XOD: زبان برنامه‌نویسی ویژوال جدید و اپن‌سورس مخصوص Arduino ،Raspberry Pi و غیره

XOD: زبان برنامه‌نویسی ویژوال جدید و اپن‌سورس مخصوص Arduino ،Raspberry Pi و غیره

زبان و IDE جدید XOD، به‌منظور آسان‌تر کردن توسعهٔ Arduino و Raspberry Pi به‌وجود آمده است؛ این زبان برنامه‌نویسی ویژوال (بصری)، امکان ساخت برنامه با Nodeهای مختلف را به شما می‌دهد، به این صورت که این Nodeها قسمت‌هایی هستند که به نمایندگی از قطعه‌های فیزیکی واقعی عمل می‌کنند. به‌زودی XOD به مرحلهٔ آلفا خواهد رسید و کاربران علاقه‌مند می‌توانند برای دسترسی سریع‌تر،‌ درخواست خود را به گروه سازندهٔ آن اعلام کنند.

روزگاری که استفاده از کامپیوترها پیچیده بود و گرافیک درخوری در آن‌ها وجود نداشت، گذشته است! در‌حال‌حاضر، استفاده از ماشین‌ها و نرم‌افزارهایی که روی آن‌ها سوار شده، برای کودکان نیز کار چندان سختی نیست. امروزه می‌توان وب‌سایت‌ها را بااستفاده از وردپرس ساخت ظرف مدت ۵ دقیقه، اپ‌های اندرویدی را بااستفاده از MIT App Inventor در یک محیط کاملاً گرافیکی ایجاد کرد و تمامی این کارها بدون نیاز به مهارت فوق‌العاده‌ای در زمینهٔ برنامه‌نویسی انجام می‌شود.

اما وقتی بحث کار با قطعات سخت‌افزاری و وصل کردن آن‌ها به‌یکدیگر به‌میان می‌آید، دانش برنامه‌نویسی یکی از نیازهای حیاتی خواهد بود؛ برای حل این مشکل، دولوپرها سعی کرده‌اند چیزی را طراحی کنند که ما آن‌را یک زبان برنامه‌نویسی ویژوال می‌نامیم. بسیاری از این زبان‌های برنامه‌نویسی بصری درحال‌حاضر به محبوبیت زیادی رسیده‌اند مانند Node-Red و NoFlo و بعضی نیز برای زنده ماندن دست‌و‌پا می‌زنند.

یکی از جدیدترین زبان‌های برنامه‌نویسی ویژوال برای Raspberry Pi و Arduino و بوردهای دیگر، XOD است؛ سازندگان XOD، یکسری عملکردهای گرافیکی و قواعد تعاملی را به آن افزوده‌اند و این در حالی است که این زبان به‌همراه IDE مخصوص به‌خود و منابع لایبرری‌های موجود در آن، به‌زودی به‌صورت اپن‌سورس منتشر شده و در گیت‌هاب قرار خواهد گرفت.

Amperka LLC بزرگترین پخش‌کنندهٔ بوردهای آردوینو و تولیدکننده کیت‌های DIY در روسیه، این زبان را توسعه داده است تا برنامه‌نویسی را در این زمینه قابل فهم‌تر و عملی‌تر نماید؛ در مقایسه با زبان‌های ویژوال دیگر مانند Node-Red و NoFlo، این زبان از نظر محیط اجرایی متفاوت عمل می‌کند. به نقل از سازندگان XOD:

Node-Red و NoFlo به کامپیوتر کاملی نیاز دارن که توانایی اجرای برنامه‌های NodeJS رو داشته باشن و حداقل سخت‌افزار لازم برای اجرای اون‌ها Raspberry Pi هست؛ XOD می‌تونه روی ابزارهای محدودتری مانند میکروکنترولرها و بوردهای ارزان‌قیمت آردوینو نیز اجرا بشه.

باید توجه داشت که XOD زبانی سطح پایین است؛ نکته دیگر این‌که XOD به کاربر این امکان را می‌دهد تا بااستفاده از تعدادی Node، دست به ساخت Nodeهای مورد نیاز خود -که درحال‌حاضر وجود ندارند- بزند، بدون این‌که نیاز به سوئیچ کردن به محیط متنی برنامه‌نویسی داشته باشد.

منبع