آیا سایر غول‌های فناوری دنیا از Amazon می‌ترسند؟

آیا سایر غول‌های فناوری دنیا از Amazon می‌ترسند؟

حدوداً ۱ ماه پیش بود که یکی از مقاله‌نویس‌های خوش‌ذوق نیویورک‌ تایمز به اسم فرهاد مانجو اصطلاحی را ابداع کرد تحت‌عنوان The Frightful Five که معادل فارسی «پنج ترسناک» را می‌توان برایش درنظر گرفت؛ مانجو در این مقاله به ۵ غول تکنولوژیکی اشاره کرد که بر زندگی ما سایه افکنده‌اند که در این مقاله قصد داریم تا به معرفی آن‌ها بپردازیم.

شرکت‌های آمازون، اپل، گوگل، مایکروسافت و فیسبوک درواقع همان شرکت‌های تکنولوژیکی هستند که باید از آن‌ها ترسید! اما علت این ترس چیست؟ چرا باید از این شرکت‌ها و خدمات و محصولاتشان ترسید؟ چرا زندگی ما روزبه‌روز به تکنولوژی‌های این شرکت‌ها وابسته‌تر می‌شود؟ و جالب‌ترین پرسش این‌که کدام یک از این تکنولوژی‌ها از همه ترسناک‌تر است؟ پاسخ به سؤالات فوق و برخی سؤالات دیگر چیزی است که در ادامه قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم.

در صدر این لیست، اسم شرکت آمازون به‌چشم می‌خورد؛ استدلال آقای مانجو هم این است که وابستگی‌اش برای خرید به سایت آمازون هر روز بیشتر از دیروز می‌شود. اما مسئله این است که آمازون کارکردی فراتر از یک فروشگاه آنلاین در زندگی کاربران دارد و تأثیر این شرکت در زندگی ما از هر شرکت دیگری در دنیای تکنولوژی بیشتر است.

تأثیر این غول فناوری در زندگی ما روز‌به‌روز بیشتر و بیشتر می‌شود؛ اکنون زمان آن فرارسیده است تا سؤال‌هایی دربارهٔ این شرکت‌ها و تکنولوژی‌هایش و تأثیر آن‌ها بر زندگی‌مان مطرح کنیم. درست است که باید مراقب استفاده و کارکرد ۵ شرکتی باشیم که اسم‌شان در این لیست به‌چشم می‌خورد، اما آمازون قصه‌اش فرق می‌کند؛ آمازون شرکتی است که باید بیش از سایر شرکت‌ها مراقبش بود و شاید بهتر باشد بگوییم باید بیش از سایر شرکت‌ها ازش ترسید!

بگذارید با یک مثال قضیه را برایتان روشن کنیم؛ شرکت آمازون قصد نفوذ به بازار مواد غذایی را دارا است. این شرکت به‌تازگی و با خرید Whole Foods به ارزش بیش 13 میلیارد دلار، سرویس تحویل مواد تازه مثل غذا، میوه و سبزیجات را به خدمات خود افزوده است (این سرویس Amazon Fresh نام دارد). به‌عبارت دیگر، خرید اینترنتی و مجازی می‌تواند جای فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در دنیای واقعی بیش از پیش بگیرد! اما مسئله به همین‌جا ختم نمی‌شود و با سرویس‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت، بیشتر به تأثیرگذاری این شرکت پی خواهیم برد:

رایانش ابری (کلود)
سرویس AWS شرکت آمازون بسیاری از برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی که روزانه مورد استفاده قرار می‌دهید را میزبانی می‌کند (لازم به‌ذکر است که وقتی برق شرکت آمازون برای مدتی قطع شده بود، بخش اعظمی سرویس‌های آنلاین هم دچار اختلال شدند!)

هوش مصنوعی
آمازون به‌سرعت به یکی از قَدَر قدرت‌های حوزهٔ هوش‌مصنوعی تبدیل شد؛ جهش این شرکت در حوزهٔ AI به‌لطف کمک‌های Alexa صورت گرفت (Alexa نام گجتی است که توسط شرکت آمازون به بازار عرضه شده است که به‌عنوان یک دستیار صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دنیای جدیدی از محاسبات صوتی را به روی شرکت آمازون گشود).

لجستیک
این شرکت سعی دارد از طریق سرویس Amazon Air، بااستفاده از پهباد‌ها به تحویل کالاهای مشتریان بپردازد. این شرکت همچنین در حال آزمایش خودروهای خودران خود برای حمل‌و‌نقل کالاها است. بسیاری از مردم بر این باورند که در آینده‌ای نه‌چندان دور، این شرکت دیگر وابسته به سرویس‌های حمل‌ونقلی سایر شرکت‌ها نبوده و خود به‌تنهایی این مسئله را هندل خواهد کرد.

فیلم و موسیقی
آمازون میلیون‌ها نفر را پای برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها می‌نشاند؛ همچنین این شرکت، خدماتی برای خرید آنلاین موزیک و ویدئو نیز ارائه می‌دهد که به غنی‌تر کردن بخش سرگرمی و تفریح این شرکت کمک می‌کند.

اغذیه
در بین تمام صنایع غذایی و همهٔ فروشگاه‌های غذایی در دنیا، آمازون باتوجه به سرویس تحویل مواد تازه (Amazon Fresh) یکی از بزرگترین فروشگاه‌های این صنعت به‌شمار می‌رود.

سلامت
طبق گزارش CNNBC، شرکت آمازون قصد دارد وارد حوزهٔ دارو و درمان هم شود. 

خرده‌فروشی و تجارت الکترونیک
این مورد که اظهر من الشمس است و به‌نظر نمی‌رسد که نیازی به توضیح داشته باشد!

باورش سخت است که این شرکت تا این حد در دنیای اطراف ما نفوذ پیدا کرده است و کاربران -به‌خصوص کاربران آمریکایی و اروپایی- تا این حد به این شرکت وابسته شده‌اند؛ اما این تمام قضیه نبود! این‌ها فقط بخشی از تأثیرات مستقیم این غول دنیای فناوری بودند. حال بهتر است نگاهی مختصر هم به تأثیرات غیر‌مستقیم این شرکت بیاندازیم.

جف بزوس (Jeff Bezos)، رئیس هیئت مدیرهٔ این شرکت -که اتفاقاً مؤسس این شرکت هم هست- در صنایع دیگری نیز سرمایه‌گذاری کرده است که خارج از دنیای فناوری هستند که عبارتند از:

رسانه‌های خبری
آقای بزوس مالک کمپانی Washington Post است و بخشی از سرمایهٔ Business Insider هم جزو اموال ایشان است!

هوا و فضا
آقای بزوس یک شرکت ساخت موشک هم دارد؛ اسم این شرکت Blue Origin است و در این شرکت موشک‌هایی تولید می‌شوند که پس از استفاده، می‌توان مواد سازنده آن‌ها را دوباره مورد استفاده قرار داد!

به‌نظر می‌رسد که تا اینجای کار، این توضیحات شما را با عمق تأثیرات این شرکت به‌خوبی آشنا ساخته باشد؛ به‌طور خلاصه می‌توان گفت که آمازون در سال 1998 با شعار «ما کتاب می‌فروشیم اما آنلاین» پا به دنیای تجارت گذاشت و همین شرکت در سال 2023 با شعار «لطفاً به خانه برگردید و از زمان ارزشمند خود نهایت استفاده را کنید چراکه ما در کنار شما هستیم» به کار خود ادامه خواهد داد.

سال‌ها قبل در دههٔ 90، شرکتی وجود داشت که نوعی کتاب‌فروشی آنلاین بود! اما امروزه تقریباً نیازی را نخواهید یافت که آمازون نتواند آن‌را برآورده کند و این خود تأثیر بسزایی بر زندگی کاربران به‌جای می‌گذارد.

اگر تا‌ٔثیر و توانایی‌های آمازون همچنان به رشد خود ادامه دهند، باید سؤال‌های مهمی در این زمینه مطرح شوند؛ آیا درست است که یک شرکت چنین تأثیر بسزایی بر شهروندانی که در این دنیای مدرن به آن وابسته‌اند داشته باشد؟ اگر نظارتی بر این گونه شرکت‌ها وجود داشته باشد، این نظارت چگونه باید صورت پذیرد؟

هنوز راجع به فکر کردن راجع به چنین مسائلی کمی زود است؛ اکثر تعاملات شرکت آمازون وابسته به شرکت‌های سنتی است اما تجربه اخیری که از صنعت غذایی و ورود آمازون به این صنعت به‌دست آمد، نشان دهنده این واقعیت است که هرکاری که انجام می‌دهیم و با هر قدمی که به‌سوی آینده پیش می‌رویم، بیشتر به‌سوی دیجیتالی شدن گام برداشته‌ایم.

گویی ابری از تمایل به دیجیتالی شدن همه اقدامات ما را در برگرفته است و شرکتی که به بهترین نحو این نیاز را برآورده می‌کند، آمازون است؛ واقعاً شرکتی در این زمینه وجود ندارد که بتواند با آمازون در این عرصه به رقابت بپردازد. به عبارتی، آمازون یکه‌تاز این عرصه است و دقیقاً به‌همین دلیل است که باید از آمازون ترسید!

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا واقعاً باید از این شرکت ترسید؟ آیا واقعاً آمازون می‌تواند لذت خرید در بازار را با خرید اینترنتی جایگزین کند؟ شما کدام یک را می‌پسندید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع