به دنیا آمدن برادر فریم ورک لاراول تحت عنوان Lumen

به دنیا آمدن برادر فریم ورک لاراول تحت عنوان Lumen

آقای تیلور اوتول که تاکنون توانسته محبوب‌ترین فریم ورک زبان برنامه نویسی پی اچ پی تحت عنوان لاراول را توسعه دهد، به تازگی دست به توسعه یک فریم ورک دیگر تحت عنوان Lumen زده است که به نوعی یک میکرو فریم ورک محسوب می‌شود (به طور کلی منظور از میکرو فریم ورک، فریم ورک هایی است که سبک‌تر و کم حجم تر از فریم ورک های معمولی هستند.) اگر از طرفداران فریم ورک لاراول هستید اصلاً جای نگرانی نیست چراکه لومن قرار نیست جای لاراول را بگیرد بلکه برعکس قرار است در برخی مواقع به کمک لاراول بیاید. در این مقاله قصد داریم ببینیم که لومن به چه دردی می خورد، کجاها باید از این فریم ورک استفاده کنیم و چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

اولین سؤالی که برای شما ممکن است پیش بیاید این است که لومن چه تفاوت‌هایی با لاراول دارد؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که تفاوت چندانی مابین این دو فریم ورک دیده نمی‌شود به جزء اینکه لومن تاحدودی سبک‌تر از لاراول است و این به خاطر حذف برخی کامپوننت ها و کتابخانه‌های آن است. حذف برخی کامپوننت ها به این دلیل بوده تا عملکرد وب اپلیکیشن هایی که با این فریم ورک نوشته می‌شوند به مراتب بالاتر رود. به منظور ارتقاء سرعت این فریم ورک، تغییرات از قبیل آنچه در ادامه می‌بینید صورت گرفته است:

1- تنظیمات به مراتب کمتر
جالب است بدانیم که این میکرو فریم ورک به صورت از پیش تنظیم شده است به طوری که اصلاً فولدر configیی در این فریم ورک وجود ندارد و در صورتی که نیاز به تنظیمات خاصی داشته باشید، این کار از طریق فایل env صورت می گیرد.

2- روتینگ این فریم ورک تغییر کرده است
عمده ترین تغییری که در لومن صورت گرفته، ساختار متفاوت روتینگ این فریم ورک نسبت به برادرش لاراول است و همین تغییر ساختار Routing سرعت این فریم ورک را تحت الشعاع قرار داده است. لومن بر خلاف لاراول که از روتر فریم ورک سیمفونی استفاده می کند، از FastRoute که یک چارچوب بسیار سبک روتینگ است استفاده می‌کند (لازم به ذکر است که FastRoute به قدرتمندی روتینگ سیمفونی نبوده و توسعه‌دهنده یک جاهایی نیاز به بازگشت به روتینگ لاراول دارد). در پاسخ به این سؤال که آیا من می‌توانم به فریم ورک لومن سوییچ کنم یا خیر؟ بایستی بگوییم که بستگی دارد. اگر شما تاکنون پروژه های خود را روی فریم ورک لاراول نسخه ۴ یا ۵ بسته اید، نیازی به این مهاجرت نخواهید داشت. Lumen مناسب برای توسعه وب اپلیکیشن هایی در مقیاس کوچک که نیاز به سرعت بالایی دارند می باشد.

فرض کنیم که شما می‌خواهید یک فروشگاه آنلاین با استفاده از فریم ورک لاراول توسعه دهید. طراحی یک فروشگاه آنلاین به نوعی جزو یکی از پیچیده‌ترین انواع وب اپلیکیشن ها محسوب می‌شود و زمانی که پروژه شما بیشتر پیش می رود، خواهید دید که همه چیز به نوعی پیچیده می‌شود و در چنین لحظه‌ای است که آرزو می‌کردید که ای کاش می توانستید پروژه خود را به قسمت‌های کوچک‌تر و در عین حال با قابلیت مدیریت بیشتر تقسیم‌بندی می کردید. اینجا است که فریم ورک لومن به داد شما می‌رسد چراکه با استفاده از این فریم ورک می‌توانید ماژول های مجزایی طراحی کرده که هر کدام کار خاصی را انجام داده و با کنار هم قرار دادن آنها، می‌توانید یک فروشگاه آنلاین کامل داشته باشید.

به طور مثال، در پروژه فروشگاه، می‌توانید ماژول های حسابرسی، سبد خرید، ثبت نام و … به صورت مجزا از یکدیگر کدنویسی کنید. فایده این کار این است که هر ماژول صرفاً زمانی که نیاز به اجرا باشد فراخوانی خواهد شد و همین مسأله منجر به افزایش سرعت وب اپلیکیشن های نوشته شده با میکرو فریم ورک Lumen می شود. نحوه نصب لومن به همان طریقی است که لاراول را نصب می کنیم. ابتدا نیاز است که ابزار کامپوزر را نصب کرده سپس دستور زیر را وارد کنیم:

composer create-project laravel/lumen SokanAcademy --prefer-dist

همان طور که در کد فوق می بینیم، با استفاده از کامپوزر پروژه ای تحت عنوان SokanAcademy ایجاد کرده ایم. کامپوزر به صورت خودکار کلیه وابستگی‌های مورد نیاز این فریم ورک را دانلود کرده و در پوشه مد نظر شما قرار می دهد. نکته جالب اینجا است که اگر روزی شما تصمیم بگیرید که پروژه لومن خود را به یک پروژه لاراول تبدیل کنید، این کار شدنی است اما نیاز به کمی سرچ در اینترنت دارد که چطور این کار را انجام دهید.