برخوردرای از خلاقیت)
۴. People Management (مهارت‌های مدیریتی)
۵. Coordinating with Others (مهارت‌های تعامل با سایر افراد)
۶. Emotional Intelligence (برخورداری از هوش هیجانی)
۷. Judgement & Desision Making (مهارت‌های تصمیم‌گیری)
۸. Service Orientation (مهارت‌های پیش‌بینی نیازهای بازار)
۹. Negotiation (مهارت‌های مذاکره)
۱۰. Cognitive Flexibility (توانایی ذهنی فکر کردن به چند مسئله در آن‌واحد)

در کل، طبیعت تغییر بسیار وابسته به ذات خود صنعت است؛ به‌عنوان مثال، رسانه‌های جهانی مربوط به تفریحات و سرگرمی در 5 سال گذشته شاهد تغییرات بسیار عظیمی بوده‌اند به‌طوری‌که تعداد زیادی از شرکت‌ها هر سال به معرفی محصولات جدید و پیشرفته‌تر خود می‌پردازند، اما سرویس‌های مالی و بخش‌های تحقیقاتی همچنان نیازمند تغییرات بنیادی‌تری هستند و افرادی که در زمینهٔ تولید و فروش فعال می‌‌باشند نیاز به مهارت‌های جدیدی نظیر سواد و دانش پایه‌ای در مورد فناوری خواهند داشت.

دیوایس‌های هوشمند همچون موبایل و تبلت و تکنولوژی رایانش ابری (کلود) تغییراتی بزرگ در نحوهٔ اشتغال‌زایی و نحوهٔ انجام کارها به‌وجود آورده‌اند و مواردی نظیر هوش‌مصنوعی، پرینت سه‌بعدی و نانوتکنولوژی و مواد‌ پیشرفته (Advanced Materials) هنوز در مراحل آغازین کاربردی شدن برای عموم مردم هستند (به‌طورکلی منظور Advanced Materials مواد جدیدی است که پس از اعمال یکسری تغییرات روی مواد معمولی بوجود آمده‌اند که در نتیجه از ویژگی‌ها و پرفورمنس به‌مراتب بهتری برخوردار خواهند شد).

تغییر همواره با سرعت زیادی همراه است و هرگز منتظر ما نمی‌ماند تا خود را با آن سازگار کنیم؛ رهبران تجاری و دولت‌ها همگی می‌بایست نقشی فعال در کسب مهارت‌های جدید و بازآموزی آن‌ها توسط مردم داشته باشند تا هر فرد از جامعه بتواند از انقلاب صنعتی چهارم و دستاوردهای آن در بهترین حالت ممکن بهره‌مند گردد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا شما خود را برای نیاز بازار کار سال‌های آتی -پس از سال ۲۰۲۰- آماده کرده‌اید؟ شما به کدام‌یک از مهارت‌های ده‌گانهٔ این لیست تسلط دارید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی فلاحی